Jump to content

Služnost prolaza automobilom po putu


mrblues

Preporučene objave

ma mom putu u Bogovićima , Krk ( k.č.  *425/1, k.o. Bogovići , veličine 57m2)  postoji teret služnosti prolaza automobilom u korist susjedne  k,č, *426, k.o. Bogovići ) . Već 40 g. ja održavam taj put ( košenje trave, itd.) .
Čuo sam da korisnik tog prava ( susjedna k.č.) ima obavezu sudjelovati u troškovima održavanja puta.
Pitanje: kako  to ostvariti i temeljem čega kad ja obavljam radove održavanja osobno?
Ima li tko kakav savijet kako mu naplatiti te troškove?
zahvaljujem
LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , mrblues je napisao:

Čuo sam da korisnik tog prava ( susjedna k.č.) ima obavezu sudjelovati u troškovima održavanja puta.

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, čl.181

(1) Troškove održavanja i popravka poslužne stvari snosi ovlaštenik, ako nije drukčije određeno.

(2) Ako se poslužnom stvari služi i njezin vlasnik, on je dužan razmjerno snositi troškove iz stavka 1. ovoga članka, ali se te dužnosti može osloboditi ustupivši poslužnu stvar ovlašteniku, ma i protiv njegove volje.

prije 17 sati , mrblues je napisao:

kad ja obavljam radove održavanja osobno?

čl. 177

(3) Vlasnik poslužne stvari ne smije činiti ništa što bi onemogućilo ili bitno otežalo izvršavanje služnosti; ali nije dužan išta sam činiti, ako nije drukčije određeno.

prije 17 sati , mrblues je napisao:

Ima li tko kakav savijet kako mu naplatiti te troškove?

Na jednostavan način dogovorom, a komplicirani-sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija