Jump to content

prekida radnog odnosa, sporazumni ili tehnološki višak?


310BrRp

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Poslodavac želi raskinuti RO sa djelatnikom i predlaže "sporazumni" prekid RO.

Za navedeno nema razloga, nema niti jedne pisane opomene niti emaila. Gazda tako hoće.

U njemu navodi:

1. otkazni rok od mjesec i pol (djelatnik ima u toj tvrtki ne prekinuti RO nekoliko godina),

2. dane koje djelatnik nije iskoristio za GO u 2019, preostali GO za tekuću godinu, obračunati u radni odnos kao dane rada odnosno redovitog GO.

3. otpremninu u iznos 1/3 prosječne plaće u posljednih tri mjeseca,

4. prestanak obveze dolaska na radno mjesto.

 

Ukoliko ne pristanem na "sporazumni" pretpostavljam kako mi može uručiti otkaz kao "tehnološki višak" i to ne bi bio problem sa obzirom na navedeno radno mjesto u ugovoru o radu.

Ako idem na opciju da neka mi oni daju otkaz, i dobijem ga kao tehnološki višak, tada mogu očekivati:

1. otkazni rok od mjesec i pol (djelatnik ima u toj tvrtki ne prekinuti RO nekoliko godina),

2. dane koje djelatnik nije iskoristio za GO u 2019, preostali GO za tekuću godinu, dobiti naknadu za te dane, bez uplate doprinosa.

3. otpremninu u iznos 1/3 prosječne plaće u posljednih tri mjeseca,

4. možda? prestanak obveze dolaska na radno mjesto.

 

Jesam li u pravu sa takvim pregledom situacije?

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Sporazumnim raskidom gubite i pravo na novčanu naknadu s biroa, a što se tiče isplate GO, on ide uz JOPPD obrazac, u bruto iznosu, dakle s uplatom doprinosa za Vas, koliko je meni poznato, samo što to neće biti dani Vašeg staža, odnosno mirovinski staž će Vam biti kraći za te dane. Ponuda poslodavca nije loša, jedino mislim da je značajna ta naknada s biroa za nezaposlene. Ako poslodavac već ne želi dati poslovno uvjetovani otkaz (jer mu to onemogućuje daljnje zapošljavanje ili iz nekog svog razloga), neka ugovor o radu bude promijenjen na određeno vrijeme koji neka prestane istekom (mislim da morate raditi tri mjeseca na određeno) i tada ćete dobiti i naknadu s biroa jer radni odnos nije prestao Vašom krivnjom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ruby_Danderfluff je napisao:

Sporazumnim raskidom gubite i pravo na novčanu naknadu s biroa, a što se tiče isplate GO, on ide uz JOPPD obrazac, u bruto iznosu, dakle s uplatom doprinosa za Vas, koliko je meni poznato, samo što to neće biti dani Vašeg staža, odnosno mirovinski staž će Vam biti kraći za te dane. Ponuda poslodavca nije loša, jedino mislim da je značajna ta naknada s biroa za nezaposlene. Ako poslodavac već ne želi dati poslovno uvjetovani otkaz (jer mu to onemogućuje daljnje zapošljavanje ili iz nekog svog razloga), neka ugovor o radu bude promijenjen na određeno vrijeme koji neka prestane istekom (mislim da morate raditi tri mjeseca na određeno) i tada ćete dobiti i naknadu s biroa jer radni odnos nije prestao Vašom krivnjom.

Ali jedino sto u ovom boldanom slucaju gubi otpremninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija