Jump to content

godišnji odmor


kira

Preporučene objave

Prema Zakonu o radu, raspored godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac najkasnije do 30. lipnja tekuće godine (čl. 85. st. 1.). Također, odredbom čl. 84. st. 3. Zakona o radu propisano je da radnik ne može prenijeti dio godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu ako mu je bilo omogućeno korištenje korištenje tog odmora. 

Dakle, ako vašim ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom nije drugačije uređeno pitanje godišnjeg odmora te ako vam je poslodavac omogućio korištenje godišnjeg odmora u tijeku ove kalendarske godine, ne možete dio godišnjeg odmora prenijeti u sljedeću godinu, odnosno postupanje vašeg poslodavca je u tom slučaju zakonito. 

Dodatno, jedan dan godišnjeg odmora imate pravo koristiti kada vi to želite, uz prethodnu najavu poslodavcu tri dana ranije (čl. 85. st. 5. ZOR)

uređeno: od LjuboZG
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , LjuboZG je napisao:

Prema Zakonu o radu, raspored godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac najkasnije do 30. lipnja tekuće godine (čl. 85. st. 1.). Također, odredbom čl. 84. st. 3. Zakona o radu propisano je da radnik ne može prenijeti dio godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu ako mu je bilo omogućeno korištenje korištenje tog odmora. 

Dakle, ako vašim ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom nije drugačije uređeno pitanje godišnjeg odmora te ako vam je poslodavac omogućio korištenje godišnjeg odmora u tijeku ove kalendarske godine, ne možete dio godišnjeg odmora prenijeti u sljedeću godinu, odnosno postupanje vašeg poslodavca je u tom slučaju zakonito. 

Dodatno, jedan dan godišnjeg odmora imate pravo koristiti kada vi to želite, uz prethodnu najavu poslodavcu tri dana ranije (čl. 85. st. 5. ZOR)

Dakle ima pravo unatoč tome što plan korištenja godišnjeg nije uredio do 30.lipnja, u ugvooru o radu nije ništa definirano osim pozivanja na zakon o radu uključivo i korištenje godišnjeg odmora..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu, postavit ću ovdje svoj upit :)

Dakle, nakon višegodišnjeg zaposlenja u firmi, u prvom mjesecu ove godine mi je istekao ugovor i bila sam skoro tri mjeseca na burzi. Zatim sam se 1.4. zaposlila u istoj firmi na 6 mjeseci, odnosno ugovor mi ističe 30.9. i nakon isteka ugovora planiram promijeniti poslodavca. 

Moje pitanje je sljedeće: S obzirom da na trenutnom radnom mjestu imam pravo na razmjerni godišnji, i da ću nakon isteka ugovora mijenjati poslodavca, da li imam ikakve benefite ako se nakon isteka ugovora zaposlim unutar osam dana, a dotada ću imati 6 mj. neprekinutog rada? Točnije, da li kod novog poslodavca opet imam pravo na samo razmjerni godišnji (nakon odrađenog mjeseca dobijem 1/12), ili imam odmah pravo na 3/12 godišnjeg koji je propisan novim ugovorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Člankom 77. Zakona o radu, propisan je uvjet za ostvarivanje prava na „puni“, a to je šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod poslodavaca.

Nadalje, radnik koji nije ispunio navedeni uvjet ostvarit će pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora, koji se utvrđuje u trajanju od 1/12 ukupnog broja dana godišnjeg odmora koji bi mu pripadao, za svaki mjesec trajanja radnog odnosa.

Uzimajući u obzir navedeno, čim radnik ostvari kontinuitet rada od najmanje mjesec dana, ostvarit će i pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora.

No, kada će takav godišnji odmor moći i koristiti ovisi o odluci poslodavca, budući je poslodavac taj koji donosi konačnu odluku o rasporedu korištenja godišnjih odmora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija