Jump to content

Izrada nadstrešnice u višestambenoj zgradi


twin900

Preporučene objave

Imam jedno pitanje. Imam stan u prizemlju i izradio sam nadstrešnicu ispred zgrade. Nadstrešnica se nalazi na mojoj zemlji jer zemlja oko stana u zemljiškoj knjigi pripada stanu. .

Sada mi pravi susjed probleme, da mu se ne dopada i tako dalje. A baš taj isti susjed je meni rekao, da neka si napravim nadstrešnicu, a sada mi pravi probleme. Moja je naravno krivda, da nisam odmah tražio suglasnost ali sam vjerovao na riječ. U zgradi ima 16 vlasnika. Od 10 vlasnika več sam dobio suglasnost za nadstrešnicu koje sam tražio posle izgradnje. Nadstrešnica napravljena iz kvalitetnih materiala i ne kvari izgleda zgrade. 

Susjed kaže, da je nadstrešnica previsoka i da sam na njegovom balkonu. Ali pazite: Kiša sa njegovog balkona pada na moju nadstrešnicu, tako da mislim da ja nisam previsoko. Glavno pitanja je jel sam ja visok ili nisam, odnosno gdje je granica izmedu mog krova i njegovog poda.

Šta mi on sad može? Ako me tuži jel je moguče, da ču morat sve srušit? Jer trebam suglasnost od svih vlasnika ili je dosta da ih je više od pola? Svih sigurno neču dobit. 

Hvala vama na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , twin900 je napisao:

Nadstrešnica se nalazi na mojoj zemlji jer zemlja oko stana u zemljiškoj knjigi pripada stanu.

Ne bi baš tako bilo. Ako je nešto pripisano kao pripadak vlasništvu posebnog dijela nekretnine ne znaći da je to vaše i da s time možete raditi što god hoćete. Da je tako ne bi vam bila potrebna suglasnost ostalih suvlasnika, u ovom slučaju gdje se radi o izvanrednim poslovima potrebna je suglasnost svih suvlasnika. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Spitfire je napisao:

Ne bi baš tako bilo. Ako je nešto pripisano kao pripadak vlasništvu posebnog dijela nekretnine ne znaći da je to vaše i da s time možete raditi što god hoćete. Da je tako ne bi vam bila potrebna suglasnost ostalih suvlasnika, u ovom slučaju gdje se radi o izvanrednim poslovima potrebna je suglasnost svih suvlasnika. 

Hvala na odgovoru. Da nije moje? Pa svi rade nadstrešnice u tom djelu. To je montažni objekt i kolko znam može se radit do 20 m2? Niam ja izgradio sobu sa stjenama ili nešto tako. Smisao stana u prizemljuje da imaš još malo mjesta vani. Ali ok, znači trebat ču to srušit ako on zarati i tuži me? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , twin900 je napisao:

Da nije moje?

Nije u smislu kojem ste napisali "na mojoj zemlji". Zemljište oko građevine je dio te nekretnine i kao takovo je zajedničko. Može se dio zemljišta kao pripadak pripisati određenom stanu i koristiti na način određen ZVDSP-om, no to tome zemljištu/dijelu ne daje status "moje".

 

prije 4 sati , twin900 je napisao:

Smisao stana u prizemljuje da imaš još malo mjesta vani

Mogu razumjeti vaš način razmišljanja i složiti se s time, no moram ponoviti, na način određen propisima ZVDSP-a. Pravilnik izveden iz Zakona o gradnji vam takovo što dopušta bez nekakove posebne papirologije no takav zahvat u smislu ZVDSP-a predstavlja zadiranje u zajedničke dijelove zgrade te promjena i oblika i vanjskog izgleda zgrade i potrebna je suglasnost svih suvlasnika.

prije 4 sati , twin900 je napisao:

Ali ok, znači trebat ču to srušit ako on zarati i tuži me? 

Prije tužakanja uvijek je oportuno probati se dogovoriti ako postoji način da "je vuk sit i ovce na broju".  Ali u biti, da.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro razumijem ali mi je svejedno jako čudno. Svuda ima ovih nadstrešnica i siguran sam da nisu svi tražili suglasnosti kod svojih susjeda. Vjerovatno je ni ne trebaš ako nijkome ne smeta. Naravno ja imam sreče i takvog susjeda kojem smeta. Još gore koji mi prvo savjetovao neka je napravim da me sada je*e. Ljep svijet.

uređeno: od twin900
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , twin900 je napisao:

Svuda ima ovih nadstrešnica i siguran sam da nisu svi tražili suglasnosti kod svojih susjeda.

Moguće je da nisu tražili suglasnost, ali su se vjerojatno prije gradnje dogovorili o izgledu, tako da nema prigovaranja. Mada je suglasnost najbolja opcija, jer uvijek postoji mogućnosti da dobijete novog nezadovoljnog susjeda koji prigovara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav ekipa,

s obzirom da imamo sličan problem, u višestambenoj zgradi imamo;

- dva stanara koji su natkrili tereasu, ostaklili ju, ali nisu zatražili suglasnost suvlasnika (nije promjenjena namjena)

- jedan stanar je balkon zatvorio sa aluminijskom staklenom stijenom (nije promjenio namjenu)

Nitko od suvalsnika nije suglasan sa tim izmjenama i tražili bi da se one otklone, odnosno da se vrati u prvotno stanje.

Oni se pozivaju na zakon o građenju, ali ako sam dobro shvatio, oni su prekršili ZVDSP članak 41 (izvanredni poslovi) ?

Mi bi ih mogli sudski tužiti/tražiti da se to vrati u prvotno stanje ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate li međuvlasnički ugovor, što on kaže, konkretno oko toga jesu li izmjene rađene na zajedničkim ili etažnim dijelovima zgrade? Naime, najčešće to jest tako definirano da su prozori s pročelja zajednički dijelovi zgrade i potrebna je suglasnost svih za izvanredne poslove, ali ja savjetujem da provjerite jesu li oni to radili na zajedničkom vlasništvu ili na svom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Imate li međuvlasnički ugovor, što on kaže, konkretno oko toga jesu li izmjene rađene na zajedničkim ili etažnim dijelovima zgrade? Naime, najčešće to jest tako definirano da su prozori s pročelja zajednički dijelovi zgrade i potrebna je suglasnost svih za izvanredne poslove, ali ja savjetujem da provjerite jesu li oni to radili na zajedničkom vlasništvu ili na svom.

Hvala na odgovoru, iskreno, ne znam dali imam međuvlasnički ugovor. Nikad nisam ni išao za tim. Eventualno imam ugovor sa izvođačem/investitorom zgrade. Nekako sam mišljenja da je fasada zajednički dio zgrade a oni bi zatvaranjem, natkrivanjem dirali fasadu. Mislim da ćemo se potruditi i angažirati odvjetnika jer ovako tapkamo u mraku.

Hvala na savjetima ;)

uređeno: od novi1975
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Kod mene je sličan slučaj. Susjed je 'usidrio' u fasadu zgrade i u asfalt željezne stupove koji nose željeznu konstrukciju kako bi napravio nadstrešnicu za svoja vozila i vozila rodbine/prijatelja te se tim dijelom osim njega nitko ne može koristiti. Da bi bio siguran kako mu se nitko oko autiju neće motati, podigao je zid koji je spojio sa fasadom zgrade te posadio lovor-višnju visoku dva metra. Jedan auto parkirava odmah uz zgradu pod tom nastrešnicom na stazu koja okružuje zgradu. Taj dio okućnice pripada zgradi i svim stanarima te se u tom dijelu mi nismo etažirali i podijelili. Znači, on čak i natpolovičnom suglasnosti stanara nema pravo to napraviti? Ja sam ga tražio da tu nadstrešnicu makne, ali se oglušio. Molio bih za Vaš odgovor Lp...

uređeno: od Gorobert
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Nadstrešnica postavljena uz balkon koji se nalazi na prvom katu stambene zgrade, bez saglasnostu stanara, kućepazitelja i stanouprave. , nije tipska. Preko nje smo imali provalu prije godinu dana gdje je otuđena imovina turista. Prozor moramo držati zatvoren po cijeli dan u strahu od provala. Nadstrešnica je prevelika i postavljena je nad prozorima u prizemlju, koji su dosta udaljeni od nadstrešnice.Molim vas za pomoć Nada Šerbo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija