Jump to content

Jednostavni stečaj potrošača - pravomoćnost rješenja


jjong0804

Preporučene objave

Moja priča:

Imam ovrhu od 2012. godine koja je iznosila manje od 20 000 kn te sam uz još puno ljudi i ja dobila onu suglasnost o provedbi jednostavnog stečaja potrošača. Moje rješenje doneseno je 16.7.2019. u kojem su otvorili i zatvorili jednostavni stečaj potrošača i oslobodili me obveza prema vjerovniku. Da ne duljim previše, u Fini je moj trenutni dug 0kn, a moji su računi i dalje blokirani. Po valjda tisućiti put unazad skoro mjesec dana sam otišla u Finu u Vukovarskoj gdje su mi rekli da je razlog tome to što je stečaj još uvijek otvoren, a to je zato jer rješenje koje sam dobila još uvijek nije pravomoćno. U njemu piše da rok za žalbu počinje od 8. dana od objave rješenja na e-oglasnoj ploči općinskog suda i od tog 8. dana je rok za žalbu 15 dana. Pretpostavljam da bi onda nakon tog roka rješenje trebalo postati pravomoćno? Ono što me najviše zbunjuje je to računanje vremena. Računaju li se vikendi i neradni dani (budući da ih je u kolovozu 2) u sve to ili se računaju samo radni dani? Ako se računaju SVI dani uključujući i vikende + dva praznika, taj rok je istekao u četvrtak 8.8.2019., a ja sam sve ove informacije u Fini dobila dan kasnije, 9.8.2019. Pretpostavljam da shvaćate moju konfuziju. Isto tako, ono što je najčudnija stvar je to da Fina nije čekala pravomoćnost rješenja da podmiri ostatak mog duga, već je on par dana nakon donesenog nepravomoćnog rješenja u srpnju iznosio 0kn. :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Wanksta je napisao:

Da ne otvaram novi odlomak, kako se pokreće stečaj potrošača, koji su dokumenti potrebni ?

Iz iskustva da netko odgovori.

Po ispunjenju uvjeta za pokretanje postupka, Fina šalje poziv potrošaču da se isti u roku od 15 dana od dana dostave poziva očituje, je li suglasan da se nad njegovom imovinom provede jednostavni postupak stečaja potrošača. Daljnji tijek postupka ovisi o ponašanju potrošača tj. je li pristao na postupak ili ga je odbio ili se uopće nije očitovao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Wanksta je napisao:

Znači, ode se na Finu i ispuni zahtjev za stečaj sa presudama o dugovanju ili oni sve vide ?

Nije potrebno nigdje ići. Fina ovo radi po službenoj dužnosti, a sustav sam izdvaja građane koji su ispunili uvjete da bi se u odnosu na njih pokrenuo jednostvni postupak stečaja potrošač. U pravilu odmah po ispunjenju uvjeta Finini sustav to ažurira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, Wanksta je napisao:

U redu, znači to vjerojatno vrijedi za dugove do 20.000,-, a za iznad 20.000- ?

Jednostavni postupak stečaja potrošača vrijedi za ovršenike koji imaju evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u iznosu do 20.000,00 kn (ubraja se samo glavnica, a glavnicom se smatraju i troškovi i uglavničene kamate ako je njihovo prisilno ostvarenje vjerovnik tražio kao glavnu tražbinu), te koji su neprekidno u blokadi duže od 3 godine.

Za ostale ovršenike na raspolaganju je stečaj potrošača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Wanksta je napisao:

Da, kako se pokreće stečaj potrošača ?

Ovisi, jer ako je u pitanju izvansudski postupak tzv. posredovanje, onda ga pokreće potrošač ili svaki njegov vjerovnik, ali uz izričit pristanak potrošača, dok sam postupak provodi posrednik u Fini. Dok se sudski postupak pokreće na prijedlog potrošača pred nadležnim općinskim sudom na čijem području potrošač ima prebivalište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Wanksta je napisao:

znači potrošač treba napisati prijedlog općinskom sudu za pokretanje stečaja. Ima li neka forma ili se napiše kao podnesak sa dokumentacijom ?

Kod pokretanja sudskog postupka stečaja potrošača, prijedlogu (bez neke posebne forme) za otvaranje postupka stečaja potrošača prilaže se popis imovine i obveza na posebno popunjenom obrascu iz savjetovališta, te plan ispunjenja obveza također na posebno popunjenom obrascu iz savjetovališta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, jjong0804 je napisao:

Isto tako, ono što je najčudnija stvar je to da Fina nije čekala pravomoćnost rješenja da podmiri ostatak mog duga, već je on par dana nakon donesenog nepravomoćnog rješenja u srpnju iznosio 0kn. :smijeh:

Meni je sud donio rjesenje 22.07.  Racunajuci 8 dana od dana objave na internetu, i 15 dana za zalbu, 14.8. je dan D.

Nisam isao u FINA-u provjeriti stanje, nego cekam istek vremena. Sve sam prijavio, sud je provjerio, potvrdio, nemam stvari koje prelaze 10000 kn, pa se nadam da se netko do vjerovnika nece zaliti.

Ono sto me zanima, ako je i meni dug 0 kuna trenutni, i čeka se pravomocno rjesenje, sto ce mi biti sa placom koju dobivam 15.8. (onaj dio koji se ovršuje, i ide na tekuci racun - onda ne bi trebao biti povucen od strane FINA-e, a opet se ne moze podignuti dok se racun ne odblokira)? On bi trebao biti na racunu i cekati pravomocno rjesenje?

Jos jedna zanimljivost, svakog prvog radnog dana u mjesecu,  na eGrađani bih dobio mail od FINA-e o stanju ovrhe. Ovaj mjesec nisam dobio email sa obavjesti, sto cu protumaciti kao dobar znak :) hvala, lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
, Damir1986 je napisao:

Meni je sud donio rjesenje 22.07.  Racunajuci 8 dana od dana objave na internetu, i 15 dana za zalbu, 14.8. je dan D.

Nisam isao u FINA-u provjeriti stanje, nego cekam istek vremena. Sve sam prijavio, sud je provjerio, potvrdio, nemam stvari koje prelaze 10000 kn, pa se nadam da se netko do vjerovnika nece zaliti.

Ono sto me zanima, ako je i meni dug 0 kuna trenutni, i čeka se pravomocno rjesenje, sto ce mi biti sa placom koju dobivam 15.8. (onaj dio koji se ovršuje, i ide na tekuci racun - onda ne bi trebao biti povucen od strane FINA-e, a opet se ne moze podignuti dok se racun ne odblokira)? On bi trebao biti na racunu i cekati pravomocno rjesenje?

Jos jedna zanimljivost, svakog prvog radnog dana u mjesecu,  na eGrađani bih dobio mail od FINA-e o stanju ovrhe. Ovaj mjesec nisam dobio email sa obavjesti, sto cu protumaciti kao dobar znak :) hvala, lp

 

Pozdrav,kako je sve zavrsilo,meni stoji na racunu dio koji nitko nije uueo niti moze dirati, 26.03 treba biti pravomocno,jel ide glatko ili cu se nacekati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Vjerujem da ćete se načekati, ali ne zbog žalbi, nego zbog korona virusa. Eto, vjerovali ili ne.

Nazalost nekako sam istog misljenja, jer netko tamo u sudu vi se trebao sjetiti da je rjesenje pravomocno i poslati ga Fini da ovi ukinu blokadu.Prije mislim da cu ja imati prislinu stednju na tekucem.Jer tamo stoje zasada novci od zadnje place i nitko nemoze dirnuti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Skytep13 je napisao:

netko tamo u sudu vi se trebao sjetiti da je rjesenje pravomocno i poslati ga Fini da ovi ukinu blokadu.

Nije problem u tome da se netko tko vodi Vaš predmet neće sjetiti poslati obavijest o pravomoćnosti rješenja, već je problem da sudovi ne rade tj. radi se od kuće.

prije 10 sati , Skytep13 je napisao:

Prije mislim da cu ja imati prislinu stednju na tekucem.Jer tamo stoje zasada novci od zadnje place i nitko nemoze dirnuti.

Pričekajte pravomoćnost rješenja, a potom pošaljite podnesak sudu pozivom na svoj broj spisa i u tom podnesku požurujte postupanje suda u toj pravnoj stvari. Također, istovremeno pošaljite dopis predsjedniku suda i predsjedniku ovršnog odjela, a u kojemu tražite da se obavijest o pravomoćnosti rješenja hitno proslijedi FINA-i, jer da je to jedini način na koji možete doći u mogućnost da raspolažete svojim novčanim sredstvima, a koja su Vam s obzirom na situaciju u svijetu i RH prijeko potrebna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost,sve je to meni strano, podnesak, ovrsna pisarnica itd, imam na mpretincu pristup slucaju i tamo se treba pojaviti datum pravomicnosti pa cu pricekati taj.26.03 i onda 27.03.A i nasao sam mail sluzbeni sudske savjetnice koja je donijela odluku,pa cu vidjet mozda njoj poslar mail ili slicno...Nadam se da ce sve proci dobro.Kad sve prode detaljno cu opisat put s datumima kako je prosao taj navodno jednostavni stecaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan.

i ja imam pitanje za postupak stečaja potrošača. 23.03. sam dobila poziv od Fine. Razmišljam da prihvatim, no uopće ne razumijem šta se dešava iza toga. Dobiješ nekog kao stečajnog upravitelja koji onda neko vrijeme raspolaže tvojim prihodom ili kako ? Osim toga, trenutno sam ne zaposlena i jedini prihod mi je alimentacija. Jako bi mi dobro došao taj stečaj , budući da sam i prije bila 4 godine ne zaposlena,pa se toga podosta nabralo :( Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Pa neće baš biti tako. Rade samo nužni zaposlenici i to kao dežurstva, a ostali rade od kuće, a sve prema uputi Vlade. Klauzulu pravomoćnosti stavlja sudac koji vodi predmet, a ne pisarnica.

Suci i svi državni odvjetnici kao i savjetnici dolaze po potreb u prostorije suda  radi unosa podataka u sustav E-spis kao i u sustav CTS.

A ovlašteni službenik će najbolje znati  kad će sudac, koji je zadužen za taj predmet, biti u sudu.

Klauzulu unosi u sustav E-spis sudac, a službenik može, nakon što je sudac unio potrebne podatke, iz sustava ispisati tj isprintati klauzulu pravomoćnosti.

Mislim rade oni od kuće, ali su svakako dužni doći u određene dane upravo radi unosa podataka u sustav koji ne mogu od kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, rozaly13 je napisao:

i ja imam pitanje za postupak stečaja potrošača. 23.03. sam dobila poziv od Fine. Razmišljam da prihvatim, no uopće ne razumijem šta se dešava iza toga. Dobiješ nekog kao stečajnog upravitelja koji onda neko vrijeme raspolaže tvojim prihodom ili kako ? Osim toga, trenutno sam ne zaposlena i jedini prihod mi je alimentacija. Jako bi mi dobro došao taj stečaj , budući da sam i prije bila 4 godine ne zaposlena,pa se toga podosta nabralo :( Hvala unaprijed.

Pretpostavljam da mislite na jednostavni postupak stečaj potrošača. Ukoliko je tako, svakako se očitujte da prihvaćate, jer nemate što izgubiti. Evo Vam link koji dosta detaljno pojašnjava cijeli postupak, ako i nakon toga budete imali nejasnoća, slobodno pitajte.

https://pravosudje.gov.hr/jednostavni-postupak-stecaja-potrosaca-21240/21240

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Anonimus122112 je napisao:

Mislim rade oni od kuće, ali su svakako dužni doći u određene dane upravo radi unosa podataka u sustav koji ne mogu od kuće.

Rad od kuće je jedna vrsta posla, a dežurstvo radi obavljanja nužnih poslova je druga vrsta posla, a opet nijedan od ovih poslova ne podrazumijeva unošenje klauzula pravomoćnosti kao nužnih i hitnih s obzirom na sveukupno stanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, Borbena7 je napisao:

Pretpostavljam da mislite na jednostavni postupak stečaj potrošača. Ukoliko je tako, svakako se očitujte da prihvaćate, jer nemate što izgubiti. Evo Vam link koji dosta detaljno pojašnjava cijeli postupak, ako i nakon toga budete imali nejasnoća, slobodno pitajte.

https://pravosudje.gov.hr/jednostavni-postupak-stecaja-potrosaca-21240/21240

Da na to sam mislila :D Na poleđini poziva je popis nekih ovrha,pa pretpostavljam da se stečaj na to i odnosi. Što ulazi u  imovinu potrošača koja bi se mogla unovčiti kao stečajna masa ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ovaj stečaj se odnosi na sve navedene ovrhe, a ako se potvrdno očitujete, tada se odnosi i na ovrhe koje su isknjižene temeljem čl. 12. st. 1. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

Imovina se sastoji od Vaših pokretnina (osim onih koje su izuzete po čl. 135. Ovršnog zakona), automobila, dionica i slično, ali nekretnine ne ulaze u unovčivu imovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Da, ovaj stečaj se odnosi na sve navedene ovrhe, a ako se potvrdno očitujete, tada se odnosi i na ovrhe koje su isknjižene temeljem čl. 12. st. 1. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

Imovina se sastoji od Vaših pokretnina (osim onih koje su izuzete po čl. 135. Ovršnog zakona), automobila, dionica i slično, ali nekretnine ne ulaze u unovčivu imovini.

Nemam ništa takvog.Jedino što imam je pola stana od cca 53 kvadrata,druga polovica je na brata.Živim s dvije kćeri,jedna ima 21 godinu i studentica je,a druga ima 16 i srednjoškolka je.Kao što sam rekla,jedini trenutni prihod mi je alimentacija od =1400,00kn i DD =200,00kn. I da mlađoj kćeri sam otvorila stambenu štednju na kojoj skupljamo za maturalac :) Starija je na prvoj godini dobila stipendiju,pa ima neke  male ušteđevine.javit ću se u svakom slučaju.Budući da je karantena,probat ću vidjeti može li se što preko maila. Hvala Vam, puno ste mi pomogli.

Lijep pozdrav i ugodan ostatak dana :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve što ste naveli ide Vam u prilog da budete oslobođeni ovih obveza. Ali svakako se očitujte pozitivno. Nisam sigurna da se možete elektronski očitovati, pa to provjerite telefonski s Finom tj. jesu li što prilagodili ovoj situaciji. I mala napomena, alimentacija nije Vaš prihod, već Vaše djece s obzirom da ona služi za podmirivanje njihovih osobnih potreba. I zašto samo 1.400,00 kn? To je samo za jednu, ovu mlađu kćer ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Borbena7 je napisao:

Sve što ste naveli ide Vam u prilog da budete oslobođeni ovih obveza. Ali svakako se očitujte pozitivno. Nisam sigurna da se možete elektronski očitovati, pa to provjerite telefonski s Finom tj. jesu li što prilagodili ovoj situaciji. I mala napomena, alimentacija nije Vaš prihod, već Vaše djece s obzirom da ona služi za podmirivanje njihovih osobnih potreba. I zašto samo 1.400,00 kn? To je samo za jednu, ovu mlađu kćer ili?

Duga je to priča. Rješenje je pisano na 2.000,00 kn, jer je 2010. toliko bilo minimalno zakonski po dobi djece, no budući da su prihodi oca mali, dogovorili smo se da će plaćati 1400, a ostalo će trošiti na njih. Naravno da to baš nije skroz tako, ali.... Sa ženom s kojom sada živi i ima još dvoje djece (7 i 8 godina ) imam fenomenalan odnos. Sve se dogovaramo i pomaže nam kad god treba. Tako da nisam dalje potezala pitanje o tome. 2014. sam počela raditi, pa se financijska situacija popravila,ali još uvijek nedovoljno da podmirim sve dugove koji su se skupili do tad. Zaboravih reći da sam  imala kredit po kojem je došlo do raskida ugovora i skoro do deložacije. 2018. sam i to uspjela riješiti,pa sad imam redovni kredit, no u 5. mjesecu 2019. sam ostala bez posla. To je ukratko. Tako da bi mi ovaj stečaj ipak malo smanjio dug. Sljedeća 3-4 mjeseca teško da ću i naći nekakav posao. To vam je ukratko ;) Šta je tu je....idemo dalje. Riješenje će se naći :D

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Borbena7 je napisao:

O kojem sudu je riječ?

Evo nakon neznam koliko dana ,cca 1500 odblokiran.Znači ovo je vremenska crta ukratko.

U veljači prošle godine dobivam prijedlog za Jednostavni stwcaj, 1.4 na pretinac egrađanin stize da je pokrenuto. Do 11mj.,apsolutno nista, onda sredinom 11mj. objavljaju oglas da se pozivaju vjerovnici bla bla, to mora srojat 45 dana, to je zavrsilo 7.1I ha mislio evo odmah proglasavaju,međutim 60 tocno dana skoro, im je trebalo za rjesenje.03.03.rjesenje i evo 6.travnja tek odblokiran. Znači mukotrpan i težak i predugačak proces. S obziro u kojem dobu zivimo to se sve moglo elektronski i u brzem obliku odraditi.

AL EVO DOČEKAO I TAJ DAN

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Skytep13 je napisao:

Znači mukotrpan i težak i predugačak proces. S obziro u kojem dobu zivimo to se sve moglo elektronski i u brzem obliku odraditi.

To što se u samom nazivu navodi da je u pitanju jednostavni postupak stečaj potrošača u praksi ne mora značiti tako tj. u ovom postupku postoje zakonski propisani rokovi koje se moraju poštovati da bi postupak bio valjan, a uz to su sudovi istovremeno bili zatrpani isključivo sa ovakvim postupcima, a što je rezultat te dugotrajnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija