Jump to content

Registracija poduzeca u svrhu investicijskih aktivnosti


MiroKundicic

Preporučene objave

Lijepi pozdrav svima,

Htio bih otvoriti poduzece u svrhu investicija u plemenite kovine, srebro i platinu u ovom slucaju.

Bio bih u radnom odnosu. Zanima me postoje li kakvi problemi pri registraciji poduzeca kojemu je glavna svrha investicijska aktivnost?

I ako je to nemoguce, postoji li kakav drugi nacin da kao pravna osoba investiram u gore navedene plemenite kovine?

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obično su firme koje se bave investicijskom djelatnošću posebno regulirane i vode knjige na poseban način, a ponajviše zato što prikupljaju i ulažu tuđi novac. Ako želite raditi s tuđim novcem, onda bi moglo biti komplicirano, a ako samo želite investirati vlastiti, onda Vam firma nije ni potrebna, odnosno povoljnije je regulirati vlastiti porezni status kroz osobni portfelj i porez plaćati po osnovi eventualne kapitalne dobiti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Mario137 je napisao:

Obično su firme koje se bave investicijskom djelatnošću posebno regulirane i vode knjige na poseban način, a ponajviše zato što prikupljaju i ulažu tuđi novac. Ako želite raditi s tuđim novcem, onda bi moglo biti komplicirano, a ako samo želite investirati vlastiti, onda Vam firma nije ni potrebna, odnosno povoljnije je regulirati vlastiti porezni status kroz osobni portfelj i porez plaćati po osnovi eventualne kapitalne dobiti. 

Pozdrav,

 

Radio bih iskljucivo vlastitim novcem.

Ali problem je porez na dodanu vrijednost ako ja kao fizicka osoba kupujem investicijsko srebro, jer nije oslobodjeno poreza na dodanu vrijednost poput investicijskog zlata.

Zato pitam postoji li kakav nacin da investiram u te plemenite kovine, ili preko vlastite firme ili nekako drugacije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , MiroKundicic je napisao:

Pozdrav,

 

Radio bih iskljucivo vlastitim novcem.

Ali problem je porez na dodanu vrijednost ako ja kao fizicka osoba kupujem investicijsko srebro, jer nije oslobodjeno poreza na dodanu vrijednost poput investicijskog zlata.

Zato pitam postoji li kakav nacin da investiram u te plemenite kovine, ili preko vlastite firme ili nekako drugacije?

Po meni, ako radite isključivo vlastitim novcem i ako ćete ulagati dominantno u plemenite metale, osnivanjem firme ne ostvarujete nikakve dodatne pogodnosti u odnosu na to da investirate kao fizička osoba.

Čini mi se da je u ovom slučaju osnivanje firme nepotrebno komplicirana i skupa opcija, budući investicijska djelatnost traži posebnu regulativu i poseban način vođenja knjiga. Takve firme isplati se osnivati samo ako imate velik kapital i ako ulažete u likvidniju imovinu, npr vrijednosne papire. U nekim drugim državama se to isplati i zbog nekih poreznih olakšica i zaštite imovine, ali kod nas u tom smislu nema prednosti. 

Naime, investicijsko zlato je oslobođeno i PDV-a i poreza na kapitalnu dobit, a ostali plemeniti metali (srebro, platina i dr) nisu oslobođeni PDV-a, ali jesu oslobođeni od poreza na kapitalnu dobit. 

Kada kupite investicijsko srebro kao fizička osoba, vi ćete platiti PDV, to stoji, međutim, rezultat bi bio isti i preko firme s obzirom da investicijska djelatnost u pravilu ne ulazi u sustav PDV-a, dakle vi kao firma ne biste plaćali PDV, ali ne biste ga mogli niti odbiti prilikom nabave plemenitih metala. 

Nadalje, takva firma ne bi imala baš česte aktivnosti niti transakcije, dakle, imali biste cijelo vrijeme trošak hladnog pogona, a kada prodate tu imovinu za veću cijenu morate platiti porez na dobit plus kada isplaćujete sebi onda još 12% poreza na dohodak od kapitala plus prirez. 

Za tu djelatnost i svrhu ne vidim prednosti firme u odnosu na Vas kao fizičku osobu.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MiroKundicic je napisao:

Drugim rijecima, placam pdv i u minusu sam 25% na pocetku kupovao ja kao fizicka osoba ili kao firma?

 

Onda je to meni jedan investitor krivo objasnio kada mi je rekao da bih trebao preko firme nabaviti srebro. 

Evo, ne znam kojim se informacijama vodi taj investitor. Naime, da bi bilo moguće odbiti PDV u ulaznim računima, firma mora zaračunavati PDV na izlaznim računima. 

To se može ukoliko kupujete srebro da biste od njega nešto proizveli, međutim, ne i za investicijsku aktivnost. 

Investicijski fondovi ne plaćaju PDV, pa sukladno tome ne mogu niti koristiti pretporez u ulaznim računima. Vrlo slično kao da banka kupi investicijsko srebro i odbije PDV, a sama ne plaća PDV na svoje aktivnosti, jer je za iste oslobođena po Zakonu o PDV-u. 

Možda da ga pitate još jednom, pa da pojasni na što je mislio.

Recimo da imate pravo na odbitak pretporeza prilikom nabave investicijskog srebra, to bi opet značilo da morate zaračunati PDV kad ga prodajete (kome god ga prodajete) 

Čini mi se i da je zanemario da firma plaća i porez na dobit 12% ili 18% (ovisi o ukupnom prihodu) i da vi kao vlasnik plaćate još 12% na isplatu te dobiti, što nije zanemarivo, kao ni niz manjih parafsikalnih nameta, zatim trošak hladnog pogona, Vaše plaće ako niste drugdje zaposleni. Firmu isto tako nije lako likvidirati, zalihe ili dugotrajna imovina na koju ste odbili PDV može biti teret prilikom likvidacije firme i ne možete slobodno raspolagati sa imovinom firme, jedino što sebi možete isplatiti od firme je plaća ili dobit, a oboje podliježe porezu.

Ako bi to bilo društvo za upravljanje fondovima (djelatnost investicijskog fonda, zatvorenog), trebalo bi riješiti cijeli niz pravnih stvari sa HANFA-om, zatim posebno računovodstvo, jer vam to obični knjigovođe ne znaju raditi itd itd. 

Što se tiče toga da Vam je u startu srebro skuplje za PDV kada ga kupujete kao fizička osoba, to je točno. Pitanje je da li vam je pored investicijskog zlata potrebno i srebro i platina za istu svrhu. To je imovina koja ima međusobnu pozitivnu korelaciju, što nije dobro za sigurnost koju tražite. 

Ne želim Vam filozofirati oko investicijske strategije niti sam financijski savjetnik, ali predlažem da razmislite o portfelju koji će biti malo bolje balansiran i više diverzificiran. Kada namjeravate kupiti gotovo isključivo plemenite metale, jasno je da Vam je cilj hegde, odnosno očuvanje vrijednosti. 

Dio takvog portfelja može činiti svakako investicijsko zlato, ali za ostatak bi bilo dobro da razmislite o nekom miksu koji nudi minimalnu varijancu (imovina koja ima nisku ili negativnu međusobnu korelaciju), dakle, neka kombinacija obveznica i dionica ili slično. 

Uglavnom i dalje ne vidim prednosti firme nad osobnim investicijskim portfeljom u Vašem slučaju. 

 

 

uređeno: od Mario137
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija