Jump to content

prekid zastare potraživanja iz radnog odnosa


kira

Preporučene objave

Zakonom o radu i ZOO , definirani su rokovi kada potraživanje iz radnog odnosa zastarijeva ukjučivo i potraživanje za nadoknadu štete iz radnog odnosa,no sudska praksa je definirala kada se zastara prekida, zapravo od kada se ona računa i kako, s toga imam jednu dvojbu,pitanje,

Radniku je umanjivana plaća budući je bio na bolovanju(ozljeda na radu/dvojbena), a postupak priznavanja plaće u 100% iznosu pokrenuo je putem HZZO a po odluci poslodavca, radnik je u međuvremenu otišao u invalidsku mirovinu kojom prigodom je mirovinska osnovica umanjena sve zbog manje plaće, no nakon izvjesnog vremena, HZZO priznaje pravo radniku na 100% plaću(priznaje ozljedu na rad), moje pitanje je kako se ovdje računaju rokovi zastare, uključivo i pravo na nadokandu štete iz radnog odnosa,(uamanjena plaća/umanjena invalidska mirovina) dali se rokovi računaju od dana rješenja o mirovinskom pravo na mirovinu ili pravomoćnog rješenja HZZO.

Lijepo molim za Vaša mišljenja,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naknada štete je jedna stvar, a potraživanje iz radnog odnosa druga. Zastara je, po mom mišljenju, tri godine od nastanka štete, po općim pravilima o odgovornosti za štetu. Ne dosuđuje se, ako ja dobro razmišljam, naknada za umanjenje buduće plaće i mirovine, već naknada zbog pretrpljene neimovinske štete - pretrpljenih bolova, straha, naruženosti, smanjenja životne aktivnosti, invaliditeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Naknada štete je jedna stvar, a potraživanje iz radnog odnosa druga. Zastara je, po mom mišljenju, tri godine od nastanka štete, po općim pravilima o odgovornosti za štetu. Ne dosuđuje se, ako ja dobro razmišljam, naknada za umanjenje buduće plaće i mirovine, već naknada zbog pretrpljene neimovinske štete - pretrpljenih bolova, straha, naruženosti, smanjenja životne aktivnosti, invaliditeta.

Hvala lijepa na odgovoru, i tumačenju,,

Štetu je pričinio poslodavac umanjenjem plaće, budući je ozljeda nastala na radu, postupak je pokrenut zahtjevom putem HZZO, i okončan pozitivno za radnika pravomoćnim rješenjem, po pravomoćnošću ovog rješenja po meni teku rokovi zastare za utuženje nastale štete,a ne od dana kada je donijeto rješenje o invalidskoj mirovini,,mislim da postupak treba promatrati kao cjelinu,,jer se visina pričinjene štete(umanjnje mirovine),saznalo po rješenju HZZO,,

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, kira je napisao:

Hvala lijepa na odgovoru, i tumačenju,,

Štetu je pričinio poslodavac umanjenjem plaće, budući je ozljeda nastala na radu, postupak je pokrenut zahtjevom putem HZZO, i okončan pozitivno za radnika pravomoćnim rješenjem, po pravomoćnošću ovog rješenja po meni teku rokovi zastare za utuženje nastale štete,a ne od dana kada je donijeto rješenje o invalidskoj mirovini,,mislim da postupak treba promatrati kao cjelinu,,jer se visina pričinjene štete(umanjnje mirovine),saznalo po rješenju HZZO,,

 

 

 

Molim znalce, informacije,sugestije su mi vrlo važne,,

lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija