Jump to content

MIROVINA-OTPREMNINA-OZLJEDA NA RADU


aden

Preporučene objave

Obzirom da sam 2012. godine imao ozljedu na radu i bio 2,5 g. na bolovanju,dobio odstetu od firme HŽ infrastruktura,primam naknadu   za tjelesno ostećenje,zanima me da li imam pravo tražiti duplu otpremninu po osnovi ozljede na radu.Idem u punu starosnu mirovinu 22.09.2019.g.POSTOVANJE  ZLATKO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , aden je napisao:

Obzirom da sam 2012. godine imao ozljedu na radu i bio 2,5 g. na bolovanju,dobio odstetu od firme HŽ infrastruktura,primam naknadu   za tjelesno ostećenje,zanima me da li imam pravo tražiti duplu otpremninu po osnovi ozljede na radu.Idem u punu starosnu mirovinu 22.09.2019.g.POSTOVANJE  ZLATKO

Sve zavisi sta vam pise u Koektivnom ugovoru, Pravilnika o radu ili Ugovora o radu u vasoj firmi, provjeri u vasoj pravnoj ili kadrovskoj sluzbi.

Prema ZOR-u clanak 41 i 42 i prema clanku 126, bojim se da kod odlaska u redovnu starosnu mirovinu dobis samo 8000 kn koji nisu oporezivi.

Napisite datum vaseg rodjenja i koliko sa danasnjim danom inate efektivnog radnog staza i eventualno nekog dodatnog staza (npr. domovinski rat)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , aden je napisao:

hvala,provjerit ću,datum  rođenja 21.09.1954.g. neprekidno radim od 05.07.1975.g.za vrijeme Domovinskog rata sam bio u radnoj obvezi

Ok, provjerite, tocno sa datumom 21.09. punite 65 godina zivota i imate pravo na punu starosnu mirovinu, zahtjev za mirovinu u HZMO mozete predati mjesec dana prije, znaci 22.08.

Samo da vam napomenem da ste sa 30.12.2018.god. otisli u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", mirovina koju bi vam izracunali bila bi vam uvecana za dodatnih 7.65% (zbog rada duzeg od navrsenih potrebnih 60 godina zivota (vam je to bilo 51 mjesec x 0,15%), sto je uvjet za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika - 60 godina zivota i 41 godina radnog staza)  po starom ZOMO-u koji je vrijedio do 31.12.2018.god.

Na npr. cca 4000 kuna izracunate mirovine to vam bi bilo dodatno cca 306 kn dozivotno (pokrilo bi dio rezija za vodu i struju).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znam za to,ali mi je razlika plaće i mirovine bila oko 5000 kuna mjesečno te sam  izračunao da mi se bolje isplati raditi za 45 000 kuna 9 mjeseci,trebao bi 12 godina da to zaradim na razlici mirovine od 310 kn  pa mislim bolje vrabac u ruci,nego golub na grani.Da  li sam pogresio,ne znam,ali sam tako odlučio.Lijep pozdrav Zlatko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani aden,

Da ste dana 30.12.2018.god. otisli u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" imali bi navrsenih 64 godine 3 mjeseca i par dana zivota i 43 godine  2 mjeseca i par dana radnog staza.

Informativni izracun pokazuje da bi dobili mirovinu sa uracunatim povecanjem od 7,65% u iznosu cca 4502,20 kn (po danasnjoj vrijednosti "vrijednosnog boda - VB" 66,35 kn).

U gornjem postu ste naveli da bi vam razlika izmedju tako izracunate mirovine i place iznosila 5000 kn, oprostite zar trenutno u ovih zadnjih 10 mjeseci primate neto placu od cca 9500 kn.

Kad vam se racuna mirovina po podacima koje ste napisali u postu iznad na dan 22.09.2019.god informativni izracun pokazuje da bi ona iznosila cca 4260 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ekipa imam pitanje. Imala sam prometnu na putu kući, koja se dogodila u roku sat vremena nakon odlaska s posla. Poslala sam zahtjev za odštetu, odbili smu mi jer nisam isla s posla najkraćom rutom koju su oni zamislili. Inače nalazim se na borongaju i s posla sam direktno isla na borongaj gdje se prometna i dogodila

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija