Jump to content

Privremeno porezno rješenje


dario321

Preporučene objave

Pozdrav,

dobio sam privremeno porezno rješenje, tj moram platiti porez za 2018g.

Situacija je da sam do 10mj bio student i prešao sam limit te su mi uzeli porez na zadnjoj uplati student servisa, te sam se nadao da ću dobiti povrat poreza kao i svake godine do sada pošto nisam na poreznoj kartici od roditelja.

A na kraju sam sad dobio da moram platiti porez od 2000kn.

Što mi je sad najpametnije napraviti, pošto mi je čudno da dugujem skoro 2000kn a zaposlen sam bio 2.5mj.

 

Unaprijed hvala na odgovoru/savjetu.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čudno izgleda, ali moguće je. Možete li objaviti izreku rješenje gdje se vide svi ti brojevi - bez osobnih podataka, naravno? Vjerojatno se dogodilo da ste prešli godišnji limit za studenta, te vam je po novom propisu od veljače 2017 sada obračunat i dohodak i odgovarajući porez od 24 % plus prirez. Kada se na to nadoda nesamostalni rad zadnja 3 mjeseca u godini, moguće je da se pojavila neka razlika među stopama, ali nije loše provjeriti. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Nadovezat ću se ovdje da ne otvaram novu temu. Naime ja nisam primila porezno rješenje za 2018., nego mi je PU poslala obavijest o tome kako mi ga neće izdati. Ovo je tekst.

U postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak za 2018. godinu obvezniku (ime i prezime te ostali podaci) utvrđeno je da se nad isplatiteljem/isplatiteljima primitaka, isplaćenih poreznom obvezniku po osnovi nesamostalnog rada/drugog dohotka koje naplaćuje porezno tijelo, provode naplate potaživanja po osnovi istih, te se rješenje o utvrđivanju godišnjeg poreza na dohodak za 2018. godinu neće izdati do završetka navedenih postupaka koji se provode nad isplatiteljem/isplatiteljima primitaka.

Riječ može biti samo o jednom primitku jer sam prošle godine zaključila ugovor samo za jedan prijevod, ostalo su uplate od službenih ustanova tipa ZAMP, potvrda Zabe o kamati i slično, za koje ne vjerujem da su državi išta ostale dužne. Na e-Građani, međutim, stoji da je izdavač uplatio porez i prirez do bruta jer je meni isplaćen neto honorar.

Laički, pretpostavljam da taj isplatitelj državi nije platio nešto drugo, štajaznam, kaznu za krivo parkiranje, pa ga sad ganjaju. Izdavač, međutim, i dalje normalno radi, izdaje knjige i prodaje ih svakome tko ih hoće kupiti.

S obzirom na to da se bliži rok za podnošenje prigovora na porezno rješenje, a ovo nije porezno rješenje, ništa me ne košta pismeno zatražiti objašnjenje. Pa makar i u vidu prigovora. Usmeno - telefonom ili osobno - obično dobijem nesuvisao odgovor za koji poslije poreknu da su ga dali, nego sam "ja krivo shvatila".

Ima li još štogod što bih mogla poduzeti?

 

uređeno: od MmeTipfeler
dva tipfelera
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MmeTipfeler je napisao:

Nadovezat ću se ovdje da ne otvaram novu temu. Naime ja nisam primila porezno rješenje za 2018., nego mi je PU poslala obavijest o tome kako mi ga neće izdati. Ovo je tekst.

U postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak za 2018. godinu obvezniku (ime i prezime te ostali podaci) utvrđeno je da se nad isplatiteljem/isplatiteljima primitaka, isplaćenih poreznom obvezniku po osnovi nesamostalnog rada/drugog dohotka koje naplaćuje porezno tijelo, provode naplate potaživanja po osnovi istih, te se rješenje o utvrđivanju godišnjeg poreza na dohodak za 2018. godinu neće izdati do završetka navedenih postupaka koji se provode nad isplatiteljem/isplatiteljima primitaka.

Riječ može biti samo o jednom primitku jer sam prošle godine zaključila ugovor samo za jedan prijevod, ostalo su uplate od službenih ustanova tipa ZAMP, potvrda Zabe o kamati i slično, za koje ne vjerujem da su državi išta ostale dužne. Na e-Građani, međutim, stoji da je izdavač uplatio porez i prirez do bruta jer je meni isplaćen neto honorar.

Laički, pretpostavljam da taj isplatitelj državi nije platio nešto drugo, štajaznam, kaznu za krivo parkiranje, pa ga sad ganjaju. Izdavač, međutim, i dalje normalno radi, izdaje knjige i prodaje ih svakome tko ih hoće kupiti.

S obzirom na to da se bliži rok za podnošenje prigovora na porezno rješenje, a ovo nije porezno rješenje, ništa me ne košta pismeno zatražiti objašnjenje. Pa makar i u vidu prigovora. Usmeno - telefonom ili osobno - obično dobijem nesuvisao odgovor za koji poslije poreknu da su ga dali, nego sam "ja krivo shvatila".

Ima li još štogod što bih mogla poduzeti?

 

Po meni ne morate poduzimati ništa, jer Vaše pravo na povrat poreza nije upitno, nego samo vrijeme kada ćete ga dobiti. Naravno da pismeni prigovori pomažu kao vid požurnice. Ukratko, Vaš isplatitelj honorara je kumulativno dužan na računu drugog dohotka ili honorara i bit će Vam obrađeno kada plati dug. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija