Jump to content

Okrnjena čestica


jure001

Preporučene objave

OKRNJENA ČESTICA

 

1985 godine smo sa suprugom kupili česticu i na njoj sagradili kuću.

Nažalost kod kupnje nismo provjerili, dali su međe na terenu uskađene sa međama i kvadraturom u zemljiškim knjigama.Unašem primjeru nisu bile.

8 godina prije naše kupovine, susjed je sa svom potrebnom građevinskom dokumentacijom sagradio kuću u cjelosti na našoj čestici po zemljiško knjižnim podacima, a na svojoj čestici po međama posjedovanja odnosno uživanja, koje nesmetano traju od 1946 godine.

Za tu neusklađenost susjed nije znao . kao ni mi kod kupnje naše čestice.

2011 godine je jedan drugi susjed naručio geodetsko mjerenje svoje čestice, prilikom kojeg nas je geometar upozorio da naše međe nisu u skladu sa zemljiškim knjigama, te da je po službenim podacima susjedova kuća na našoj čestici.

U međuvremenu je susjed, vlasnik kuće premiuo. Pošto nije imao nasljednika, njegovu česticu i kuću nasljedila je njegova mama.Po njezinoj smrti nasljedstvo je preuzeo njezin drugi sin koji živi u inozemstvu i također nije bio upoznat s tim problemima. Uto vrjeme je preminuo i moj suprug.

Novi vlasnik na susjedovoj čestici spreman je prodat česticu i kuću ali se nemožemo uskladit oko cijene.

Napominjem, da do 2011 nismo znali za tu neusklađenost i nismo se sa susjedima smetali u posjedovanju po međama na terenu.

 

Voljela bi pravno uredit svoje nekretnine te da je usklađeno stanje na terenu sa knjžnim stanjem.U ovom stanju je moja čestica u prirodi manja za cirka 800 kvadratnih metara od knjižnog stanja.

Molim za pravni savjet, kako to uredit.

-         mogu lit tužiti novog vlasnika na susjednoj čestici i tražiti od njega odštetu zbog gradnje na tuđoj čestici

-         može li susjed, novi vlasnik tražiti legalizaciju postojećih međa po načalu dosjelosti.

-         jel bi možda trebala tužiti prodavača okrnjene čestice

-         s obzirom na dugogodišnje trajanje tog stanja zanimaju me rokovi zastare

 

 

Lijep pozdrav i hvala na savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija