Jump to content

Pravomoćna presuda - troškovi postupka, ovrha


Totalna Parezija

Preporučene objave

Pravomoćnom presudom određeno je da tuženik, koji je parnicu izgubio, tužitelju mora nadoknaditi troškove postupka.

Pitanje: može li tužitelj temeljem presude neposredno provesti ovrhu, ili mora pisati prijedlog za donošenje rješenja o ovrsi, nakon čega tuženik/ovršenik ima pravo prigovora, temeljem kojeg se kreće u novu parnicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav, nadovezujem se na temu:

A što ako je tuženik u međuvremenu umro te je  donijeto pravomoćno rješenje o nasljeđivanju u kojem su utvrđeni nasljednici?

Kojim postupkom se naplaćuje ostaviteljev dug od nekog od nasljednika: parnicom ili izravnom naplatom putem FINA-e jer se radi o fizičkoj osobi i iznosu manjem od 5.000,00 kn?

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, finish je napisao:

A što ako je tuženik u međuvremenu umro te je  donijeto pravomoćno rješenje o nasljeđivanju u kojem su utvrđeni nasljednici?

Kojim postupkom se naplaćuje ostaviteljev dug od nekog od nasljednika: parnicom ili izravnom naplatom putem FINA-e jer se radi o fizičkoj osobi i iznosu manjem od 5.000,00 kn?

Za početak mora se pokušati naplatiti izravnom naplatom preko Fine i to na način da Fini dostavi ovršnu ispravu i pravomoćno rješenje o nasljeđivanju, te ispunjeni obrazac/zahtjev i dokaz o plaćenoj naknadi za postupanje Fine. Ako se ne može naplatiti na ovaj način, tada može na nekom drugom predmetu ovrhe, ali posredstvom suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, ja bi se nadovezala. Trebam uplatiti određeni iznos jer sam izgubila parnicu, advokat suprotne strane me pismeno upozorio da napravim uplatu. Zanima me ako imam sredstva na računu i ako se pokrene prisilna naplata, da li će se onda sredstva samo namiriti iz mog računa i to je to? Nemam nikakvih iskustva s time.

Drugo, parnicu sam vodila kao zajednički predstavnik nekoliko osoba, da li je uredu da se suprotna strana pokusava naplatiti samo od mene? Kako bi to nekako mogla rasporediti i ostalima koje sam predstavljala? Hvala,

uređeno: od bigtimerush
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , bigtimerush je napisao:

Zanima me ako imam sredstva na računu i ako se pokrene prisilna naplata, da li će se onda sredstva samo namiriti iz mog računa i to je to? Nemam nikakvih iskustva s time.

Hoće, ako se pokrene ovrha na novčanim sredstvima i pri tome ćete još morati namiriti troškove ovog postupka tj. naknadu za Finu.

prije 15 sati , bigtimerush je napisao:

parnicu sam vodila kao zajednički predstavnik nekoliko osoba, da li je uredu da se suprotna strana pokusava naplatiti samo od mene? Kako bi to nekako mogla rasporediti i ostalima koje sam predstavljala?

 U presudi piše tko su stranke u postupku, pa su te iste i stranke u ovršnom postupku. A ako ih je više, onda ovrhovoditelj može birati od koga će se naplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, bigtimerush je napisao:

Još jedno pitanje, tko je ovrhovoditelj? Da li je to fina? Zašto taj ovrhovoditelj može birati od koga da se naplati, ako ima podatke od svih koje sam zastupala i svi smo zajedno izgubili parnicu. 

Ovrhovoditelj nije Fina, već vjerovnik ili osoba kojoj ste dužni platiti. Može birati, jer mu je to zakonski dozvoljeno, osim ako nije drukčije ovršnom odlukom određeno. A u pravilu bira one od kojih se može najbrže namiriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, može još jedno pitanje, tko donosi ovršnu odluku, i da li ta ovršna odluka mora biti donesena, jer sada imam samo rješenje Upr.suda u kojem se nalaže tužiteljima da nadoknadimo troškove upravnog spora u iznosu od X kn u roku od 60 dana od dostave pravomoćnog rješenja. Ispričavam se ako su to glupa pitanja, ali ovo je prvi puta da se osobno susrećem sa ovakvim stvarima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, bigtimerush je napisao:

tko donosi ovršnu odluku, i da li ta ovršna odluka mora biti donesena, jer sada imam samo rješenje Upr.suda u kojem se nalaže tužiteljima da nadoknadimo troškove upravnog spora u iznosu od X kn u roku od 60 dana od dostave pravomoćnog rješenja. 

U Vašem slučaju je upravo to rješenje ovršna odluka, ali tek kada protekne ovaj rok koji imate za njeno dobrovoljno ispunjenje. Nakon toga, oni to rješenje mogu koristiti kao ovršnu ispravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Da, osim ako već nije blokiran i ako ovaj ovrhovoditelj ne bi bio u redu čekanja na Fini.

Lijepi pozdrav, evo javljam da je uspjela izravna naplata putem Fine i to odmah slijedećeg dana nakon što smo podnijeli zahtjev za izravnu naplatu putem Fine. Pretpostavljamo da je Fina obavijestila ovršenika, jer je isti odmah idući dan dobrovoljno uplatio u poštanskom uredu ovršeni iznos, kako njegov tekući račun ne bi bio ovršen.

Prije 15 godina tužitelj je pokrenuo parnicu protiv nas i izgubio. Tužitelj je u međuvremenu umro, a njegov nasljednik je odugovlačio ostavinski postupak na sve moguće načine, još mu je i javni bilježnik radio u korist jer nije postupao po pravilima ostavinskog postupka. Sada je konačno platio sve što je trebao davnih dana + zatezne kamate.

Borbena7 još jednom zahvaljujem na svim savjetima!

Svako dobro!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija