Jump to content
  1. drot13

drot13

2. domyy

domyy

• Similar Content

• objavio cruellena
      Molim Vas savjet. 
      Sogorica namjerava otvoriti firmu koja bi poslovala u poslovnom prostoru ciji je vlasnik njezin brat. 
      E sad, poslovna suradnica joj tvrdi da ne  moze bratu placati najam ili zakup prostora jer je to sukob interesa(🤔?!?!) i predlaze joj da  nju uzme za suvlasnicu firme da bi onda bilo ok. Meni to zvuci suludo i kao pokusaj te suradnice da se na lak nacin ubaci u vlasnistvo firme. 
      Molim Vas odgovor - postoji li ikakva prepreka da sestrina firma placa najam poslovnog prostora bratu? Treba li to biti zakup ili najam? Treba li neki poseban ugovor za to. 

Zahvaljujem!
    • objavio matijakasner
      Pozdrav svima!
      Naime, paušalno bi iznajmio parcelu u registriranom kampu za smještaj mobilne kućice koju bi dalje iznajmljivao na tržištu. Kamp na takav dogovor pristaje i uredno mi izdaje račun za paušalni najam.
      Obrtnik sam, mobilnu kućicu bi uveo u obrt kao imovinu; na što moram paziti kod pružanja usluge iznamljivanja mobilne kućice, koju djelatnost doregistrirati u tom slučaju? MOgu li ja dalje iznajmljivati tu mobilnu ejedinicu ili moram biti registriran kao agencija?
      Već imam registriranu djelatnost po NKDu  68.20 iznajmljivanje i upravljanje vlastitim nekretninama ili nekretninama uzetim u zakup.  Je li to dovoljno? Mobilna kućica se ne tretira kao nekretnina, već kao pokretnina, ako se ne varam.
      Sjedište obrta je različito od mjesta kampa - da li u to okolnost na koju moram paziti prilikom izdavanja računa, nešto kao "izdvojeni pogon" ?

Hvala unaprijed.
    • objavio domyy
      Poštovani,
      Stan je darovan roditelju 06-2017 te je sukladno tome roditelj oslobođen poreza na promet nekretnina.
      Da li danas prilikom prodaje te iste darovane nekretnine od strane roditelja isti podliježe porezu na dohodak? Roditelj nije stanovao, odnosno nije bio prijavljen na adresi predmetne nekretnine. 
      Do sada sam na forumu nalazio različite informacije budući da je bilo nekih izmjena zakona o porezu na dohodak. Bio je nekakav uvjet oslobođenja poreza na dohodak ako se otuđenje dogodilo prije više od 3 godine, pa je taj uvjet izgleda nekad u 2017. izmijenjen na 2 godine. A negdje sam našao informaciju da u je slučaju darovane nekretnine moguće i prije tog roka prodati nekretninu i biti oslobođen poreza na dohodak.
      Može li mi netko dati cjelovitu informaciju? Zahvaljujem.
    • objavio aquarius1
      Postovani,
      zanima me da li hrvatska drzavljanka koja zivi i radi u Hrvatskoj moze pruzati ugostiteljske usluge u domacinstvu pomocu nekretnine koja je u vlasnistvu njene kcerke i kcerkinog prijatelja (50:50). Prijatelj ima srpsko drzavljanstvo i ne zivi u zajednickom domacinstvu s kcerkom. Kcerka je hrvatska drzavljanka koja radi u Srbiji i tamo ima privremeni boravak.
      Zanima me da li je ovo u skladu sa zakonom.
      Hvala
    • objavio tomkar75
      Bok ekipa,
      Trenutno radim kao vježbenik stroja na brodu u međunarodnoj plovidbi. Sukladno tim dužan sam prijaviti porez na dohodak za prethodnu godinu što sam i učinio za 2018.
      Ove godine (2019.) možda neću bit u mogućnosti "skupiti" 183 dana , što znači da ne bih bio oslobođen plaćanja poreza na dohodak.

8. veljače 2019. došlo je do izmjene i dopune Pomorskog zakonika, pa tako članak 128, stavak 12(*) Pomorskog zakonika kaže, citiram: "»(12) Stručni radnik koji je kao vježbenik palube, stroja ili elektrotehnike ukrcan na brod u međunarodnoj plovidbi bez obzira na državnu pripadnost broda, u razdoblju ne duljem od 183 dana u godini za koju se utvrđuje obveza poreza na dohodak, nije obvezan primitke ostvarene po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi obračunati u godišnju poreznu prijavu poreza na dohodak, sukladno odredbama propisa o porezu na dohodak.«."

Kako sam ja na brodu u svojstvu vježbenika, prema gore citiranom stavku trebao bih biti oslobođen plaćanja poreza na dohodak bez obzira na broj dana provedenih u plovidbi uz uvjet da se prijava uredno podnese.

Mene zanima jesam li dobro protumačio/shvatio spomeniti zakon? Kako znati je li izmijenjeni Pomorski zakonik usklađen s Poreznim zakonom? Postoji li neko ograničenje s obzirom na mjesečna primanja?

Isti upit sam poslao Poreznoj, naravno, bez odgovora... Sluzbenici takoder nisu upoznati s novim zakonom...

* u "Zakonu o izmjenama i dopunama pomorskog zakonika" - članak 49, stavak 12. (Prilozeni dokument, stranica 22)

Unaprijed hvala na odgovoru!
      Zakon o izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika.pdf
  • Online korisnici

• Napravi novi...