Jump to content

Dva vlasnika


marija01

Preporučene objave

Moj suprug je vlasnik kuce sa svojom majkom na dva jednaka djela. Svekrva trazi ugovor o uzdrzavanju za svoju polovicu kuce. Ima takve lude zahtjeve da to mi ne zelimo potpisati. Deset godina ulazemo novce i sve zivo smo renovirali, u troškovima nije sudjelovala. Mene sad zanima da li mi mozemo iskoristiti na sudu suglasnost da se slaze sa uredenje kuce koju je potpisala kod javnog biljeznika kada smo vadili stambeni kredit za uredenje kuce? U postupku je i legalizacija kuce koju isto mi placamo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ne znam koje sad ona ima planove ali u slučaju da sad sa nekim drugim radi ugovor o uzdrzavanju ili nakon njezine smrti muzev brat uzme dio u toj kuci? Malo mi je to sve malo previse da smo mi radili, dizali kredite i sad bez i kakvog pardona se nas ucjeniva, da nismo ulozili te novce sad bi bila rusevina. 

Mene zanima kolko da se sad postavimo? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako će suprugova majka raspolagati svojom imovinom, njena je stvar i to joj ne možete uvjetovati.

Možete od nje potraživati polovicu ulaganja učinjenih u kuću, međutim imajte na umu kako za to postoji zastarni rok od 5 godina od izvršenih ulaganja. Možete zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice, pa šta bude.

U svakom slučaju, nakon majčine smrti ukoliko 1/2 stana uđe u ostavinu i ne bude oporuke, dijelit će se na jednake dijelove svim zakonskim nasljedicima (suprugu, njegovu bratu, eventualno drugoj braći i sestrama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , marija01 je napisao:

Znaci moj suprug ima pravo na ono sto je ulozio a drugi nasljednik na vrijednost  nekretnine prije ulaganja? 

Ima pravo da u ostavinskom postupku zahtijeva izdvajanje dijela imovine iz ostavine koji odgovara onom dijelu iz članka 75. Zakona o nasljeđivanju, a ostalo da nasljeđuje ravnopravno sa ostalim nasljednicima. 

Iz sudske prakse:

"Samo potomak ostavitelja ima pravo tražiti izdvajanje određenog dijela ostavine u svoju korist i to pod pretpostavkom da su ispunjeni zakonom propisani uvjeti iz čl. 37. Zakona o nasljeđivanju. (istovjetno čl. 75 važećeg zakona)" 

Županijski sud u  Varaždinu Gž 337/2003-2

********************************

" Kada tužiteljica nije živjela u zajednici sa ostaviteljem, ista nema pravo tražiti izdvajanje iz ostavine određenog dijela ostavinske imovine za koji smatra da odgovara njezinom doprinosu u povećanju ostaviteljeve imovine." 

Županijski sud u Varaždinu, Gž. 330/08-3 od 20.VIII.2008.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Matrix je napisao:

Ima pravo da u ostavinskom postupku zahtijeva izdvajanje dijela imovine iz ostavine koji odgovara onom dijelu iz članka 75. Zakona o nasljeđivanju, a ostalo da nasljeđuje ravnopravno sa ostalim nasljednicima. 

Iz sudske prakse:

"Samo potomak ostavitelja ima pravo tražiti izdvajanje određenog dijela ostavine u svoju korist i to pod pretpostavkom da su ispunjeni zakonom propisani uvjeti iz čl. 37. Zakona o nasljeđivanju. (istovjetno čl. 75 važećeg zakona)" 

Županijski sud u  Varaždinu Gž 337/2003-2

********************************

" Kada tužiteljica nije živjela u zajednici sa ostaviteljem, ista nema pravo tražiti izdvajanje iz ostavine određenog dijela ostavinske imovine za koji smatra da odgovara njezinom doprinosu u povećanju ostaviteljeve imovine." 

Županijski sud u Varaždinu, Gž. 330/08-3 od 20.VIII.2008.tre

Trebamo mi imati sve racune, svjedoke ili kako to ide.... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Matrix je napisao:

Iz Zakona o parničnom postupku

IMG_20190629_140139.png

IMG_20190629_140227.png

IMG_20190629_140205.png

Znaci na temelju stambenog kredita, troškovnika tog kredita, nekih racuna i racuna od legalizacije te svekrvinog potpisa na suglasnosti za stambeni kredit nemam se kaj previse sekirati? Moja svekrva ima ustedevinu i razlicite fondove koji isto onda ulaze u ostavinsku. Sto sa tim novcima, to je isto ustedila jer nema troskova na hranu, rezije niti na nista od kada zivi sa mojim muzem? Nas ti novci ne zanimaju, nas samo zanima kuca ali pitam cisto da znam. Mi smo htjeli da napravi oporuku ali ona nece jer kao drugi sin ima pravo na nuzni dio i hoce ugovor o uzdrzavanju u kojem ona navodi uvjete i hoce od nas novce a ne kuzim kaj onda misi sa svojom ustedevinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija