Jump to content

Kolektivni godišnji - problem


Peka1

Preporučene objave

Pozdrav, trebam savjet. Na radnom mjestu imamo kolektivni godišnji koji ove godine traje od 29.7. do zaključno 16.8. i svi zaposlenici dužni su ga uzeti, što sam napravio.

Prošli tjedan dobio sam obavijest unutar moje radne jedinice da ću morati na neki tečaj u Poljsku koji će trajati od 1.7. do 14.8. Tretirat će se kao službeni put i bit će otvoren putni nalog za to razdoblje. Znali smo ranije da ću ići na tečaj, ali ne i da će se održati u tom razdoblju.

E sad, poslao sam dopis centrali u kojoj molim da mi se godišnji odmor zbog tog tečaja prebaci na razdoblje od 19.8. do 30.8. Centrala je to odbila. Pitanje je što dalje mogu napraviti?

uređeno: od Peka1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , LjuboZG je napisao:

A jesu li vam ponudili neki drugi termin u kojemu možete koristiti godišnji odmor ili su vam potpuno odbili korištenje godišnjeg odmora? Moraju vam omogućiti barem dva tjedna godišnje da koristite u komadu. 

Odbili su pomicanje ta dva tjedna propisanog kolektivnog godišnjeg izvan razdoblja 29.7. - 16.8., bez obzira što ću tada biti na spomenutom tečaju. Dakle po njihovoj logici ja neka radim, a to razdoblje pisat će se kao da sam na godišnjem. Nisu ponudili drugi termin, to bi i ja volio.

što napraviti i kome se obratiti? Nisam član sindikata. 

uređeno: od Peka1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema čl. 85. Zakona o radu, poslodavac utvrđuje raspored korištenja godišnjeg odmora i to najkasnije do 30.6. tekuće godine, te mora radnika najmanje 15 dana prije korištenja godišnjeg odmora obavijestiti o trajanju i razdoblju korištenja godisnjeg odmora. Prema tome, pričekajte do 30.6., a nakon toga možete zatražiti očitovanje poslodavca sukladno ovoj zakonskoj obvezi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Prema čl. 85. Zakona o radu, poslodavac utvrđuje raspored korištenja godišnjeg odmora i to najkasnije do 30.6. tekuće godine, te mora radnika najmanje 15 dana prije korištenja godišnjeg odmora obavijestiti o trajanju i razdoblju korištenja godisnjeg odmora. Prema tome, pričekajte do 30.6., a nakon toga možete zatražiti očitovanje poslodavca sukladno ovoj zakonskoj obvezi.

Krajem prošlog tjedna je na moje ime došla odluka po kojoj godišnji traje od 29.7. - 16.8., kako je i ranije odlučeno na razini cijele firme kao obavezni kolektivni. Ja ću u to vrijeme biti na tom tečaju u inozemstvu i bit će otvoren putni nalog.

Direktor je usmeno rekao da ne želi ni čuti o pomicanju kolektivnog godišnjeg, jer je "moj problem što je tečaj u to vrijeme".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Peka1 je napisao:

morati na neki tečaj u Poljsku koji će trajati od 1.7. do 14.8. Tretirat će se kao službeni put i bit će otvoren putni nalog za to razdoblje.

 

prije 2 sati , Peka1 je napisao:

Krajem prošlog tjedna je na moje ime došla odluka po kojoj godišnji traje od 29.7. - 16.8., kako je i ranije odlučeno na razini cijele firme kao obavezni kolektivni. 

Jako Vam je praktičan taj poslodavac...znači, u isto vrijeme Vi trebate bit na službenom putu odnosno na tečaju u Poljskoj i na godišnjem odmoru po Vašoj želji gdje god želite. Mišljenja sam da trebate otići na taj službeni put, odraditi svoj posao i potom po povratku u RH zatražiti od poslodavca da Vam se omogući pravo na godišnji odmor sukladno odredbama Zakona o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

 

Jako Vam je praktičan taj poslodavac...znači, u isto vrijeme Vi trebate bit na službenom putu odnosno na tečaju u Poljskoj i na godišnjem odmoru po Vašoj želji gdje god želite. Mišljenja sam da trebate otići na taj službeni put, odraditi svoj posao i potom po povratku u RH zatražiti od poslodavca da Vam se omogući pravo na godišnji odmor sukladno odredbama Zakona o radu.

Radi se o velikoj firmi gdje direktor nema skoro nikakve koristi od toga što idem na službeni put, dok samo naša radna jedinica ima, pa je valjda to njegova logika, nemam pojma...

U vezi Vašeg odgovora, ne bi li trebao tražiti od poslodavca da se omogući pravo na godišnji (u nekom drugom razdoblju u godini) prije odlaska na put ili odmah sad, s obzirom da će mi to razdoblje za koje su donijeli odluku "propasti"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne propada njihova odluka, jer ste Vi tako odlučili i niste htjeli sada otići na godišnji odmor, već jednostavno jer ste u to vrijeme morali biti na svome radnom mjestu, izvršavate svoju radnu obvezu u Poljskoj. Da sam na Vašem mjestu, osobno ne bih sada ništa tražila, već bi se fokusirala na izvršavanje radne obveze, a po povratku bi tražila svoje pravo na godišnji odmor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, Peka1 je napisao:

Radi se o velikoj firmi gdje direktor nema skoro nikakve koristi od toga što idem na službeni put, dok samo naša radna jedinica ima, pa je valjda to njegova logika, nemam pojma...

I nema ovdje prostora za nikakvu logiku...Zakon o radu je jasan, i odredbe vezane za godišnji odmor se moraju provoditi. Konkretno u ovom Vašem slučaju, radilo bi se o najtežem prekršaju poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Borbena7 je napisao:

Da sam na Vašem mjestu, osobno ne bih sada ništa tražila, već bi se fokusirala na izvršavanje radne obveze, a po povratku bi tražila svoje pravo na godišnji odmor.

Postovana, da ne trazim nista unatoc tome sto je odluka vec dosla? Moze li se putnim nalogom i odlukom o radu u inozemstvu pobiti vazecu odluku o GO kad se vratim?

Pitam da mi se ne bi desilo da po povratku zatrazim GO, pa da mi ga centrala odobri, ali u vidu neiskoristenih dana koji ne ulaze u kolektivni GO...

Hvala Vam na svim informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Peka1 je napisao:

Moze li se putnim nalogom i odlukom o radu u inozemstvu pobiti vazecu odluku o GO kad se vratim?

Upravo tako, oni su sami sebe pobili, jer ne možete u isto vrijeme biti na dva mjesta.

Prije 21 minuta, Peka1 je napisao:

pa da mi ga centrala odobri, ali u vidu neiskoristenih dana koji ne ulaze u kolektivni GO...

Kada se vratite, pisanim putem zatražite godišnji odmor sukladno čl. 83. Zakonu o radu, a koji kaže da ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija