Jump to content

Zakon o obavljanju studentskoh poslova


Asklepije

Preporučene objave

Poštovani, molio bih pravno tumačenje jednog članka i jednog stavka Zakona o studentskom radu.

Naime, članak 10. , stavak 5 kaže:

(5) Posrednik ne može posredovati za studenta koji je dva puta promijenio studijski program i treći puta upisuje prvu godinu iste razine.

 

Meni se dogodila ova situacija.

Dva studija nisam uspio završiti (pravni studij i socijalni rad).

Ove godine po treći puta sam upisao prvu godinu prediplomskog studija, ali na fakultetu političkih znanosti. S današnjim danom sam položio sve ispite na prvoj godini i iduće godine upisujem drugu godinu.

 

Moje pitanje je sljedeće: pošto mi je to bio glavni motiv da završim godinu, mogu li ja opet od nagodinu dobiti prava na obavljanje studentskih poslova preko studentskog ugovora kada budem druga godina ili sam ih zauvijek izgubio činjenicom da sam promijenio više od dva studija.

 

Unaprijed hvala!

Asklepije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Jeste li ove godine pokušali koristiti ovo pravo?

Nažalost nisam jer nisam zadovoljavao uvjetima zakona.

Od iduće godine mislim pošto sam završio prvu godinu, ono što me sada brine je da je sav trud bio uzaludan i da ja ni sljedeće godine ne ću moći raditi preko student servisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, Asklepije je napisao:

Nažalost nisam jer nisam zadovoljavao uvjetima zakona.

Niste, jer posrednik ne može posredovati za studenta koji je dva puta promijenio studijski program (a što ste Vi napravili) i treći puta upisuje prvu godinu iste razine. Međutim, kako ste završili tu prvu godinu i sad upisujete drugu, mišljenja sam da imate pravo raditi preko student servisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Niste, jer posrednik ne može posredovati za studenta koji je dva puta promijenio studijski program (a što ste Vi napravili) i treći puta upisuje prvu godinu iste razine. Međutim, kako ste završili tu prvu godinu i sad upisujete drugu, mišljenja sam da imate pravo raditi preko student servisa.

Hvala vam na odgovoru. Dijelim isto mišljenje, međutim pročitao sam na jednom blogu na internetu da onaj tko treći puta upisuje studij automatski gubi prava na studentski rad do kraja studija.

 

Moje pitanje je ako je zaista tako, je li onda ovaj stavak zakonodavac krivo sročio?

Ne bi li onda bilo logičnije reći:

Posrednik ne može posredovati za studenta koji je promijenio više od dva studijska programa ili Posrednik ne može posredovati za studenta koji je dva puta promijenio studijski program i treći puta upisuje studijski program iste razine?

 

Čemu onda ovo izričito navođenje "prve godine" ako je tako?

uređeno: od Asklepije
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo ažuriranje, u prekršajnim odredbama ovog zakona navodi se sljedeće:

Prekršajne odredbe

Članak 17.

(1) Novčanom kaznom u iznosu do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj posrednik koji:

....

6. posreduje za studenta koji je dva puta promijenio studijski program i treći put upisuje studijski program (članak 10. stavak 5.)

 

Ovo ipak znači da do kraja studija više nemam pravo na rad preko studentskog servisa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo: ˝Posrednik ne može posredovati za studenta koji je dva puta promijenio studijski program i treći puta upisuje prvu godinu iste razine.˝ je jednako ovome: ˝posreduje za studenta koji je dva puta promijenio studijski program i treći put upisuje studijski program (članak 10. stavak 5.)˝. I dalje sam mišljenja da nema zabrane za Vas, jer prvi put upisujete drugu godinu, tj. drugu razinu od one na kojoj ste bili tri puta do sada. Zakonodavac je ovom odredbom htio ograničiti primjenu na osobe koje žele studirati iako ne daju sve ispite u roku, od onih osoba koje zapravo uopće ne žele studirati, već forme radi, svake godine upišu nekakav drugi fakultet po prvi puta. S tim da je zakonodavac ovdje i ostavio mogućnost da se student predomisli i promijeni studij, ali ne unedogled.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Ovo: ˝Posrednik ne može posredovati za studenta koji je dva puta promijenio studijski program i treći puta upisuje prvu godinu iste razine.˝ je jednako ovome: ˝posreduje za studenta koji je dva puta promijenio studijski program i treći put upisuje studijski program (članak 10. stavak 5.)˝. I dalje sam mišljenja da nema zabrane za Vas, jer prvi put upisujete drugu godinu, tj. drugu razinu od one na kojoj ste bili tri puta do sada. Zakonodavac je ovom odredbom htio ograničiti primjenu na osobe koje žele studirati iako ne daju sve ispite u roku, od onih osoba koje zapravo uopće ne žele studirati, već forme radi, svake godine upišu nekakav drugi fakultet po prvi puta. S tim da je zakonodavac ovdje i ostavio mogućnost da se student predomisli i promijeni studij, ali ne unedogled.

Što se razina tiče, netko mi je rekao da se to odnosi na prediplomski odnosno diplomski studij i poslijediplomski kao na 1. i 2. I 3. razinu visokog obrazovanja stoga me taj dio brine.

Provjerit ću svakako u studentskom centru u ponedjeljak pa javim ovdje rezultat njihovog tumačenja za moguće slučajeve pro futuro a Vama od srca zahvaljujem!

uređeno: od Asklepije
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Konačan update i službeni odgovor Studentskog Centra u Zagrebu:

Spomenuti članak i stavak odnose se samo na studenta prve godine.

Dakle, tko redovito polaže ispite i upisuje godine, bez obzira na to koji studijski program po redu studira, ne mora brinuti o ovome.

Vama, Borbena, hvala!

Može lock.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Asklepije je napisao:

Spomenuti članak i stavak odnose se samo na studenta prve godine.

Pa to sam i navela u objavi

, Borbena7 je napisao:

Zakonodavac je ovom odredbom htio ograničiti primjenu na osobe koje žele studirati iako ne daju sve ispite u roku, od onih osoba koje zapravo uopće ne žele studirati, već forme radi, svake godine upišu nekakav drugi fakultet po prvi puta. S tim da je zakonodavac ovdje i ostavio mogućnost da se student predomisli i promijeni studij, ali ne unedogled.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, 

mene zanima jedna informacija. Ja ovo ljeto u 7mom mjesecu želim po treći put promjeniti fakultet. Takoder planiram dati cijelu godinu na ovom drugom na kojem sam trenutno zbog ects-a, ali zanima me mogu li ja ovo ljeto kada upišem treći fakultet po redu raditi još uvijek preko studentskog ugovora do desetog mjeseca do kad mi i bude počela po treći put prva godina na novom fakultetu kao brucoš ili odmah u 7mom gubim pravo rada preko studentskog. Zanima me na koji točan period gubim prava dok ne upisem drugu godinu fakulteta. Bila bih zahvalna ako netko zna odgovor. 

Lijep pozdrav 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija