Jump to content

Koliki porez % trebam platit?


Penn&Teller

Preporučene objave

Znači pošto mi ovi iz porezne nisu u stanju lijepo odgovoriti, i dobivam različite odgovore od njih, da pitam ovdje.

Znači preprodao sam par digitalnih proizvoda na stranici poput e-baya, nakon nekog vremena ta stranica mi je isplatila moj novac na moj paypal.

Sada bi htio naravno povući s Paypala na svoj devizni račun, pa me zanima, što točno moram i koliko moram platiti.

Koliki je uopće porez na to, znači ja nemam poslodavca u inozemstvu, nego sam preprodao nešto što sam kupio i dobio novac od toga. Stranica preko koje to radim je obični posrednik/marketplace.

  • Jednom mi je rečeno da se to računa kao drugi dohodak koji je 25% i da moram i doprinose na to platit.
  • Drugi put mi je rečeno da je 12%, bez ikakvih spomenutih doprinosa.
  • Treći put mi je rečeno opet ništa, da je to drugi dohodak da moram platit porez na to, i prirez i doprinose. Ali mi nisu bili u stanju reći koliki su postotci ičega.

Pa sad ja trebam pogadjati...pošto ni oni sami ne znaju...

Ako mi netko ovdje moze detaljnije objasniti, koliko moram platit u %, i što moram sve platit?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja pretpostavljam da moram. U pitanju trenutno su digitalni kodovi za videoigre. Tipa kodovi za steam. Kupim jeftinije po raznim akcijama, i onda prodam skuplje na drugim stranicama.

Stvar je da ne znam ni što ni koliko moram platit, jer dobivam oprećne informacije od same porezne. Pa me zanima na kraju što je tu točno.

uređeno: od Penn&Teller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Penn&Teller je napisao:

Ja pretpostavljam da moram. U pitanju trenutno su digitalni kodovi za videoigre. Tipa kodovi za steam. Kupim jeftinije po raznim akcijama, i onda prodam skuplje na drugim stranicama.

Stvar je da ne znam ni što ni koliko moram platit, jer dobivam oprećne informacije od same porezne. Pa me zanima na kraju što je tu točno.

Ako je tako, zaista je u pitanju djelatnost. Porezna vam se neće puno zamarati sa savjetima koji optimiziraju poreznu obvezu, to im nije sfera interesa niti to uopće znaju.

Koji porezni tretman odabrati će ovisiti o tome o kojim se iznosima radi i koliko često će se ponavljati.

Lako je obračunati drugi dohodak iz inozemstva, ali nije baš povoljno.

uređeno: od Mario137
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobro, ali koliki je % na to, je li 12% ili 25% ili što. Recimo na kriptovalute je porez 12%, spada li ovo u istu sferu ili ne? Naravno ne doslovno istu, ali u smislu % poreza

To je isto tako samostalna djelojatnost ako je tako, jer ja poslodavca nemam,, tako da uopće ne znam di išta spada, oni mi nisu u stanju dati najtočniju informaciju, pa kak da ja onda znam...

uređeno: od Penn&Teller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Penn&Teller je napisao:

dobro, ali koliki je % na to, je li 12% ili 25% ili što

Ako mislite na drugi dohodak iz inozemstva porez je 25%, a plaća se i doprinos za MO. 

http://www.ekonos.hr/porezi/drugi-dohodak-ostvaren-u-inozemstvu-i-dio/

Međutim, ako to radite češće i zarađujete ponešto na tome, možda biste mogli razmisliti i o paušalnom obrtu (posebno ako ste zaposleni drugdje), jer je to dugoročno daleko povoljnija opcija. 

prije 12 sati , Penn&Teller je napisao:

Recimo na kriptovalute je porez 12%, spada li ovo u istu sferu ili ne? Naravno ne doslovno istu, ali u smislu % poreza

Ne bih rekao da spada pod istu kategoriju, barem ne ovako na prvu. Kriptovalute su financijski instrument, odnosno financijska imovina (kao i dionice, obveznice i sl). Teško da digitalni kodovi za videoigre mogu spadati pod tu kategoriju, osim ako se i oni ne smatraju nekakvim oblikom virtualne financijske imovine. U prošlosti, prije pojave kriptovaluta, znalo se trgovati i sa virtualnom imovinom koja gamerima služi za nešto u videoigrama, primjerice virtualno zlato za neku videoigru. To bi spadalo pod istu kategoriju kao i kriptovalute i bilo bi oporezivo po 12%. Međutim, kako ne razumijem dovoljno što su zapravo ti kodovi kojima trgujete, teško mi je reći kakav bi porezni tretman bio. 

prije 12 sati , Penn&Teller je napisao:

To je isto tako samostalna djelojatnost ako je tako, jer ja poslodavca nemam,, tako da uopće ne znam di išta spada, oni mi nisu u stanju dati najtočniju informaciju, pa kak da ja onda znam...

Teško da će oni ulaziti u to što je za vas najpovoljnije. Oni će vam jednostavno reći da obračunate i platite kao drugi dohodak iz inozemstva. Naravno, to treba malo bolje ispitati o zaključiti što je po zakonu, a da je najpovoljnije. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti kodovi su zapravo licence da se igra moze igrat, nedaju oni vlasnistvo nad igrom, nego samo dopustenje da se igra smije igrati na odredjenoj platformi.

Vlasnistvo i dalje ima developer igre, i moze u bilo kojem trenutku ponistiti to dopustenje, ako se prekrsi neko od pravila

uređeno: od Penn&Teller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je tako, po meni to nije simetrična situacija s kriptovalutama. Kod kriptovaluta privatni ključ je onaj bitni element koji imatelja čini vlasnikom tog oblika financijske imovine i ne postoji nitko 'iznad' tko bi polagao pravo na tu imovinu. Ukoliko vlasnik kupuje i prodaje tu imovinu i pritom ostvari dobit na razini godine, tada se to oporezuje po 12% + prirez i to se zove porez na dohodak po osnovi kapitalne dobiti. Vrijedi i za dionice, investicijske fondove, Forex i slično.

Taj porez uvijek se obračunava i plaća početkom godine za prošlu godinu, a poreznu osnovicu čini razlika između kapitalnih dobitaka i kapitalnih gubitaka, prema posebnoj evidenciji koja se vodi. 

Međutim, ukoliko te kodove za videoigre smatramo 'običnim' digitalnim proizvodom i ne smatramo ih oblikom financijske imovine, tada postoje samo dvije opcije - obračunati i platiti drugi dohodak iz inozemstva ili (ako se radi o češćim transakcijama ili trajnijoj djelatnosti) registrirati neki oblik samostalne djelatnosti - primjerice paušalni obrt, s obzirom da je to dugoročno daleko povoljnije. 

Ali ako ste to napravili samo jednokratno ili nekoliko puta i ne očekujete da bi se moglo ponavljati više puta godišnje, onda je zapravo jedino rješenje drugi dohodak iz inozemstva. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po čemu je razlika u odnosu na iteme unutar igre, i nad tim ti nemaš konačno vlasništvo? Isto kao kod kripta ti imaš svoj ključ koji radi 100%. Jer ima doslovno stranica gdje ti mozes trgovati tim kodovima s drugim ljudima. Pa mnogi od kodova koje ja imam, nisam izravno ja ni kupio, nego sam dobio u razmjeni.

Ili što ako imaš vlasništvo nad igrom, jel onda spada u 12%?

Takodjer što ako ja recimo, s tim paypalom kupim virtualnu valutu za neku igru, i onda ju prodam za paypal za dan-dva, to bi onda spadalo u tu kategoriju od 12%?

Kako oni uopće mogu znati gdje sam ja dobio i kako sam dobio taj novac, kad nemaju uvid u paypal? Znači ja doslovno mogu stvari izmisliti?

uređeno: od Penn&Teller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Mario137 je napisao:

 

Međutim, ako to radite češće i zarađujete ponešto na tome, možda biste mogli razmisliti i o paušalnom obrtu (posebno ako ste zaposleni drugdje), jer je to dugoročno daleko povoljnija opcija. 

Da li to spada pod djelatnosti s kojima je moguće otvoriti paušalni obrt?

 

PS. Samo da se nadopunim tamo, jer ne mogu editirati više, tipa, kupim kod neke igre, za 3€, razmjenim ga za kod od druge igre, tu drugu igru prodam za 6€. Jel to nije vrlo slično načinu kripto poslovanja?

uređeno: od Penn&Teller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, Penn&Teller je napisao:

Po čemu je razlika u odnosu na iteme unutar igre, i nad tim ti nemaš konačno vlasništvo? Isto kao kod kripta ti imaš svoj ključ koji radi 100%. Jer ima doslovno stranica gdje ti mozes trgovati tim kodovima s drugim ljudima. Pa mnogi od kodova koje ja imam, nisam izravno ja ni kupio, nego sam dobio u razmjeni.

Ili što ako imaš vlasništvo nad igrom, jel onda spada u 12%?

Po ovome što opisujete sama gospodarska priroda i bit posla su više za oporezivanje kapitalne dobiti (12%) nego ovo drugo. 

Međutim, nećete dočekati službeno mišljenje Ministarstva o tome, jer sve te tehnološke stvari i financijske inovacije rastu daleko brže od regulative. Ali to sada i nije toliko bitno. 

 

Prije 31 minuta, Penn&Teller je napisao:

Takodjer što ako ja recimo, s tim paypalom kupim virtualnu valutu za neku igru, i onda ju prodam za paypal za dan-dva, to bi onda spadalo u tu kategoriju od 12%?

Ovo je još jedna česta zabluda. Vi ste ostvarili dohodak onda kada ste novac primili ne PayPal, a ne onda kada ćete ga eventualno povući a devizni račun. Ako tim novcem kupujete virtualne valute, to bi eventualno spadalo pod 12%

Prije 33 minuta, Penn&Teller je napisao:

Kako oni uopće mogu znati gdje sam ja dobio i kako sam dobio taj novac, kad nemaju uvid u paypal? Znači ja doslovno mogu stvari izmisliti?

Nikako ne mogu znati. Sve ovisi o vašoj prijavi. PayPal u principu nije pod kontrolom Porezne uprave, osim u slučajevima međunarodne suradnje zbog pranja novca, financiranja terorizma i sličim stvarima kada se ti podaci dobiju kroz međunarodnu pravnu pomoć i po konkretnom predmetu nadzora - obično su u pitanju kaznena djela. 

 

Prije 12 minuta, Penn&Teller je napisao:

Da li to spada pod djelatnosti s kojima je moguće otvoriti paušalni obrt?

Moguće je naći neku srodnu djelatnost, da. 

Prije 13 minuta, Penn&Teller je napisao:

PS. Samo da se nadopunim tamo, jer ne mogu editirati više, tipa, kupim kod neke igre, za 3€, razmjenim ga za kod od druge igre, tu drugu igru prodam za 6€. Jel to nije vrlo slično načinu kripto poslovanja?

U principu ste u pravu, po prirodi je vrlo slično. 

Dakle, Vi i ja smo se dogovorili da je u pitanju porez na dohodak od kapitalne dobiti, a porezno tijelo će zaprimiti Vašu prijavu kakva god bila i prihvatiti je kao takvu :) Šanse da će netko tražiti da umjesto poreza na dohodak od kapitalne dobiti platite drugi dohodak su infinitezimalne. Relativno dobro poznajem taj sustav i ne vidim načina da se to dogodi, niti sam kad čuo da se dogodilo. A i ako bi netko to slučajno tražio - itekako bi se moglo pobijati. 

Ako se sve to dogodilo ove godine, taj porez prijavljujete tek sljedeće godine. Prije ne možete. Ali morate voditi evidenciju, jer ako ste na nekim tradeovima izgubili - onda se to oduzima. Isto tako se oduzimaju troškovi transakcija. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stvar je u tome da su ti trejdovi vrlo relativni, jer konačna prodajna cijena fluktuira, meni je teško recimo reći koliko igra koju sam ja dao u razmjeni u tom trenu vrijedi, ali imam evidenciju za koliko sam ju kupio.

Slično kao s kriptom, meni je jasno da poreznu ne zanima transferi iz kripta u kripto, tipa BTC to LTC, da li tu ista stvar vrijedi?

Bitna stvar tu je što na svakom tom marketplaceu postoji wallet, kada nešto prodate, prvo vam novci sjednu na taj wallet, s njima ne mozete u tom trenu ništa osim kupiti nešto na tom marketplaceu ili ih povući na Paypal.

Pa me zanima, kupnja stvari s tim walletom, na tom istom marketplaceu, sigurno donosi komplikacije. Pa da ti skroz zakompliciram zivot, ako imaš vremena.

Tipa, da li se gleda moj uloženi novac s kreditne/bankovnog računa/paypala, ili svaka kupnja s tim walletom, se gleda kao nova investicija?

Znači tipa, ja kupim 5 kodova za 5 eura, razmjenim te kodove za drugih 10 kodova, tih 10 kodova prodam za 25 eura ukupno. Dobijem na marketplace wallet 25 balanca (1 balance = 1 euro), s tih 25 balanca kupim 5 kodova na marketplaceu, koje onda razmjenim za drugih 5 kodova. Tih novih 5 kodova prodam za 50 balanca, tih 50 balanca povućem na paypal. Dobijem (50€ - fee) oko 45€ na paypal.

Ili

Se gleda sveukupnost. Tipa ja sam ulozio 5 eura početno, na kraju sam s marketplacea povukao 45 eura, znači 40 eura je dobit, na to plaćam porez?

 

PS. uglavnom, moram ti se zahvalit na trudu i odgovorima svakako :) Hvala

uređeno: od Penn&Teller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To su dobra pitanja. Taj wallet je isto što i skrbnički račun. Počinjemo od nekog datuma, npr 1/1/2019. Bilježe se sve transakcije (novac-kod, kod-novac, ali ne i kod-kod). Na kraju godine se zbrajaju svi dobici i gubici i vidi se što je rezultat i kolika je porezna osnovica. Povlačenje novca (ili trošenje izravno na toj stranici) nema veze sa poreznom obvezom to je financijski tijek koji je nebitan za utvrđivanje poreza na kapitalnu dobit, bitno je kakav je rezultat svih tradeova kumulativno u jednoj godini. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, Znači to bi bio taj porez na kapitalnu dobit? I to se radi jednom godišnje? A ne u roku 8 dana?

Jel utječe išta, što su kupci, 99% iz inozemstva, tj. cijelog svijeta?


Znači sve zbrojim, sve prihode i troškove, i razlika izmedju njih je oporeziva 12% + prirez?

Sad me zanima, na koji način ja prikazem poreznoj te transakcije? Jel ima neki obrazac koji se ispunjava ili moram tipa u nekakvim dokumentima, slikama, printano?

Totalni sam početnik u ovome, pa neke najosnovnije stvari mi nisu jasne?

uređeno: od Penn&Teller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel mi mozes samo ovo pojasnit onda, ulazi li to na kraju u zbroj, te kupnje s wallet balanca (skrbničkog računa) u troškove ili ne?

Prije 56 minuta, Mario137 je napisao:

 (ili trošenje izravno na toj stranici) nema veze sa poreznom obvezom to je financijski tijek koji je nebitan za utvrđivanje poreza na kapitalnu dobit

Sorry ako postavljam ista pitanja malo, kad su mi ovi iz porezne davali oprečne odgovore, uvijek volim potvrditi sve više puta, za svaki slučaj.

uređeno: od Penn&Teller
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija