Jump to content

Fiktivni obračun plaće


ivo454

Preporučene objave

Pozdrav, imam nejasnoću kod poslodavca koji mi isplaćuje plaću. Svaki mjesec je plaća ista u lipu, ali je na listi sve navedeno, dodatak na staž, rad nedjeljom i praznikom, noćni rad, rad u drugoj smjeni, ali ništa od toga ne mjenja konačni neto iznos. Zanima me jeli to po zakonu i kakav način obračuna koristi poslodavac? Također nemam ni povrata poreza, jer je to poslodavac na neki način uštimao, bar tako su mi rekli poznavaoci, jer kao, da sam u državnoj firmi, imao bih dosta povrata poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Provjerite kakav ste ugovor o radu potpisali sa poslodavcem. Ukoliko ste ugovorili neto iznos, onda je to ujedno i odgovor zašto je plaća svaki mjesec u lipu ista. 

Po meni, ne bi trebalo biti dozvoljeno ugovarati neto plaću, ali Ministarstvo rada misli da se to smije i tako piše na njihovim službenoj web stranici. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno onda poslodavac i uštima porez i prirez, jer unaprijed zna ukupni iznos plaće za cijelu godinu, pa zato nema ni povrata poreza. A da je ovo i zabranjeno, kome bi se obratio, kad je poslodavac "podmazao" sve državne službe, primjera radi, svaka inspekcija se najavi nekoliko dana prije i onda menadžeri narede posebno čišćenje ili se onima neprijavljenima, da slobodan dan, a securiti prati, da ne bi tko od zaposlenih, pričao ili prišao inspektorima.

uređeno: od ivo454
ispravak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, ivo454 je napisao:

Vjerojatno onda poslodavac i uštima porez i prirez, jer unaprijed zna ukupni iznos plaće za cijelu godinu, pa zato nema ni povrata poreza. A da je ovo i zabranjeno, kome bi se obratio, kad je poslodavac "podmazao" sve državne službe, primjera radi, svaka inspekcija se najavi nekoliko dana prije i onda menadžeri narede posebno čišćenje ili se onima neprijavljenima, da slobodan dan, a securiti prati, da ne bi tko od zaposlenih, pričao ili prišao inspektorima.

Povrat poreza inače ovisi o olakšicama koje imate, a kada je ugovorena neto plaća, olakšice jednostavno nemaju utjecaja. 

Pogledajte sami gdje kažu da nije zabranjeno ugovarati plaću u neto iznosu: 

https://www.mrms.hr/pitanje/ugovaranje-place-u-neto-iznosu/

U smislu odredbe članka 92. stavka 4. Zakona o radu pojam plaće obuhvaća plaću u njezinom bruto iznosu te je poslodavac u trenutku isplate plaće prema posebnim propisima dužan iz bruto plaće obračunati i obustaviti doprinose iz plaće, porez na dohodak, prirez porezu na dohodak te neto svotu koju izravno isplaćuje radniku. Na dan isplate plaće poslodavcu dospijeva i obveza plaćanja doprinosa na plaću, koji su propisani kao obveza poslodavca.

Mišljenja smo da se plaća može ugovoriti i u neto iznosu, ali ju je poslodavac uvijek dužan obračunati i isplatiti u bruto iznosu, dakle sa svim doprinosima i porezima.

Kao što vidite, njihovo 'mišljenje' ne slijedi iz odredbi Zakona, niti je logički utemeljeno, ali tu ne možemo ništa. 

Što se tiče inspekcijskog nadzora, neki od tih nadzora se mogu i trebaju najaviti unaprijed, primjerice neke vrste poreznog nadzora poslovnih knjiga, jer je to nešto što se niti ne može mijenjati retrogradno (mora biti u skladu s izvješćima koja se šalju redovno), ali za sve vrste inspekcija vrijedi da se ne moraju najaviti ukoliko to ugrožava sam predmet nadzora. 

Recimo, ukoliko kontrolira neprijavljene radnike, ne može se najaviti unaprijed i dl. 

Zaposlenici i inače u pravilu nisu ovlašteni za pričati sa inspektorima, ali u principu im nitko ne brani da prijave nepravilnosti u bilo kojem razdoblju. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija