Jump to content

PLODOUŽIVATELJ vs VLASNIK stana


Neravnina

Preporučene objave

U zgradi koja ima 12 jedinica (stanova / poslovnih prostora) je upisano 12 vlasnika, te u vlastovnicama (Zajednicki informacijski sustav zemljisnih knjiga i katastra oss.uredjenazemlja.hr) za svaku jedinicu stoji "suvlasnicki dio: 1/12 etazno vlasnistvo s kojim je povezano vlasnistvo na stanu (opis stana)" te ime vlasnika.
Medjutim, Prijepis posjedovnog lista (isti zajednicki informacijski sustav) pokazuje da je osoba tzv PLODOUŽIVATELJ.
Moze li mi netko objasniti sto taj pojam u ovom slucaju znaci i koja je od dviju informacija vaznija ili je mozda u pitanju greska? Ispricavam se ako nisam pravilno oznacila ovaj upit, ne znam tocno koja grana prava se ovakvim pitanjima bavi. Unaprijed hvala! S postovanjem, J. Ravnjak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, u medjuvremenu sam pronasla vasu stranicu sa objasnjenjima pojma plodouzivanja

te bih htjela zamoliti odgovor samo na zadnji dio pitanja, to jest, sto je relevantnija informacija o stvarnom stanju vlasnistva, ona iz Posjedovnog lista ili ona iz Vlastovnice i mogu li one biti razlicite ili je u ovom slucaju stvar u gresci, to jest, azuriranju informacija? Najljepsa hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, Ravnjaci je napisao:

, sto je relevantnija informacija o stvarnom stanju vlasnistva, ona iz Posjedovnog lista ili ona iz Vlastovnice

Mjerodavno je stanje u zemljišnim knjigama

 

Prije 47 minuta, Ravnjaci je napisao:

 mogu li one biti razlicite ili je u ovom slucaju stvar u gresci,

Stanje može biti različito, a može biti i greška. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Plodouživatelj ima veća prava, od z.k vlasnika i nitko mu ne može ništa dok god je živ ...iz vlastitog primjera i sudovanja koje zalazi u 7 god. 

Kada nebi bilo tako pravda bi bila zadovoljena i ispravno bi bilo z.k. stanje vlasnik bi svojom nekretninom mogao raspolagati kao svojim vlasništvom ovako raspolaže plodouživatelj i vlasnik to treba trpiti 

Muke po Mateju --

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
Prije 9 minuta, nikolina94 je napisao:

Poštovani,

U svezi ugovora o osnivanju osobne služnosti-prava stanovanja, što znači kada ja kao vlasnica polovice stana dajem taj ugovor roditeljima, a člu članki piše da su oni u posjedu nekretnine? Znači li to da ja s njom ništa ne mogu niti imam kakva prava ili?

Stan možete prodati, staviti pod hipoteku i slično, ali nitko ne može izbaciti roditelje iz stana osim ako se oni dobrovoljno ne odreknu prava plodouživanja ili ne umru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, BRKICA00 je napisao:

Stan možete prodati, staviti pod hipoteku i slično, ali nitko ne može izbaciti roditelje iz stana osim ako se oni dobrovoljno ne odreknu prava plodouživanja ili ne umru.

Naravno, nema govora o izbacivanju, ali oni se nisu upisali u zemljišne knjige prije 6 godina kada je ugovor potpisan i sada žele da obnovimo ugovor kako bi se ipak mogli upisati. Što znači trenutak kada se oni upišu? Da li oni mene moraju pitati za bilo kakav pothvat u stanu ili slično?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, nikolina94 je napisao:

Naravno, nema govora o izbacivanju, ali oni se nisu upisali u zemljišne knjige prije 6 godina kada je ugovor potpisan i sada žele da obnovimo ugovor kako bi se ipak mogli upisati. Što znači trenutak kada se oni upišu? Da li oni mene moraju pitati za bilo kakav pothvat u stanu ili slično?

Ukoliko je ugovor ovjeren nema potrebe da se ide na ponovo ovjeravanje. Može se i s tim ugovorom upisati teret na vlasnički list samo je bitno da je ovjeren. Nisam siguran da li za to vrijedi ono pravilo da ako se prođe rok od 60 dana da se onda plaća pristrojba uvećana 6 puta. Što se tiče uređivanja stana to je sve dogovor između vas i roditelja tako da ako nemate tu klauzulu napravite onda novi ugovor i stavite tamo da se ne smiju raditi izmjene u stanu bez vaše suglasnosti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Prije 27 minuta, nikolina94 je napisao:

Ako se prodaje nekretnina, da li se prenosi to i da li se u tom slucaju moze osporiti

 Ne postoje nikakve smetnje za prodaju, no budući kupac će morati trpjeti doživotno uživanje i tako sve dok postoji u zemljišnim knjigama pravo doživotnog uživanje, odnosno do smrti osobe koja uživa ovo pravo. A i pitanje je, tko bi kupio ovako opterećenu nekretninu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija