Jump to content

Darovanje


EmilijaB.

Preporučene objave

Molim Vas za informaciju.
 
Trebala bih s tatom napraviti dosmrtno uzdrzavanja,a njegova zelja je da sestru isplatim sa 20000 eu. Zelim ispostovati njegovu zelju,pa me zanima da li s njim trebam napraviti ugovor o darivanje sestre i da se obvezujem da cu sestri isplatiti novac ili sa sestrom?  Vise zelim napraviti taj ugovor s tatom jer je to tatina zelja ,pa Vas molim sto vazno da navedem u ugovoru da se zastitim da ubuduce sestra nema potrazivanja i da sa ovim iznosom ne moze se osjecati osteceno niti povredjeno jer je stan oko 60000eu. Hvala!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, EmilijaB. je napisao:

Nitko?

nisam neki stručnjak oko toga,al da ti napišem ono što znam pa će ti biti jasnije...

prvo,ne bi bilo loše da vas troje to i dogovorite pa ćeš i vidjeti kakva je reakcija sestre....

1.ako napraviš ugovor o dosmrtnom ,nekretnina može odmah ići na tebe....češće roditelji žele dozivotno jer tad ti prepisuješ na sebe tek kad on umre....

2. bilo koji od ta dva ugovora su za tebe relativno sigurna jer to nije darovanje i teško se može pobiti takav ugovor...tako da si više-manje bez brige

3.darivanje nakon smrti (oporuka) za razliku od prve dvije se može i besplatno sastaviti...

može biti i u obliku da tebi ostavlja stan s tim da duguješ sestri 20 000 eura....

kod takvog darovanja postoji mogućnost ako sestra nije zadovoljna da traži nužni dio....a on je pola od onoga šta bi njoj inaće bez ugovora naslijedila....tj.pola od pola stana....

znači 1/4 stana bi joj pripala.....ako ti kažeš da stan vrijedi 60 000 e onda bi njezin dio vrijedio 15 000 e.....ti joj daješ 20 000 ....bila bi nerazumna da joj to ne odgovara...

ti da ništa ne napraviš imaš pravo na pola stana nakon smrti (30 000 e) a ovako se ipak obvezuješ na uzdržavanje,sahranu itd...sestra ti uoće ne bi loše prošla  tvojom zamisli....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, EmilijaB. je napisao:

njegova zelja je da sestru isplatim sa 20000 eu

Jasno da tata ima dobre namjere, no konkretna stvar se može u budućnosti zapetljati. 

Možda vam ovo neće biti jasno, ali Vi sestru ne možete isplatiti jer sestra nije vlasnica imovine, slijedom čega se postavlja pitanje-za što ste je to isplatili, kad bi takva isplata bila bez učinka, odnosno ništava osnovom Čl. 103 ZN

, EmilijaB. je napisao:

Vise zelim napraviti taj ugovor s tatom jer je to tatina zelja

Novac koji ste Vi namijenili sestri bi upravo tata trebao darovati vašoj sestri, odnosno svojoj kćerci. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Mister-X je napisao:

nisam neki stručnjak oko toga,al da ti napišem ono što znam pa će ti biti jasnije...

prvo,ne bi bilo loše da vas troje to i dogovorite pa ćeš i vidjeti kakva je reakcija sestre....

1.ako napraviš ugovor o dosmrtnom ,nekretnina može odmah ići na tebe....češće roditelji žele dozivotno jer tad ti prepisuješ na sebe tek kad on umre....

2. bilo koji od ta dva ugovora su za tebe relativno sigurna jer to nije darovanje i teško se može pobiti takav ugovor...tako da si više-manje bez brige

3.darivanje nakon smrti (oporuka) za razliku od prve dvije se može i besplatno sastaviti...

može biti i u obliku da tebi ostavlja stan s tim da duguješ sestri 20 000 eura....

kod takvog darovanja postoji mogućnost ako sestra nije zadovoljna da traži nužni dio....a on je pola od onoga šta bi njoj inaće bez ugovora naslijedila....tj.pola od pola stana....

znači 1/4 stana bi joj pripala.....ako ti kažeš da stan vrijedi 60 000 e onda bi njezin dio vrijedio 15 000 e.....ti joj daješ 20 000 ....bila bi nerazumna da joj to ne odgovara...

ti da ništa ne napraviš imaš pravo na pola stana nakon smrti (30 000 e) a ovako se ipak obvezuješ na uzdržavanje,sahranu itd...sestra ti uoće ne bi loše prošla  tvojom zamisli....

Hvala puno na iscrpnom odgovoru.

Napravit cemo ugovor od dosmrtnom osiguranju.

Tatina zelja je da je ja isplatim ili darujem jer on nema novaca.

Ona je nerazumna za sve,tesko je s njom dogovoriti bilo sto,ali tatinu zelju zelim ispostovati.

Zato on i ja zelimo da to stavimo na papiru nakon ugovora da sam onda mirna :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Matrix je napisao:

Jasno da tata ima dobre namjere, no konkretna stvar se može u budućnosti zapetljati. 

Možda vam ovo neće biti jasno, ali Vi sestru ne možete isplatiti jer sestra nije vlasnica imovine, slijedom čega se postavlja pitanje-za što ste je to isplatili, kad bi takva isplata bila bez učinka, odnosno ništava osnovom Čl. 103 ZN

Novac koji ste Vi namijenili sestri bi upravo tata trebao darovati vašoj sestri, odnosno svojoj kćerci. 

Tata nema novaca da je moze ispatiti ili darovati. Sa mnom bi napravio dosmrtno uzdrzavanje,pa ja zelim ispuniti njegovu zelju.

Nakon ugovora od dosmrtnom uzdrzavanju ja bih to ucinila,ali ne znam da li da na papiru to ipak stavim s tatom gdje bi bilo navedeno :

Ja ( TATA) prema dogovoru o dosmrntnom uzdrzavanju svoju nekretninu ostavljam na (kcer),a sukladno tome prema mojoj zelji  (KCER) obvezujem da svoju sestru  daruje sa 20000eu .

Na to se potpisemo i ja i on. Cisto da imam na papiru ako mi nekada zatreba (pobijanje ugovora od strane sestre )da sam ispostovala tatinu zelju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-da  li je Vas otac teško bolesna i uračunljiva osoba.....pitam zbog mogućnosti pobijanja ugovora ako nije svjestan toga što radi...inaće ,ako je sve u redu ugovor o dosmrtnom je skoro nemoguće pobiti ,tako da si bez brige,a izmeđuostalog nekretninu možeš odmah i prepisati na sebe....

-kad bi vi isplatili sestru ,odmah ili poslije njegove smrti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija