Jump to content

Mirovina za dugogodišnjeg osiguranika i dragovoljca u Domovinskom ratu


mihovil1

Preporučene objave

Poštovani,

Nov sam na ovom portalu, i pročitao sam sve što se do sada raspravljalo na ovu temu, ali nisam uspio naći odgovor na pitanje o situaciji svog punca. Molio bih nekog od „veterana“ da nam u rasvjetljavanju njegovog slučaja. Evo podataka:

1. Rođen je 1961. i trenutno ima 58 godina života. U 6.mj. 2019. će imati 41 godinu i 6 mj. radnog staža. 

2. Dragovoljac je Domovinskog rata i u borbenom sektoru ima 1200 dana.

3. Njegova prosječna neto plaća je 5000kn.

4. Išao bi u starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika kad navrši 60 godina života, kad će imati 43 godine staža.

Pokušao sam izračunati njegovu mirovinu prema podacima na stranicama HZMOa i primjerima u prijašnjim temama ovdje, ali imam nekoliko pitanja.

1. Ima li pravo na povećanje osobnog boda za svaki dan proveden na ratištu i dodatak od 10-30% kao dragovoljac? Nekoliko ljudi iz okolice s kojima je pričao ga uvjeravaju da tog dodatka nema ako je mirovina veća od 2700 kuna. Ja taj podatak ne mogu naći nigdje na Internetu. Koliko bi mu to dodalo na mirovinu?

2. Koliku bi otprilike mirovinu mogao imati prema podacima gore ? Kako to mogu precizno izračunati?

3. Koliko bi mu se iznos mirovine podigao da odluči raditi do 65 i ići u pravu starosnu?

4. Postoji li neka druga vrsta mirovine na koju ima pravo kao branitelj u borbenom sektoru koja bi bila povoljnija od starosne?

Bili smo u HZMOu, ali dobili oprečna mišljenja i savjete pa sam htio provjeriti situaciju ovdje prije nego što opet odemo k njima. 

Hvala vam unaprijed. Svaka informacija je dobrodošla jer se već dugo vremena borimo s ovim!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani ako vas punac ima neto placu koju navodite veca ce mu biti mirovina po opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u, nego sto bi mu bila po braniteljskom zakonu ZOHBDR-u.

Najlakse cete izracunati njegovu mirovinu ovako:

"za izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.

Ako jos nemate uvjet za neku od mirovina „prijevremena starosna mirovina“ ili „starosna mirovina“ a takodjer ako imate uvjet za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“, postavite kod izracuna uvjet na „mirovinu bez uvjeta“."

Najpovoljnija mirovina je puna starosna mirovina, nema povoljnije.

Kao branitelj ima pravo kod izracuna braniteljske mirovine na povecanje "osobnog boda" za do 1200 dana + dragovoljac od cca 34%, to je redovna braniteljska mirovina za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika". Uz napomenu: po Kosoricinom zakonom iz 2010 god, na sve braniteljske mirovine preko 3500 kn oduzima se 10%, ali nemoze dobiti manje od 3500 kn.

Kod odredjivanja "najnize braniteljske mirovine" koja je cca 2.558,25 kn dodaje se 0,4989 kn po svakom danu provedenom u DR, sto bi u vasem slucaju iznosilo cca (2558,25 + 1200 x 0,4989 kn = 3156,93 kn), znaci najniza braniteljska mirovina koju bi mogao dobiti bila bi 3156,93 kn.

Ako bi mu mirovina po opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u bila manja od navedenih 3157 kn, dobio bi sigurno najnižu braniteljski mirovinu.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je informativni  izracun „starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika“, u ovom slucaju u tablici su prikazani informativni izracuni za slucajeve da mu „prosjecni vrijednosni bod“ - PVB  koji je uz godine radnog staza znacajan faktor u formuli kod izracuna mirovine iznosi; 0,8; 0,9; 1,0 i 1,2.

Iz tablice je vidljivo da:

-          Kod 0,8 PVB,  opca mirovina po ZOMO-u bi mu iznosila 2865,93 kn, redovna braniteljska 3023,90 kn a najpovoljnija bi mu bila „najniza braniteljska mirovina“ 3156,93 kn.

-          Kod 0,9 PVB,  opca mirovina po ZOMO-u bi mu iznosila 3224,18 kn, redovna braniteljska 3401,88 kn, a „najniza braniteljska mirovina“ 3156,93 kn. U ovom slucaju dobio bi redovnu braniteljski mirovinu.

-          Kod 1,0 PVB,  opca mirovina po ZOMO-u bi mu iznosila 3582,42 kn, redovna braniteljska 3779,87 kn, a „najniza braniteljska mirovina“ 3156,93 kn, kako se po Kosoricinom zakonu od braniteljske oduzima 10% najpovoljnija bi mu bila opca po ZOMO-u.

-          Kod 1,2 PVB,  opca mirovina po ZOMO-u bi mu iznosila 4298,90 kn, redovna braniteljska 4535,85 kn, a „najniza braniteljska mirovina“ 3156,93 kn, kako se po Kosoricinom zakonu od braniteljske oduzima 10% najpovoljnija bi mu bila opca po ZOMO-u.

Izračun mirovine mihovil1.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , mihovil1 je napisao:

- Rođen je 1961. i trenutno ima 58 godina života. U 6.mj. 2019. će imati 41 godinu i 6 mj. radnog staža

- Dragovoljac je Domovinskog rata i u borbenom sektoru ima 1200 dana.

- Išao bi u starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika kad navrši 60 godina života, kad će imati 43 godine staža.

Dodatno pitanje, radni staz koji spominjete u postu, jel to efektivni radni staz ili ste vec dodali dodatno staz proveden u DR u dvostrukom trajanje (znaci jos 1200 dana - 3 godine i 4 mjeseca)

Naime za priznavanje prava na "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika po opcem zakonu ZOMO-u, u potrebnih 41 godinu racuna se samo steceni efektivni radni staz.

Dok prema braniteljskom zakonu ZOHBDR-u u potreban radni staz od 41 godine racuna se i dvostruko vrijeme provedeno u DR.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Hvala Vam puno na ovom detaljnom odgovoru od mene, žene i punca! Ovo nam je jako pomoglo. Sutra idemo u Finu dobiti log in i pass.

U staž koji sam napisao gore su mu uračunati 3 godine i 4 mjeseca, ali ne duplo. Tu ću informaciju još provjeriti, ali 99% sam siguran da je tako. Sa 60 godina života bi onda imao 39 godina i 6 mjeseci efektivnog staža. U tom slučaju bi ako ima prosječni vrijednosni bod manji od 1 ovo bilo nebitno jer mu je ionako redovna braniteljska mirovina veća od opće po ZOMO-u? U slučaju da mu je prosječni vrijednosni bod veći od 1, morao bi pričekati još godinu i pol dana da dobije 41 godinu efektivnog staža?

Izračunat ćemo mirovinu na stranicama HZMOa kad dobijemo log in i pass. Javim se ako budemo imali još pitanja. 

Hvala vam još jednom. Ovo nam je najveća pomoć i najbolji odgovor dosad :).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mihovil1 je napisao:

- Dragovoljac je Domovinskog rata i u borbenom sektoru ima 1200 dana.

 

I jos jedna bitna stvar ima li provedeno od 1081 do 1200 dana u DR dobiva 24 % + 10% na dragovoljca (34 % na osobne bodove),

ali ako ima 1201 dan i vise dobiva 26% + 10% na dragovoljca (36% na osobne bodove).

Koliko tocno dana ima provedeno u DR.

Kad saznate njegov PVB, napisite tu.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, mihovil1 je napisao:

Poštovani,

Hvala Vam puno na ovom detaljnom odgovoru od mene, žene i punca! Ovo nam je jako pomoglo. Sutra idemo u Finu dobiti log in i pass.

U staž koji sam napisao gore su mu uračunati 3 godine i 4 mjeseca, ali ne duplo. Tu ću informaciju još provjeriti, ali 99% sam siguran da je tako. Sa 60 godina života bi onda imao 39 godina i 6 mjeseci efektivnog staža. U tom slučaju bi ako ima prosječni vrijednosni bod manji od 1 ovo bilo nebitno jer mu je ionako redovna braniteljska mirovina veća od opće po ZOMO-u? U slučaju da mu je prosječni vrijednosni bod veći od 1, morao bi pričekati još godinu i pol dana da dobije 41 godinu efektivnog staža?

Izračunat ćemo mirovinu na stranicama HZMOa kad dobijemo log in i pass. Javim se ako budemo imali još pitanja. 

Hvala vam još jednom. Ovo nam je najveća pomoć i najbolji odgovor dosad :).

Provjerite dobro staz koji ste naveli u postu.

Ako nece imati 41 godinu efektivnog staza na 60-ti rodjendan onda je prijevremena starosna mirovina po ZOMO-u uz penalizaciju, ali po ZOHBDR bi imao pravo na mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mihovil1 je napisao:

Izračunat ćemo mirovinu na stranicama HZMOa kad dobijemo log in i pass. Javim se ako budemo imali još pitanja. 

Hvala vam još jednom. Ovo nam je najveća pomoć i najbolji odgovor dosad :).

Na stranicama HZMO-a mozete dati izracunati mirovinu samo za ovu 2019. i 2020.god, a kako vase punac 60 godina puni pocetkom 2021.god, taj izracun sad necete moci izabrati.

Zato cete kod ispunjavanja obrasca za izracuna na stranicama HZMO-a postaviti vrijeme izracuna na 31.12.2020.god, a isto tako da bi dobili izracun kliknite na mirovinu bez uvjeta“, jer ustvari uvjete na taj datum jos nece imati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Saznali smo da su mu prosječni vrijednosni bodovi 0.85. Predao je zahtjev za izračun mirovine u uredu HZMO-a prije mjesec dana i jučer mu je stigao odgovor. Problem je što mu u HZMO-u nisu znali reći koje su mu opcije, kao što ste opisali gore, nego su mu izračunali opću mirovinu po ZOMO-u za ovu godinu, koja je svega 2500kn. U borbenom sektoru ima točno 1242 dana, a efektivnog staža do 2019. ima 35 godina. 

Kad ćemo raditi izračun preko e-gradjani ili kad će jednog dana podnositi zahtjev za mirovinu, kako da HZMO-u prezentiramo što ste napisali gore, da mu je najpovoljnija redovna braniteljska mirovina? Koje dokumente treba predati kao dokaz? Da nam niste napravili tabličnu usporedbu gore, na kojoj vam beskrajno hvala, uopće ne bismo znali koje sve mogućnosti postoje za njegovu situaciju. Bojim se da se, kad će jednom podnositi pravi zahtjev za mirovinu, ne dogodi situacija da uopće ne uzmu u obzir njegov ratni put i da mu izračunaju opću mirovinu koja je daleko manja od redovne braniteljske.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani vasa briga o priznavanju i izracunu prave mirovine neka vas ne brine, prilikom ispunjavanja obrasca za odlazaku u mirovinu potrebno je samo ispuniti sve ono sto se od vas trazi kao sto vidite u linku koji vam prilazem, HZMO ce na temelju tih podataka izracunati i dodjeliti onu mirovinu koja ce za njega biti najpovoljnija.

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/Tiskanica_zahtjeva_br_1_1.pdf

Kod izracun preko e-gradjani i nemoze se izracunati nijedna druga mirovina nego samo opca mirovina po ZOMO-u, ostali vidovi mirovina racunaju se tek kad se zvanicno preda zahtjev za mirovinu.

Ovakav izracun preko e-gradjani (ili predajom pismenog zahtjeva za informativni izracun mirovine u podrucni ured HZMO-a (uz placanje 70 kn) kao sto se vi napravili)  bitan nam je samo zbog PVB-a "prosjecnog vrijednosnog boda" za sve godine rada, kad njega znamo onda nije problem izracunati i ostale vidove mirovina.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , mihovil1 je napisao:

Saznali smo da su mu prosječni vrijednosni bodovi 0.85. Predao je zahtjev za izračun mirovine u uredu HZMO-a prije mjesec dana i jučer mu je stigao odgovor. Problem je što mu u HZMO-u nisu znali reći koje su mu opcije, kao što ste opisali gore, nego su mu izračunali opću mirovinu po ZOMO-u za ovu godinu, koja je svega 2500kn. U borbenom sektoru ima točno 1242 dana, a efektivnog staža do 2019. ima 35 godina.

Postovani na temelju toga proizlazi sljedeci okljstreni informativni izracun mirovine, ovo je samo izracun da se otprilike stekne predodzba kakvu bi eventualnu mirovinu mogao dobiti, prave uvjete za mirovinu imat ce tek 16.02.2021.god kad navrsi 60 godina zivota, ali kako tada jos nece imati potrebnih 41 godinu staza da bi po ZOHBDR-u dobio "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" morati ce raditi jos malo manje od 1 godinu i negdje krajem studenog 2021 imati uvjet tih 41 godinu radnog staza.

U drugom redu tablice naveden je njegov radni staz sa 01.06.2019.god sa uracunatim dvostrukim stazom za vrijeme provedeno u DR (1246 dana) 3 godine 5 mjeseci i 16 dana, koje se racuna u redovni radni staz ali se ne racuna u efektivni radni staz po ZOMO-u za priznavanje potrebnog staza ud 41 godine za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“.

Prema ovom izracunu dobio bi "najnizu braniteljsku mirovinu"

Izračun mirovine_01.06.2019..jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,
nisam aktivan na forumu no prilično redovito čitam postove ne bih li nešto na primjerima te iz vaših savjeta nešto naučio.

Rođen sam 18. lipnja 1959. godine te sam na HZMO Podružnica Bjelovar, podnio zahtjev za informativni izračun Prijevremene starosne mirovine s datumom umirovljenja 18.lipanj 2019. kada sam navršio 60. godina života. Izračun sam dobio 21.lipnja ( petak ). U međuvremenu sam podnio zahtjev za umirovljenje sa datumom 18.lipanj 2019.godine.

Iz izračuna ne vidim ( ako to ispravno sam sebi tumačim ) da je uz redovni radni staž ( 36 godina 06 mjeseci i 06 dana ) uvršteno i razdoblje od 10 mjeseci i 19 dana borbenog sektora u Domovinskom ratu i status Dragovoljac DR-a, a i predao sam zahtjev i medicinsku dokumentaciju za vještačenje mojeg zdravlja po osnovi dijagnoze PTSP-a, čekam red. Nije evidentno ni to da sam uplaćivao doprinose u I i II mirovinski stup.

Neki od kolega branitelja koji su već 15 i više godina u mirovini kao stradalnici DR-a RVI statusom govore mi da mi će mi se to priznati tek nakon 65. godine života.

Molim vas da mi savjetom i po mogućnosti izračunom mirovine prema vašoj tabeli i formuli protumačite moju situaciju obračuna mirovine.

Neki kolege koji su otišli u mirovinu nastavili su raditi na 4 sata , no većina njih govori da im država smanjuje mirovinu od cca 2200,00 kn i do 500,00 kn....ne znam o čemu se radi...

Prema izračunu koji sam dobio od HZMO-a mogu vam prepisati slijedeće podatke:

1. Obračunsko razdoblje : od 1979 do 2018.godine ( iako sam radio i u 2019.g. od 01.01 do 17.06.2019. )

2. Prosječni vrijednosti bodovi: 1,0456

3. Mirovinski staž za izračun mirovine: 36,5168

4. Polazni faktor ( PF ): 0,8200

5. Osobni bodovi (2x3x4) : 31,3092

6. Mirovinski faktor ( MF ) : 1,0

7. AVM ( aktualna vrijednost mirovine ) : 66,35

Izračun mirovine glasi:

31,092 x 1,0 x 66,35 = 2077,37 kn ..... uz dodatak 27% na mirovinu iznos mirovine je 2638,26 kn

ispričavam se ako nisam pravilno postupio te se nadam da će netko ukloniti objavu ako nije ispravno objavljena.

Zahvaljujem vam na odgovorima i savjetima.

 

IZRAČUN MIROVINE-Miroslav Sinek-Doc Jun 21 2019.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani  Miroslav,

Sto se tice vaseg pitanja „Obračunsko razdoblje : od 1979 do 2018.godine“, stvar je ovakva:

Placa ostvarena za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na  mirovinu ne uzima za utvrdjivanje vrijednosnih bodova, već se za tu godinu uzimaju prosjecni vrijednosni bodovi razmjerno stazu osiguranja u toj godini.

Kroz formulu kod izracuna mirovine ta se zadnja godina rada uprosjecuje i racuna kao prosjek ovih svih prijasnjih godina za broj dana koje je u toj zadnjoj godini radio (a to je 5 mjeseci i 18 dana),  prevedeno vas je prosjecni  vrijednosni bod za sve godine rada 1,0456 i on ce vam ostati isti nakon sto vam se izracuna i PVB za ovih 5 mjeseci i 18 dana rada u 2019.god. (i tu ste nesto u dobitku), realno on vam je za taj period u 2019.god puno puno manji.

Spominjete 2 stup, ako uplacujete sredstva  i  u 2 stup, bolje cete proci ako ta sredstva prebacite u 1 stup, stup generacijske solidarnosti.

Sto se tice „razdoblje od 10 mjeseci i 19 dana borbenog sektora u Domovinskom ratu“, on se ne iskazuje kod informativnog izracuna mirovine, on se priznaje i dodaje u formulu za izracun mirovine tek kad se preda zahtjev za mirovinom.

Nazalost kako ste predali zahtjev za umirovljenje sa 60 godina zivota i 37 godina 4 mjeseca i 25 dana radnog staza (dodan staz proveden u DR, u dvostrukom trajanju 10 mjeseci i 19 dana)) i prema ZOMO-u i prema ZOHBDR-u imate pravo na prijevremenu starosnu mirovina koja se penalizira.

Po oba zakona penalizira – umanjuje vam se mirovina za  (60 mjeseci x 0,30% = 18%), znaci da ce polazni faktor biti umanjen za 18% i iznosit ce vam u decimalnom obliku 0,82.

Prema clanku 27. stavak 1. novog braniteljskog zakona, osobni bod povecava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, u vasem slucaju za 319 dana to je 9% i kao dragovoljac jos 10%, znaci ukupno se osobni bod uvecava za 19%.

Evo i tablice izracuna prijevremene starosne mirovine na dan 18.06.2019.god. po oba zakona:

 

Izračun mirovine miroslav.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , MSGROGI je napisao:

Neki kolege koji su otišli u mirovinu nastavili su raditi na 4 sata , no većina njih govori da im država smanjuje mirovinu od cca 2200,00 kn i do 500,00 kn....ne znam o čemu se radi...

Tako je regulirano novim mirovinskim zakonom, malo je drugacije nego je bilo prije 01.01.2019.god.:

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/publikacije/brosure/2019/Rad_i_koristenje_mirovine2019.pdf

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani gospodine " malicovjek ",

zahvaljujem vam na trudu i veoma dobro shvatljivom objašnjenju moje situacije.

Pored svih priča koje sam čuo ( svi su pametni na svoj način ) sa ovim vašim objašnjenjem i izračunom sam veoma zadovoljan. Iz ovoga obračuna evidentno je da da mi je rad za "minimalac" ( 2013-2019 ) znatno umanjio vrijednost boda što je umanjilo mirovinu.

Na odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu otišao sam upravo iz toga razloga da si ne skidam mirovinu. Pokušati ću raditi na 4 sata pa ću si tako upotpuniti primanja. Ne bojim se da neću naći posao, a osjećam se još donekle radno sposobnim. Ova mirovina će mi u konačnici biti jedan iguran mjesečni prihod.

Još jednom hvala na izračunu i savjetima.

Sretno.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

nazalost u zadnjim godina u RH takva je sudbina dosta radnika, ili rade za minimalac ili im placa pada ili ne raste i prati prosjecnu bruto placu u RH.

To nazalos utjece na visinu - prosjek PVB-a kao sto je i u vasem slucaju a time i na visinu mirovine.

Uzmite sigurnost (prijevremenu starosnu mirovinu) i jos radite dok vas zdravlje sluzi, ovakvim radom na 4 sata nakon sto odradite najmanje dvije godine i nakon toga prestanete raditi mozete ponovo pokrenuti-zatraziti od HZMO-a izracun svoje mirovine.

pozz

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piostovani mihovil,

Racuna se staz proveden u DR u dvostrukom trajanju, ali za one koji su bili u tom vremenu u radnom odnosu i firma im je isplacivala placu, staz za to vrijeme im je redovno tekao 3 godine i 5 mjeseci, a drugi dio staza od 3 godine i 5 mjeseci, dodaje se na taj efektivni staz tek kad se podnese zahtjev za odlazak u mirovinu.

Zato sam vas i zatrazio da kad se konacno logirate na stranice HZMO-a, da mi dostavite od punca "Prijavno odjavne podatke i podatke o stazu i placi" koji se nalaze na stranicama, kako bi se tocno uvjerio u duzinu puncevog radnog staza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mihovil1 je napisao:

Poštovani,

Poslao sam vam tražene podatke. Ispričavam se što je tako dugo trajalo.

Postovani  Mihovil,

Nakon sto sam proucio jos naknadno mi dostavljene podatke te na temelju njih pretpostavljamo:

-          Da ce mu HZMO priznati radni staž za periodu od 21.05.1982. do 24.06.1983. godine koji mu za sad jos nije priznat (a vidljiv je u radnoj knjizici), sto je dodatno 1 godina, 1 mjesec i 3 dana.

-          Da ima provedeno u DR 1242 dana i priznatu dragovoljnost.

-         Da ce provesti  ostatak vremena u aktivnom radnom odnosu do 16.02.2021.god., kad navrsava potrebnih 60 godina starosti a time i uvjet za „prijevremenu starosnu mirovinu „ po ZOMO-u  ili „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“ po ZOHBDR-u.

-         Da ce mu „prosjecni vrijednosni bod“ – PVB , ostati u visini  sadasnjeg PVB-a  (0,8566).

Prema tome sa danom 16.02.2021.god. imao bi cca 38 godina, 2 mjeseca i 20 dana, efektivnog radnog staza sto mu nije dovoljno za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“ po ZOMO-u, vec samo za „prijevremenu starosnu mirovinu“ uz penalizaciju – umanjenje od 18%.

Ali bi imao kad se uracuna dvostruki staz proveden u DR cca  41 godinu i 8 mjeseci  radnog staza koji je po ZOHBRD-u potreban za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“ i mogao bi ostvariti tu mirovinu.

Evo i tablice izracuna na dan 16.02.2021.god. za „prijevremene starosne mirovine“ uz penalizaciju i „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“ po oba zakona:

Izračun mirovine mihovil1_16.02.2021..jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, zanima me izračun braniteljske mirovine sa dugotrajnim stažom.
Ovo su podaci iz informativnog izračuna gdje sam zadao podatke koji bi važili
na datum 13.10.2021. (datum rođenja - 13.10.1961).
Tu je uračunat staž sa dvostrukim trajanjem od 534 dana.
Napominjem da bi uvjet za mirovinu sa dugogodišnjim stažom
po HZMO imao 03.03.2023.(po mojemu izračunu).
Na dan 28.10.2020. imam radnog staža:38 god. 07 mj.i 26 dana
bez staža sa dvostrukim trajanjem.

Braniteljski podaci:
   čin: bojnik, dragovoljac, 534 dana borbenog sektora.

Datum izračuna: 28.10.2020.
Datum na koji je izračunata mirovina: 13.10.2021.
Vrsta mirovine: Mirovina bez uvjeta
Najpovoljnije obračunsko razdoblje: 1980-2019
1. Zbroj vrijednosnih bodova u
najpovoljnijem obračunskom razdoblju: 36,4154
2. Staž u najpovoljnijem
obračunskom razdoblju: 37,1601
3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2): 0,9800
4. Ukupni mirovinski staž
u obliku decimalnog broja: 41,0861
5. Polazni faktor: 1,0000
6. Osobni bodovi (3x4x5): 40,2644
7. Mirovinski faktor: 1,0000
8. Aktualna vrijednost mirovine: 69,42 kn
9. Mirovina na dan izračuna mirovine: 2795,15 kn mjesečno
10. Svota dodatka na mirovinu: 754,69 kn mjesečno
11. Ukupna svota mirovine s dodatkom: 3549,84 kn mjesečno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ilcr,

Vaša braniteljska starosna mirovina u svim verzijama je trajno manja od starosne mirovine po ZOMO. Zbog relativno malog broja dana borbenog sektora (534, makar i uz status dragovoljca) braniteljska mirovina Vam raste za dodatak na mirovinu samo 24 % za razliku od starosne mirovine po općem propisu ZOMO koja svima raste za 27 %.

Braniteljska starosna mirovina za Vas je nepovoljnija trajno.

ilcr Izračun mirovine.jpg

ilcr starosna mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da se nadopunim na postovanog profa, 2023.god. je jos daleko ali da bi vam vrijednost PVB-a ostala  na istoj razini  0,9800 ili bila bar nesto visa, u 2020, 2021 te 2022.god. morala bi vam vasa bruto godisnja primanja iznositi najmanje kao sto je bio bruto RH u 2019.god. cca 105.000,00 kn. zbog COVIDA bi mogao biti slican i u 2020.god., a kakav ce biti 21 i 22 vidjet cemo, ako su vam godisnja bruto primanja manja od bruta RH automatski vam kod izracuna malo pada i izracunati iznos mirovine zbog manjeg iznosa PVB-a.

PVB je samo jedan od faktora u formuli za izracun mirovine.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovani ilcr,

Vaša braniteljska starosna mirovina u svim verzijama je trajno manja od starosne mirovine po ZOMO. Zbog relativno malog broja dana borbenog sektora (534, makar i uz status dragovoljca) braniteljska mirovina Vam raste za dodatak na mirovinu samo 24 % za razliku od starosne mirovine po općem propisu ZOMO koja svima raste za 27 %.

Braniteljska starosna mirovina za Vas je nepovoljnija trajno.

Poštovani ilcr,

Vaša braniteljska starosna mirovina u svim verzijama je trajno manja od starosne mirovine po ZOMO.

U svim verzijama, mislio sam na: rastom pvb, padom pvb ili ako on ostane isti, duljim ili kraćim radom (veći ili manji mirovinski staž) trajno zaboravite na braniteljsku starosnu mirovinu, držite se samo starosne mirovine po općim propisima ZOMO.

 

ilcr Izračun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...

Poštovani dejko,

mislim da ste previše mladi za primati povoljnije starosne mirovine ali niste dali važne podatke:

- djelatni status u Domovinskom ratu, da ili ne ?

- ukupni staž na dužnostima s beneficiranim stažom i kojim ?

- pvb koji ste dali je za ukupni radni staž ili onaj od 1998 do umirovljenja ?

Izracun mirovine.jpg

dejko izračun svih starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, zahvaljujem na brzom izracunu, napisao sam gore DVO , jos uvijek, u mirovinski staz je uracunat i benificirani staz samo nisam siguran da li je to sa stazom u dvostrukom trajanju ali mislim da je, cca 20tak g na benificiranom 12/15, PVB je za staz od 1994-2020, izracun u HZMO po zakonu o DVO je cca 4900, samo nisu znali jos ili htjeli izracunati po zakonu o HB , jer imaju neki problem sa ulaskom u nasu bazu !!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani Prof, nisam shvatio da li dejko 1971 godište ima pravo na još neku mirovinu osim ove po članku 6. Zakona DVO i PS s obzirom na 42 godine staža. Da li se tu nešto mijenjalo nisam pratio taj zakon nego onaj o HB. Hvala puno.

Ne poštovani Skywalker, nije bilo promjene zakona, zato sam i napisao" mislim da ste previše mladi za primati povoljnije starosne mirovine"

Sa 60.g. i 35.g. staža može se u braniteljsku prijevremenu starosnu mirovinu a u braniteljsku starosnu mirovinu onoliko mjeseci prije 65.g. koliko je mjeseci provedeno u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno Prof, onda su mu oni računali po čl. 6 nekih 4892 kn - 10 % Kosorice i to je taman po vašem izračunu 4448 kn ako su mu dali točan PVB za 10 najpovoljnijih godina zaredom. Žao mi je što u HZMO ne daju našim braniteljima čak i onima koji plate 70 kn precizniji izračun i napomenu za koju mirovinu su ostvarili uvjete. Ovako ljudi lutaju i žive u ne znanju misleći da im je staž preko 41 godine dovoljan za neke druge veće mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , dejko je napisao:

Pozdrav, zahvaljujem na brzom izracunu, napisao sam gore DVO , jos uvijek, u mirovinski staz je uracunat i benificirani staz samo nisam siguran da li je to sa stazom u dvostrukom trajanju ali mislim da je, cca 20tak g na benificiranom 12/15, PVB je za staz od 1994-2020, izracun u HZMO po zakonu o DVO je cca 4900, samo nisu znali jos ili htjeli izracunati po zakonu o HB , jer imaju neki problem sa ulaskom u nasu bazu !!!!

Braniteljska starosna mirovina može Vam se priznati onoliko mjeseci prije 65.g. koliko ste mjeseci proveli u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata. Kako Vam slijedi umirovljenje po članku 6 Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS ako želite primati braniteljsku starosnu mirovinu kad za to dođe vrijeme, morate se zaposliti na Ugovor o radu i ostvariti najmanje 12 mjeseci mirovinskog osiguranja nakon umirovljenja po članku 6.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno nisam čuo za nikoga tko je tako dobio mirovinu da su mu zbrojili benificiju i ratni staž te za toliko umanjili od 65 godina. Ok nisam nešto ni pratio zakone osim zakona o HB. Baš ću u ponedjeljak na Dan državnosti biti s jednim pukovnikom i jednim bojnikom koji su nedavno otišli u mirovinu pa ću ih pitati koju su mirovinu dobili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dejko,

jednostavna matematika, tko je radio efektivno 30 godina na dužnostima s beneficiranim stažom 12/18 ostvario je pravo na 10 godina umirovljenja prije 65-tog rođendana, to jest pravo na priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO kao i braniteljske starosne mirovine na svoj 55-ti rođendan.

Ako nakon toga još nastavi raditi (bez odlaska u mirovinu), svaki mjesec duljeg rada donosi mu 0,34 % dodatka na osnovni izračun mirovine. Tako ako radi još 5 godina, do 60-tog rođendana ostvario je pravo na maksimalni dodatak na osnovni izračun mirovine od 20,4 %, to jest pravo na polazni faktor ZOMO u iznosu od 1,2040.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa to znaci da bi s 30 efektivnoga imao 45 mirovinskoga ali opet ne razumijem ( ne poznajem dovoljno zakon ) kako to utjece na 10g smanjenje dobne granice za odlazak u STAROSNU mirovinu 🤔😲😢

Jel to znaci da bih i ja s 55 stekao to pravo jer cu imati i vise od 45g mirovinskoga staza ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

@Bety Bety:

Kad prema opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u navrsite potrebne godine zivota i potrebne godine radnog staza za prijevremenu starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za zene, sa time sto se prijevremena mirovina penalizira...0,2% po mjesecu prijevremenog umirovljenja u odnosu na potrebne godine za starosnu mirovinu po prijelaznom periodu za zene...u skladu sa tim umanjuje se za isti postotak i najniza braniteljska mirovina...

- uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu za zene u 2022, 58 godina zivota i 33 godine mirovinskog staza

- uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu za zene u 2023, 58 godina i 3 mjeseci zivota i 33 godine i 3 mjeseci mirovinskog staza

- uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu za zene u 2024, 58 godina i 6 mjeseci zivota i 33 godine i 6 mjeseci mirovinskog staza

itd...itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija