Jump to content

Porez kod darovanja automobila


Željka2

Preporučene objave

Molim da me savjetujete. 

Radi se o novom automobilu kojeg želim darovati majci, ali uz napomenu da ja budem korisnik. Zanima me:

1. Kako to učiniti; darovni ugovor ovjeren kod javnog bilježnika ili se može nekim ugovorom napraviti prijenos vlasništva bez ovjere? 

2. Plaća li moja majka porez na takvo darovanje? 

Hvala :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Željka2 je napisao:

Molim da me savjetujete. 

Radi se o novom automobilu kojeg želim darovati majci, ali uz napomenu da ja budem korisnik. Zanima me:

1. Kako to učiniti; darovni ugovor ovjeren kod javnog bilježnika ili se može nekim ugovorom napraviti prijenos vlasništva bez ovjere? 

2. Plaća li moja majka porez na takvo darovanje? 

Hvala :-)

Od 1.1.2018. STP je preuzela na sebe prijenos vlasništva. Priznaju ugovore koji nisu ovjereni tako da se na taj način može izbjeći ovjera kod JB i nepotreban trošak. Što se tiče ugovora imate za kupiti u NN primjerak darovnog ugovora kojeg ispunite. Vaša majka ne bi trebala platiti porez jer su darovanja roditelj-dijete i obratno oslobođena od poreza (samo dođite na prijepis za svaki slučaj s rodnim listom). Ako se odlučite kupiti ugovor u NN mislim da on nema tu mogućnost da neko bude korisnik pa Vam zato preporučam da odete s majkom do JB i napravite punomoć u kojoj će pisati da smijete upravljati vozilom koje glasi na majku u zemlji i inozemstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ovo ne vrijedi više?

Darovanje djetetu/roditelju
Odredbe ovih zakona, u odnosu na darovanje roditelja djetetu odnosno djeteta roditelju značile bi sljedeće:

  • darovanje roditelja djetetu: budući se radi o krvnim srodnicima u ravnoj liniji nema obveze plaćanja poreza na nasljedstva (s obzirom na propisano oslobođenje), bez obzira je li tržišna vrijednost vozila manja ili veća od 50.000,00 kn. Imajući u vidu odredbu čl. 26. st. 5. Zakona o posebnim porezima, ne plaća se niti posebni porez budući se radi o daroprimatelju/nasljedniku iz prvog nasljednog reda; 
  • darovanje djeteta roditelju: bez obzira je li tržišna vrijednost vozila manja ili veća od 50.000,00 kn ne plaća se porez na nasljedstva (krvni srodnici u ravnoj liniji), ali je stjecatelj (roditelj) obvezan platiti posebni porez po stopi od 5% budući roditelj nije u odnosu prema djetetu u prvom nasljednom redu. Porez se plaća na iznos tržišne vrijednosti u trenutku nastanka porezne obveze (stjecatelj je obvezan nastanak porezne obveze prijaviti ispostavi PU prema svom prebivalištu u roku od 15 dana od stjecanja, a posebni porez obračunava i naplaćuje PU).

[1] Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (Nar. nov., br. 117/93 - 100/15)

[2] Zakon o posebnom porezu na motorna vozila (Nar. nov., br. 15/13 i 108/13 – ispr.)

[3] Zakon o nasljeđivanju (Nar. nov., br. 48/03 – 33/15)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija