Jump to content

Supruga želi da iselim


onyx48

Preporučene objave

Supruga želi rastavu braka i zahtijeva da ja iselim iz stana. To je njezin stan koji je imala prije nego smo se vjenčali, ja sam na toj adresi prijavljen. Da li ona mene može izbaciti ili odjaviti sa adrese bez da se ja složim. Naime, kako mi je penzija mala, ja ne mogu financijski podnijeti iznajmiti drugi stan i dok ne nađem prihvatljiv smještaj ja moram ostati u tom stanu. Molim vas, pomozite mi savjetom jer sam očajan. Hvala unaprijed! 

uređeno: od onyx48
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Borbena7 je napisao:

Kao vlasnica stana može Vam odjaviti prijavu prebivališta/boravišta, te također može zahtijevati da napustite njen stan. Sada sve ovo ovisi, koliko postoji dobre volje da Vam se privremeno na nekakav razuman rok izađe u susret i koliko su narušeni odnosi među Vama.

Hvala na odgovoru. Pa zar nema nikakve zaštite po tom pitanju??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Borbena7 je napisao:

U tom smislu ne, jer ne možete nekoga prisilno "držati" u braku i mimo njegove volje živjeti u njegovom stanu. Da li ste razmišljali o mogućnost da podnesete zahtjev za uzdržavanje od bračnog druga?

Isprike na kasnom javljanju, stvarno ne idem često na ovu stranu. Nisam ovo shvatio "uzdržavanje". Zar postoji takva opcija? A što je onda sa uzdržavanjem za moje dijete? Mislim, ja želim plaćati uzdržavanje za njega jer, bojim se, to će biti jedina poveznica. Moj sin, naime, ne želi rastavu, ali po njoj, tko ga pita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, za djecu je najveći stres rastava roditelja, ali ako je supruga ustrajna i ako želi rastavu nemože ju ni dijete odvratiti od toga, kao što Vam je odgovorila i poštovana Borbena7, što se tiče uzdržavanja, biti ćete obvezni plaćati uzdržavanje za dijete bez obzira na sve, naravno, ako dijete pripadne supruzi na daljnji odgoj, brigu i suživot, a Vam bude određeno plaćanje uzdržavanje (čl. 310. ObZ), također Vas supruga može "izbaciti", tj. tražiti Vaše iseljenje, iz kuće koje je ona vlasnica, kao i odjaviti Vas sa svoje adrese kao što Vam je to u prethodnom postu napisala poštovana Borbena7 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima. Zaboravio sam napisati da moj sin ima šesnaest godina i da bi ga se i te kako trebalo pitati. On ne želi rastavu, a niti ja. Ne mislim pristati na sporazumni raskid braka, unatoč tome što ću morati iseliti. Neka me tuži. Uostalom, tko je rekao da moj dječak mora pripasti njoj, makar svi znamo kako ide... :-(

uređeno: od onyx48
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, onyx48 je napisao:

Zaboravio sam napisati da moj sin ima šesnaest godina i da bi ga se i te kako trebalo pitati. On ne želi rastavu, a niti ja.

Razumijem vas, ali zar ima smisla siliti nekoga na nešto što ne želi? Zamislite da ste u poziciji druge strane.

prije 1 sat, onyx48 je napisao:

Ne mislim pristati na sporazumni raskid braka, unatoč tome što ću morati iseliti. Neka me tuži.

U svakom slučaju, slijedi vam postupak obveznog savjetovanja prije pokretanja ikakvog sudskog postupka.

prije 1 sat, onyx48 je napisao:

Uostalom, tko je rekao da moj dječak mora pripasti njoj, makar svi znamo kako ide... :-(

Dijete od 16 godina itekako će se pitati za mišljenje o tome s kojim roditeljem želi živjeti (i to se mišljenje, u velikoj većini slučajeva poštuje osim ako bi bilo kontra djetetove dobrobiti). Da se radi o bebaču, onda vaša tvrdnja ima pokriće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani.

Naime već 2 mj sa sprugom vodim razgovore o rastavi braka radi nepovratno narušenih odnosa. S obzirom da on ne vjeruje da zena muza može samo prestati voljeti, već 2 mj me optuzuje za preljub, psihicki maltretira, Neki dan čak i fizicki nasrnuo na mene(u tom momentu je susjeda bila kod nas) iz razloga što nisam htjela predati mobitel. Naime svakondevne ucijene da će mi uzeti djecu i ostaviti bez icega nagnale su me da se informiram. Naime oboje smo zaposleni u bolnicama i radimo u smjenskom radu. Oboje dobri roditelji iako je on roditelj za zabavu a ja za sve ostalo. Imamo dvoje djece 6 i 1 god. U braku smo 7 godina, prije 10 mj kupili smo kuću od mog oca i sada trenutno živimo u njoj. On je nositelj kredita, ja sudužnk. Kuća je dvojni objekat u jednom živimo mi u drugom su stanari. Predložila sam mu da se iseli i neka uzme stanarinu od stanara i neka si s tim plaća stan jer jednostavno svakodnevne svađe i njegova maltretirnja više ne mogu izdrzati a mislim da ni za djecu to nije povoljno-ne želi. Na svaki prijedlog udara kontru.  On tvrdi da kad pokrenem rastavu da će on živjeti u jednom dijelu kuće a ja u drugom na šta ja definitivno ne pristajem jer po meni to nije normlno da živimo rastavljeni u istom dvorištu, niti je to dobro za moj mir a ni njegov. Zanima me sljedece.

1. Dali je moguće da prilikom podnošenja rastave braka s obzirom da se ne možemo dogovoriti tko će otići u podstanare ,da ako djeca budu dodjeljena meni da imam prava ostati u kući a da on mora izaci? 

2. Tko donosi tu odluku i kolko se to čeka?

3. UKOLIKO se ne dogovorimo u vezi djece i zajednickog skrbnistva dali privremenu odluku donosi centar ili sud i šta u međuvremenu? Živimo svi zajedno?

2. Još uvijek nisam sigurna da li ga želim prijaviti za psihicko i fizicko maltretiranje, kakve posljedice to može donijeti  za njega i gdje to prijaviti?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, možda će Vas iznenaditi moj odgovor, ali vidim da bi se tu još nešto, možda, dalo "popraviti" i bez rastave, samim tim što je, kako navodite, Vaš brak funkcionirao sedam godina, no zadnjih dva mjeseca se, očito, nešto "ozbiljno" događa i zbog tako male dječice, pa Vam je moja sugestija da se obratite nadležnom CZSS i pokušate sa Obiteljskim savjetovalištem i savjetovanjem...

No, odluka je samo Vaša, ako se i odlučite za razvod, prvo što Vam je činiti, pošto imate mlt. djecu, opet se obratiti u nadležni CZSS i pokrenuti postupak obveznog savjetovanja prije razvoda braka, kao i, možebitni, postupak obiteljske medijacije..

Što se tiče prijave, to, također, morate sami odlučiti, no nemojte smetnuti s uma da tko jednom pokuša rješavati probleme na način koji navodite, taj će i drugi puta i kasnije ako se pravovremeno ne reagira, inače, prijavu podnosite u nadležnoj policijskoj postaji, ali, još jednom razmišljam da bi tu puno moglo pomoći bračno savjetovalište, no Vi sami morate odlučiti što i kako dalje..

Sve ostalo ćete rješavati, prvenstveno u CZSS, a zatim i na sudu..

Sretno Vam...!

uređeno: od Željac047
ispravak pogreške
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče kuće, da, ako je kuća bračna stečevina, sud može na zahtjev roditelja odrediti da onaj roditelj koji ostaje s djecom, ostaje u obiteljskom domu, dok drugi mora iseliti, no to vrijedi samo do razvrgnuća bračne stečevine, odnosno do prodaje kuće, a i za koje vrijeme drugi roditelj ima pravo tražiti da mu ovaj roditelj koji živi s djecom plaća najamninu za nemogućnost korištenja njegove polovice nekretnine (vidite čl. 46. Obiteljskog zakona).

Tu odluku donosi sud na zahtjev roditelja, samo bi bilo pametnije da se o tome dogovorite ranije jer dok ta stvar dođe do suda...

Ako se ne dogovorite glede djece, nažalost, nitko ne može nametnuti tu odluku među Vas (barem u onim tjednima nakon razvrgnuća bračne zajednice, u Vašoj svakodnevici), mada sud može u postupku radi razvoda i skrbi za djecu donijeti privremenu mjeru kojom će odrediti s kojim će roditeljem djeca živjeti do konačne odluke suda, a tko će plaćati alimentaciju i imati pravo susreta i druženja.

Ako se radi o zaštiti od nasilja u obitelji, već Vam je rečeno da to možete prijaviti policiji, no posljedice su da će sukob eskalirati, da će on možebitno imati osudu za nasilje u obitelji i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, G-man je napisao:

Razumijem vas, ali zar ima smisla siliti nekoga na nešto što ne želi? Zamislite da ste u poziciji druge strane.

U svakom slučaju, slijedi vam postupak obveznog savjetovanja prije pokretanja ikakvog sudskog postupka.

Dijete od 16 godina itekako će se pitati za mišljenje o tome s kojim roditeljem želi živjeti (i to se mišljenje, u velikoj većini slučajeva poštuje osim ako bi bilo kontra djetetove dobrobiti). Da se radi o bebaču, onda vaša tvrdnja ima pokriće.

 

, onyx48 je napisao:

Hvala svima na odgovorima. Zaboravio sam napisati da moj sin ima šesnaest godina i da bi ga se i te kako trebalo pitati. On ne želi rastavu, a niti ja. Ne mislim pristati na sporazumni raskid braka, unatoč tome što ću morati iseliti. Neka me tuži. Uostalom, tko je rekao da moj dječak mora pripasti njoj, makar svi znamo kako ide... :-(

Hvala na odgovorima i na dodatnim temama, ali meni one nisu zanimljive. Ja sam, u međuvremenu, iselio iz stana, a supruga me sada traži da joj dam polovicu ušteđenog novca koji sam jedino ja štedio, ona na taj račun nije stavila niti kune. Ja sam joj rekao da će se sve ionako dijeliti kada dođe do te faze u rastavi, a ona je kao odgovor promijenila brave na stanu i u spremištu gdje ja imam svoje osobne stvari - odjeću, obuću, dokumente i sl. Shvaćam da, recimo, u spremište ne mogu i da ne smijem prerezati lokot jer bi to značilo provalu, ali kako doći do svojih stvari? Moram li joj poslati pismo gdje je tražim da mi omogući dobivanje stvari i da li je sljedeći korak dolazak sa policijom i što policija, u tom slučaju, radi? Osim toga, sve ove godine ja sam kupovao alat kojime sam održavao stan, da ne spominjem da sam sam radio namještaj, promijenio pod u cijelom stanu i još hrpu ostalih stvari, znači ja sam bio kompletna logistika i potpora u tom stanu. Čemu se tu mogu nadati? I najvažnija stvar - ja NIKAKO ne želim rastavu jer su mi ona i sin sve na svijetu i užasno mi je teško bez njih. Hrpu puta sam joj predlagao da odemo u bračno savjetovalište jer su to ljudi koji znaju problematiku i znaju kako nas usmjeriti rješavanju ovog užasa. Sin je, koliko vidim, užasno zbunjen i nesretan, a sa mnom jedva komunicira jer je s njom i ne želi je naljutiti, valjda ili ražalostiti. Može li mi netko i tu reći što poduzeti. Lovim se za najmanju slamku... Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , onyx48 je napisao:

Ja sam, u međuvremenu, iselio iz stana, a supruga me sada traži da joj dam polovicu ušteđenog novca koji sam jedino ja štedio, ona na taj račun nije stavila niti kune.

Nije bitno ovo što navodite, jer se radi o bračnoj stečevini.

prije 2 sati , onyx48 je napisao:

I najvažnija stvar - ja NIKAKO ne želim rastavu jer su mi ona i sin sve na svijetu i užasno mi je teško bez njih.

Već Vam je odgovoreno da nema zakonskog načina da nekoga prisilno zadržavate u bračnoj zajednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Nije bitno ovo što navodite, jer se radi o bračnoj stečevini.

Već Vam je odgovoreno da nema zakonskog načina da nekoga prisilno zadržavate u bračnoj zajednici.

OK, shvaćam, ali kako ja mogu doći do svojih stvari, ako je ona promijenila brave? Jer tu mi je većina odjeće i obuće. S druge strane, može li ona tražiti u zamjenu za to da joj već sad dam taj novac u zamjenu za stvari. Ako je ona svojim novcem, koji je imala od prije, u braku kupila auto koji sam ja održavao i sad smo ga nedavno prodali, a ja sam ga prodavao jer se ona nije time htjela baviti, da li imam pravo na dio tog novca? Uopće mi je mrsko i gadi mi se to pitati, ali ona je počela igrati prljavo. Da li da dovedem policiju i prerežem lokot i uzmem stvari sa tavana uz zapisnik? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, Borbena7 je napisao:

Imate opciju da se sporazumno dogovorite ili da sudskim putem utvrđujete podjelu imovine. 

Majko moja... Hvala Vam. Htio sam reći, ja nikako ne želim zadržati sve za sebe, ali želim svoje osobne stvari. Ovo meni sliči na ucjenu i nepošteno je s njene strane. 

uređeno: od onyx48
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , onyx48 je napisao:

OK, shvaćam, ali kako ja mogu doći do svojih stvari, ako je ona promijenila brave? Jer tu mi je većina odjeće i obuće. S druge strane, može li ona tražiti u zamjenu za to da joj već sad dam taj novac u zamjenu za stvari. Ako je ona svojim novcem, koji je imala od prije, u braku kupila auto koji sam ja održavao i sad smo ga nedavno prodali, a ja sam ga prodavao jer se ona nije time htjela baviti, da li imam pravo na dio tog novca? Uopće mi je mrsko i gadi mi se to pitati, ali ona je počela igrati prljavo. Da li da dovedem policiju i prerežem lokot i uzmem stvari sa tavana uz zapisnik? 

Pretpostavljam da se policija neće miješati u međusobne odnose ako nema elemenata kaznenih djela. Kad ste Vi iselili? A kad je ona zamijenila brave? Ako nije prošao rok od 30 dana, možda možete podnijeti tužbu za smetanje posjeda, na način da se utvrdi smetanje, te da sud naloži supruzi da uspostavi ranije posjedovno stanje (vrati prethodne brave), u protivnom ako su rokovi prošli, možete je tužiti za naknadu štete zbog nemogućnosti uživanja svog vlasništva u visini najamnine koju drugdje plaćate jer ne možete koristiti svoje vlasništvo. 

U svakom slučaju, ja bih savjetovala da se prethodno supruzi mirno obratite dopisom po odvjetniku da Vam u određenom terminu omogući ulazak u kuću i odnošenje svojih osobnih stvari uz prisustvo odvjetnika. Ako tome ne udovolji, tada podnesite spomenute tužbe. Po mom mišljenju, supruga se postavila neprijateljski i morate odgovoriti istom mjerom, inače ćete biti uskraćeni i u bračnoj stečevini i u pravima koja Vam pripadaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija