Jump to content
Miamalena

Kupovina stana

Preporučene objave

Morate malo pojasniti: želi li muž kupiti i Vama darovati stan? Neovisno o odgovoru, ako stan bude upisan ili djelomično upisan kao Vaše vlasništvo u zemljišnoj knjizi, on nije izuzet od ovrhe i banka može provesti ovrhu na Vašoj nekretnini ili dijelu Vaše nekretnine.

Međutim, čak i ako stan nije upisan kao Vaše vlasništvo u cijelosti ili u dijelu, on je po Obiteljskom zakonu ipak bračna stečevina, ako se radi o imovini koja je stečena radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz takve imovine. Dakle, ako muž diže kredit za kupovinu stana, Vi ćete biti suvlasnica iako niste upisani kao suvlasnik po samom slovu Zakona, u polovici.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 17 sati , Miamalena je napisao:

Ako muz planira kupiti stan na sebe,dali ga mogu uzeti ako ja imam ovrhu od banke od 150 000 kn?Kako to ide?

U praksi ovakvi slučajevi nisu česti, zapravo su vrlo rijetki, jer nije najjednostavnije pokrenuti ovakav ovršni postupak, ali realno je moguće da u odnosu na 1/2 (Vaša bračna stečevina) takvog stana bude pokrenuta ovrha.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 47 minuta, Miamalena je napisao:

dali onda mogu sta

Teoretska mogućnost postoji, ovo iz razloga što u konkretnom slučaju je manje bitno što če se činiti sa nekretninom nakon kupoprodaje od činjenice da ste Vi u trenutku kupoprodaje i upisa prava vlasništva vašeg supruga postali izvanknjižna suvlasnica na 1/2-ini nekretnine, pa ukoliko dođe do daljnjeg prometa nekretninom, odnosno kako kažete darovanjem u korist djeteta, to ostavlja mogućnost vjerovniku/ovrhovoditelju da u naredne tri godine pokrene postupak radi pobijanja darovanja u odnosu na vaš suvlasnički dio, obzirom da je takva pravna radnja ( darovanje) poduzeta na njegovu štetu. 

Da li bi se opisani scenarij doista i dogodio je stvar snalažljivosti vjerovnika, odnosno da li bi isti došao do informacija o stjecanju imovine i daljnjem prometu. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 2 minuta, Miamalena je napisao:

Čula sam da u dosta situacija ljudi tako naprave da bi izbjegli ovrhu.

Nit ću se složiti sa citiranim niti opovrgnuti, jer je situacija neizvjesna, no ono što mi privlači pozornost je sljedeće:

 

prije 1 sat, Miamalena je napisao:

A ako ga kupi pa prepise ili pokloni nasem djetetu

Vidite sa sa suprugom da dijete odmah nastupi kao kupac, kad već postoji naum darovanja. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 2 minuta, Miamalena je napisao:

Dijete ima samo 8 godina pa ne znam dali je to moguće

Moguće je, na takav stav upućuju odredbe čl. 1 ZV, prema kojima svaka fizička osoba može biti nositeljom prava vlasništva i dr. stvarnih prava. 

Vrijedi napomenuti da se svojstvo fizičke osobe stječe rođenjem, a prestaje smrću. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, Miamalena je napisao:

Ako muz naslijedi stan od mame dali je to bracna stecevina

Ne, radilo bi se o osobnoj imovini vašeg supruga. Također i vama Sretan Uskrs. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.


  • Similar Content

    • objavio Miss26
      Od kuda krenuti i kako ?
      Zbog teških i trajno poremećenih odnosa suprug i ja nakon 14 godina braka više ne možemo funkcionirati kao obitelj.
      Imamo dvoje malodobne djece ( 12.g, blizanci). Posjedujemo stan u kojemu smo vlasnici 50:50. Suprug je digao kredit.
      Problem je u tome što suprug a niti ja ne želimo napustiti stan, niti djecu naravno.
      Moja želja je zajedničko skrbništvo i moj ostanak u navedenom stanu sa djecom. Te isplata njegovih 50%.
      Kako da to ostvarim ako on ne želi isto što i ja????
      Njegova želja je da i dalje živimo svi zajedno ali svatko da vodi svoj život. Ja, to ne mogu prihvatiti jer smatram da time odašiljemo krivu sliku i poruku djeci.
      Molim za pravnu pomoć. 
    • objavio spec151
      Poštovani,
      Kupio sam starograđanski stan u stambenoj zgradi u centru Zagreba sa 10tak stanova (prizemlje+3kata).
      Planiram napraviti adaptaciju stana koji se nalazi na 1. katu. Postojeći plinski bojler planiram zamijeniti sa kondenzacijskim.
      Svi stanovi imaju kalijeve peći koje uopće niti u jednom stanu nisu u upotrebi, niti kalijeve peći, niti njihovi dimni otvori (svi stanovi imaju svoje dimne otvore za svoje kalijeve peći).
      Problem je što je postojeći bojler i njegova dimna cijev horizontalno provedena kroz zid prema van (dužine cca 1m). Jednostavnim pregledom iz vana ostalih stanova vidi se kako 50tak % sustanara ima izveden dimnjak na isti način kao i ja trenutno u svom stanu (prema izvođačevim tvrdnjama protuzakonito).
      Izvođač mi je rekao kako je to protuzakonito i kako bi trebao napraviti sanaciju dimnjaka kroz jednu od postojećih dimnih cijevi u svom stanu i kako se taj trošak pokriva iz pričuve.
      Napomenuo mi je kako dodatno trebam projekt/plan plinske instalacije koji se pokriva iz pričuve, jer bi novi bojler morao staviti na novu lokaciju na poziciju postojeće kalijeve peći jer je tamo lokacija starog dimnjaka kojeg bi sanirali.
      Morao bi povući novu plinsku cijev od plinsko brojila do novog bojlera i potom samu izvedbu sanacije dimnjaka dužine cca 14m i da se kompletni troškovi pokrivaju iz pričuve.
      Moja pitanja:
      1. Da li je izvođač u pravu, tj. da li stvarno moram napraviti sanaciju dimnjaka, jer sam u prekršaju iako sam tako zateko postojeće stanje kupnjom stana ili ne? 
      2. Svi stanovi imaju svoje vlastite dimne cijevi/dimnjake, pa da li se sanacija tih dimnjaka pokriva iz pričuve (da/ne/možda u nekom postotoku i sl.) i isto pitanje za projekt/plan plinske instalacije?
      3. Ako je potrebno napraviti sanaciju kome da se javim za pokretanje postupka sanacije dimnjaka?
       
      Lijep pozdrav
       
       
       
    • objavio BannedOak
      U obiteljskoj kući izgrađena su tri stana.
      Provedena je legalizacija objekta.
      Nakon legalizacije, izvršeno je etažiranje tih triju stanova i zajedničkih prostora i okoliša.
      Jedan od ta tri stana nalazi se na dva kata kuće.
      Na koji pravni način je moguće taj dvo-etažni stan podijeliti u dvije samostalne stambene jedinice (građevinski je moguće izvesti potpuno odvajanje) i provesti etažiranje dva tako nastala stana?
       
      Zahvaljujem,
      Dean
    • objavio capoeira
      Pozdrav svima,
      molio bih pomoć znalaca u ovom području. 
      Naime, radi se o otkupu stana u vlasništvu RH, čiji korisnik je moja supruga, temeljem ugovora još od 1999 godine. u tom stanu i živi od 1999. U 11 mjesecu 2011. godine podnijela je zahtjev za otkup stana temeljem Odluke o prodaji stanova u vlasništvu Republike Hrvatske kojima upravlja Ministarstvo obrane (NN 116/2011). Tada je bila u posjedu očeve kuće koja se nalazi u drugom mjestu ali u istoj općini kao i stan za koji se traži otkup. Dakle ne u vlasništvu nego u POSJEDU. Zahtjev se do dan-danas nije riješio, zvali smo bezbroj puta i kao razlog se uvijek navodi da ne može otkupiti stan jer je u posjedu imala kuću(vlasništvo oca). Sa zadnjim pozivom MORH-u najavili su da će zahtjev biti odbijen. Sada čekamo Riješenje o odbijanju i obrazloženje Rješenja. 
      S obzirom da Glava IV. navedene Odluke izričito definira da korisnici nemaju pravo na otkup ako, među ostalim razlozima, oni ili "članovi uže obitelji(supružnik ili djeca) imaju u VLASNIŠTVU stan ili obiteljsku kuću pogodnu za stanovanje...", zanima me drži li vodu njihovo obrazloženje da nema pravo na otkup zbog tog posjeda kuće?
      Postoji li negdje relevantna definicija VLASNIŠTVA i POSJEDA?
      Hvala na pomoći i utrošenom vremenu  
    • objavio mirela84
      Lijepi pozdrav svim članovima!
      Novi sam član i voljela bih čuti konstruktivne odgovore i vaša iskustva ,savjete.
      Vlasnica sam stana u zgradi koju je gradilo Ministarstvo branitelja namjenjenu obiteljima invalida i obiteljima poginulih branitelja.
      U vlasništvu sam od 2001g,moja majka je bila suvlasnik stana te je svoj dio darovala meni(imam darovni ugovor,sprovedena je uknjižba vlasništva).
      Sticajem okolnosti primorana sam potražiti drugi dom zbog proširenja obitelji te mi je potrebno više prostora najviše zbog djece,a i suprug i ja već duže vremena želimo  prijeći u kuću.
      Imamo kupca za stan koji je ostavio kaparu te počinjemo i mi i on rješavati pripremnu papirologiju.
      Stoga:
      -koju papirologiju moram pripremiti osim one koju trenutno posjedujem(upis vlasništva,ugovor o kupoprodaji,tlocrt,ugovor o darovanju nekretnine,evidencije upravitelja zgrade)
      Kupac nije tražio energetski certifikat.
      Stoga:
      -ako je majka darovala nekretninu,nikada nije živjela u njoj i nije bila nikada upisana na ovoj adresi,pretpostavljam da nema prepreke pri prodaji ako sam upisana 1/1 kao vlasnik?
       Trenutno smo u potrazi za kućom u gradu koji je nekad bio pod posebnom državnom skrbi i cijene nekretnina su u našem gradu  pale drastično .
      Mnogo je nekretnina čiji su vlasnici u inozemstvu,najviše Srbija a zatim zemlje EU..
      Te nekretnine nam cjenovno odgovaraju kao i nekretnine koje su bile dio obnove.
      Stoga:
      -na što paziti kod kupnje nekretnine vlasnika koji je vani a prodaje privatno?
      Nisam sigurna da li su te kuće prošle legalizaciju.
      Moraju li posjedovati uporabnu dozvolu kao dokaz da su legalizirane?
      -ako su to nekretnine koje prodaje Agencija,da li je to donekle garancija da je papirologija uredna?
      -može li vlasnik pristati na manju cijenu iako je na agenciji cijena viša?
      Na kraju-pitanje upisa vlasništva.
      Pošto sam stan prilikom udaje donijela u brak,a suprug je suvlasnik već jedne kuće s roditeljima,nismo još razgovarali kako ćemo upisati vlasništvo.
      Da li ja mogu biti vlasnik,a on suvlasnik ili možemo upisati vlasništvo na oboje ?
      Ili ako se ikada desi situacija razvoda: na koji način se mogu dokazati da sam  bračni drug koji je uložio većinski dio novaca od prodaje naslijeđenog/darovanog stana(80%) i pravno (ako bi došlo do problema s podjelom imovine) i utječe li to na proces podjele imovine?
       
      Hvala na odgovorima!
       
  • Online korisnici



×
×
  • Napravi novi...