Jump to content

Osobna iskaznica


Meri6

Preporučene objave

Pozz nova sam ovdje, trebam pomoć, naime istekla mi je osobna iskaznica ima 6 mjeseci, razlog neproduživanja je jer nisam na toj adresi jer kad sam vadila osobnu mjenjao se kučni broj i na katastru su mi zeznili dali krivi kučni broj kad sam zatražila promjenu i taj broj mi je ostao na osobnoj, kad sam skužila da je krivi broj javila sam se u pp gdje su mi rekli da nek mi sad tako ostane pa kad istekne osobna da promjenim broj prebivališta, e sad pošto su se zakoni izmjenili neznam šta da radim, živim na toj adresi još uvjek ali kako se sad prijavit na nju jer sad ima više vlasnika i nitko ne želi iči s menom da me prijavi jer misle da mogu ja to sama, staro i zadrto, zanima da li mogu na katastru zatražiti sad promjenu broja pošto su mi oni krivo i upisali broj, prošlo je dosta godina od tada, imam dvije sitne curice i nemogu sad ni dječji ni posao nači ni na burzu rada a hitno mi je, pomagajte, šta uraditi, ne vidim izlaz , ludim od brige. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako riješit to s kučnim brojem, da li su mi na katastru dužni ispravit grešku, ako isprave mogla bi se prijavit i bez suvlasnika jer sam na toj adresi od rpđenja bila, znali tuđom greškom mi je na osobnoj krivi broj na šta je mup mahnuo rukom i da ispravim kad osobna istekne, sad sam u stanu od pok strca u kojem udio ima moj otac a otac živi u stanu pored, kuča ima tri stana i svi nose isti kučni broj a ja sam prijavljena bila na mojoj rodnoj adresi, znači živjela sam u stanu svog oca, neznam bi li mi priznali promjenu kučnog broja sa katastra jer ako idem putem suvlasnika i oca jednostavno ne žele iči s menom a živim ovdje konstantno, šta da radim kako dobiti prebivalište, bez osobne sam, neznam više kud se obratit, mislim se otiči u policiju i dati izjavu da tu živim godinama, susjedi mogu potvrditi, da li bi to šta pomoglo kad me oni sad odbijaju prijavit a tu živim

 

I da jučer sam saznala od policajca da više ne vrše terensku provjeru, jer sam htjela dati izjavu da živim tu i tu ali me ne žele prijavit i da li može doči policija da utvrdi da tu doista živim na šta mi je rečeno da su ukinute terenske provjere

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, sivko je napisao:

Na katastru će dat potvrdu ili već kako se to zove na točan kućni broj.

Pošto je osobna istekla više od mjesec dana potrebno je ponovo prijavit prebivalište.Da li idu u provjeru ne znam.

Iči ču danas na policiju pa ču vidjeti šta me sljeduje, nadam se da če mi izači u susret nekako pošto moji sad ne žele iči s menom ili mi potpisati zbog tvrdoglavosti, nažalost ali tako je imam obitelj kao da je i nemam, pokušati ču je produžiti na adresu koja mi i piše na osobnoj, nemam drugog izbora kako vidim za sada, ako ne budu htjeli neznam ni sama šta dalje, hvala ti puno na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Meri6 je napisao:

Iči ču danas na policiju pa ču vidjeti šta me sljeduje, nadam se da če mi izači u susret nekako pošto moji sad ne žele iči s menom ili mi potpisati zbog tvrdoglavosti, nažalost ali tako je imam obitelj kao da je i nemam, pokušati ču je produžiti na adresu koja mi i piše na osobnoj, nemam drugog izbora kako vidim za sada, ako ne budu htjeli neznam ni sama šta dalje, hvala ti puno na odgovoru. 

Evo da javim da i drugi koji imaju sličan problem znaju, bez problema mi produžili osobnu iskaznicu na staru adresu jer me nitko nije tražio ni odjavljivao, bez da sam morala pisati ponovnu prijavu prebivališta, samo uplatnica i slika i riješeno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , sivko je napisao:

Ali to nije pravilo nego izuzetak jer u drugim postajama zakone primjenjuju onako kako su i napisani.

Mislim da po iskustvima koje sam dobila u jednoj grupi to pravilo se sve manje upotrebljava, sve u svemu ovaj put sam dobro prošla sad pazit dobro za ubuduče datume isteka dokumenta, ovo mi je šlola. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Wanksta je napisao:

Da ne otvaram novu temu, zanima me ako osoba nema osobnu, prebivalište, boravište, zdrastveno, primanja, imovine, račun, posao..u HR, kako bi se zvao status te osobe u HR ?

Ako ima domovnicu,državljan RH.

prije 7 sati , Meri6 je napisao:

Mislim da po iskustvima koje sam dobila u jednoj grupi to pravilo se sve manje upotrebljava, sve u svemu ovaj put sam dobro prošla sad pazit dobro za ubuduče datume isteka dokumenta, ovo mi je šlola. 

To pravilo se uopće nije ni moglo upotrebljavat.Vozačka i putovnica mogu isteći i više vremena ali nema nikakvih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Ako ima domovnicu,državljan RH.

To pravilo se uopće nije ni moglo upotrebljavat.Vozačka i putovnica mogu isteći i više vremena ali nema nikakvih problema.

Kako onda objasniti i masu slučajeva gdje su bez problema kao i ja produžili samo osobnu iskaznicu nakon i do dvije god isteka, neki i po više, znači da je od postaje do postaje i od službenice i službenika, meni je samo rekla kad je vidila vrjeme isteka auuu i nasmijala se, provjerila i kaže nema ništa, sve čisto možete je produžit bez problema. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Wanksta je napisao:

Da, to ni meni nije jasno.. zato sam pitao koji bi status bio osobe sa hr domovnicom bez ikakvih ostalih dokumenata, primanja, osobne, zdravstvenog, računa..

Osoba koja je drzavljan RH bez prebivalista.

Ima pravo na hrvatske dokumente sa stranom adresom (neka adresa mora postojati) i to je uglavnom to - ja sam jedna od takvih osoba, a lijepo zivim zato jer radim (vani). No u HR nemam pravo ni na zdravstveno (osim osnovnog EU osiguranja) niti socijalno niti nista drugo od slicnih pogodnosti osoba s prebivalistem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , penava je napisao:

radim (vani). No u HR nemam pravo ni na zdravstveno

Pošto radite vani onda ste zdrastveno osigurani u zemlji gdje radite, čemu bi imali zdrastveno u HR. Barem je kod mene takav slučaj.

Mene zanima obratna situacija..ako državljanin RH koji živi u Hrvatskoj, nema nikakvih prava.. zdrastveno, socijalno, primanja koja po zakonu bi trebala pripadati kao što piše.."prebivalište je mjesto gdje osoba ostvaruje svoja prava ekonomska, zdrastvena itd.., znači ako to ne ostvaruje, dali može vratiti osobnu jer mu ionako ne treba ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, osiguran sam vani jer vani imam prebivalište.

Osoba s prebivalištem u Hrvatskoj po zakonu mora imati važeću osobnu iskaznicu, znači ne može ju vratiti sve dok ima prebivalište u Hrvatskoj. Osobe s prebivalištem u inozemstvu mogu, ali ne moraju ishoditi OI.

Hrvatsko zdravstveno i socijalno osiguranje imaju svi koji imaju prebivalište u Hrvatskoj, bilo po osnovi nesamostalnog rada, samostalnog rada i uplate doprinosa, prijave na HZZ ili primanja mirovine.

Jedino mi pada na pamet slučaj da se osoba propustila prijaviti na HZZ, pa izgubila zdravstveno osiguranje, ali takav slučaj se da ispraviti.

uređeno: od penava
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Wanksta je napisao:

 

Mene zanima obratna situacija..ako državljanin RH koji živi u Hrvatskoj, nema nikakvih prava.. zdrastveno, socijalno, primanja koja po zakonu bi trebala pripadati kao što piše.."prebivalište je mjesto gdje osoba ostvaruje svoja prava ekonomska, zdrastvena itd.., znači ako to ne ostvaruje, dali može vratiti osobnu jer mu ionako ne treba ?

Ne može vratit osobnu.

Osoba ima navedena prava samo ih ne koristi.Zdravstveno može imat kao i neka sitna primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razlika je u tome da za vozačku nitko ne tvrdi da je obavezna i sami odlučujemo o kupnji auta ..a osobnu za koju sami kažete da ne daje nikakvo pravo, je obavezna. Formulacija ne može biti drugačija nego je, ako je npr. 6+3=9 onda je 9-3=6, znači ako je osobna uvjet  o potvrdi prebivališta u kojem ostvarujem svoja ekonomska, zdrastvena i ostala prava isto tako ako osoba nema prava na to, ne treba osobnu. Zakon govori drugačije naravno, no postoji velik broj ljudi koji nemaju osobne ni prebivališta u EU i putuju cijeli život iz kampa u kamp gdje se zadržavaju duže vrijeme..znači da je zakonodavcu poznata ta činjenica i znaju za takve slučajeve i znaju da osobna i prebivalište nisu obvezni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija