Jump to content

Razmjerni dio godišnjeg odmora


Anci66_6

Preporučene objave

Poštovani, 

bila sam u radnom odnosu kod poslodavca (Ugovor na određeno), od 30.4.2018 g- 29.09.2019 g. 29.09.2018 g. sam dobila otkaz sa otkazni rokom od 7 radnih dana koji nisam trebala odraditi. Molim Vas informaciju koliko dana iz tog radnog odnosa imam pravo na godišnji? Dali sa današnjim danom mogu potraživati isplatu ili sam zakasnila? Unaprijed zahvaljujem, Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostvarila ste pravo na razmjerni dio GO-a u trajanju od 5/12 punog GO-a.

Prema zakonskoj odredbi, zastara za potraživanja iz radnog odnosa (što naknada za neiskorišteni dio GO-a svakako jeste) iznosi 5 godina, pa nema govora o nekom zakašnjenju.

Obratite se bivšem poslodavcu sa zahtjevom na isplatu naknade za neiskorišteni dio GO-a u roku 15 dana, a na temelju čl. 82. Zakona o radu. Ako u roku 15 dana ne udovolji vašem zahtjevu, podignite tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Radni odnos mi je započeo 11.3.2020. Prethodni je završio istekom ugovora o radu 18.11.2019.
Do ovog datuma nisam koristila niti jedan godišnjeg odmora. U razgovoru s poslodavcem on navodi da nemam pravo na niti jedan dan razmjernog dijela godišnjeg pošto moj radni odnos nije započeo u 2019. god, nego u 2020. 10.9.2020. ostvarujem pravo na puni godišnji odmor, navodi. 
Ono što me zanima kako je moguće da nemam pravo na razmjerni dio godišnjeg ako se ono stječe protekom prvog mjeseca rada i kako je to moguće s obzirom da ću raditi i nakon što prođe 1.7. kada svakako stječem to pravo prema mojim saznanjima? S obzirom da ne priznaju razmjerni dio godišnjeg, neće mi isplatiti niti regres. Da li bi trebali i u kojem razdoblju? Radi se o ljekarni Doma zdravlja.

Srdačan pozdrav i unaprijed zahvaljujem na odgovoru! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radom ste ostvarili pravo na određeni broj dana godišnjeg, to da. No stvar je u tome da je poslodavac taj koji određuje raspored korištenja istog, u skladu sa potrebama organizacije rada.  Ono što poslodavac mora je to da vam do kraja godine omogući korištenje GO najmanje dva tjedna u komadu (ako na toliko ostvarite pravo), te da vam omogući korištenje jednog dana kada vi to želite (prethodno pisano najaviti 3 dana unaprijed). To je po ZOR-u, a provjerite i kolektivni/pravilnik o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Potočnica je napisao:

Radom ste ostvarili pravo na određeni broj dana godišnjeg, to da. No stvar je u tome da je poslodavac taj koji određuje raspored korištenja istog, u skladu sa potrebama organizacije rada.  Ono što poslodavac mora je to da vam do kraja godine omogući korištenje GO najmanje dva tjedna u komadu (ako na toliko ostvarite pravo), te da vam omogući korištenje jednog dana kada vi to želite (prethodno pisano najaviti 3 dana unaprijed). To je po ZOR-u, a provjerite i kolektivni/pravilnik o radu.

Puno Vam hvala na odgovoru. 

Znam da poslodavac određuje raspored korištenja godišnjeg, ali mi nije bilo jasno kako je moguće da nakon 4 mjeseca rada tvrdi da nisam ostvarila pravo na niti jedan dan godišnjeg odnosno na razmjerni dio. 

Da li znate imam li pravo ove godine na regres? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ivana0604 je napisao:

 

Znam da poslodavac određuje raspored korištenja godišnjeg, ali mi nije bilo jasno kako je moguće da nakon 4 mjeseca rada tvrdi da nisam ostvarila pravo na niti jedan dan godišnjeg odnosno na razmjerni dio. 

Ostvareno je pravo na 7 dana godišnjeg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija