Jump to content

Kada otići u mirovinu


matekekez12@gmail.com

Preporučene objave

Poštovani!

Evo da iznesem jednu moju dvojbu:"Trenutno imam 47 g. i 39 g. mirovinskog staža.Dilema je da li sa napunjenih 40 g mirovinskog staža otići u mirovinu ili nastaviti raditi?Obzirom na česte izmjene propisa nisam baš siguran da li je financijski povoljnije ostati raditi i time možda povećati mirovinu ili otići u mirovinu i baviti se nečim drugim?Obzirom da sam DVO nisam siguran da li za nas vrijedi tkz bonifikacija mirovine tj nagrađivanje za duži ostanak u radnom odnosu kako je bilo propisano prijašnjim mirovinskim zakonom?Mislim da je to iznosilo 0,15 po mjesecu dužeg ostanka u radnom odnosu(nakon napunjenih 40 g mirovinskog staža) ali max 5 g....tako nekako,.....?Molim savjet ........

 

LP!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi ZOMO od 01.01.2019.god., je dosta toga promjenio, a osnovno je da si morao imati 60 godina starosti i 41 godinu radnog staza, sad moras imati 60 godina i 41 godinu efektivnog staza (ne ulazi benificirani staz), a nekadasnjih 0,15% po mjesecu daljnjeg rada nakon 60 godina zivota je novim ZOMO-om ukinut.

 

Ne radi se o godinama radnog staza, vec o godinama zivota, na godine zivota ide dodatna bonifikacija od 0,3% po mjesecu daljnjeg rada.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok.Po tome onda to ne mogu nikako ostvariti jer se ne računa beneficirani staž?To se može ostvariti samo ako ste tkz dugogodišnji osiguranika(60 g života i 41 g staža)pa kao nastavite raditi još 5 godina.Onda se ostvaruje tih 20,4 posto bonifikacije?Po tome zaista ne vidim smisao ostanka u radnom odnosu nakon ostvarenih uvjeta za punu starosnu mirovinu........?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , matekekez12@gmail.com je napisao:

Ok.Po tome onda to ne mogu nikako ostvariti jer se ne računa beneficirani staž?To se može ostvariti samo ako ste tkz dugogodišnji osiguranika(60 g života i 41 g staža)pa kao nastavite raditi još 5 godina.Onda se ostvaruje tih 20,4 posto bonifikacije?Po tome zaista ne vidim smisao ostanka u radnom odnosu nakon ostvarenih uvjeta za punu starosnu mirovinu........?

Te bonifikacije vise nema, izbacena je iz novog ZOMO-a, sad moras imati 65 godina zivota i minimalno 35 godina radnog staza pa ako ostanes dalje raditi za svaki daljnji mjesec rada imas dodatno 0,3% na mirovinu, znaci ako bi radio jos 5 godina (60 mjeseci) dobio bi dodatno 18%.

Za zene zbog prijelaznog perioda to racunanje bonusa je malo drugacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , malicovjek je napisao:

Te bonifikacije vise nema, izbacena je iz novog ZOMO-a, sad moras imati 65 godina zivota i minimalno 35 godina radnog staza pa ako ostanes dalje raditi za svaki daljnji mjesec rada imas dodatno 0,3% na mirovinu, znaci ako bi radio jos 5 godina (60 mjeseci) dobio bi dodatno 18%.

Za zene zbog prijelaznog perioda to racunanje bonusa je malo drugacije.

OK! To je jasno, međutim i dalje mi nije najjasnije da li se u tih 35g računa beneficirani staž? Ovako kako sad stoji izgleda da se ne računa? Mislim da ne bih mogao (sukladno trenutnim propisima) raditi nakon 55 god. života te bih tada imao 48 ili čak 49 g mirovinskog staža ali ako se ne može ostvariti ta tkz bonifikacija ne vidim u tome neki smisao. Ispada što više staža ista-manja mirovina??? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piše 35 god radnog staža.Možeš radit bez problema do 65 godine života bez obzira koliko bi nakupio mirovinskog.Ja sam otukao 48 g i 3 mj mirovinskog  i nešto manje od 54 g života, i sam sam tražio da odem iako sam mogao radit još ohoho godina.

Smisao je da ti se gleda 10 uzastopnih najboljih godina plaće a to ostvaruješ sada tako da će i mirovina bit veća.

Ukoliko bi smislili profesionalnu mirovinu (o čemu razmišljaju) onda bi morao otići sa 55 god života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, to nije točno jer Zakon o službi OSRH kaže da je za moj čin propisano 55 g života i 40 g mirovinskog staža te onda po sili zakona MORAM u mirovinu.Ali moraju se ispuniti oba uvjeta.To što bih sa 55 g imao 48,49 g mirovinskog staža je druga priča.Da rezimiram:Ne postoji način po kojemu bih mogao ostvariti tu famoznu bonifikacije obzirom na sve do sada napisano i objašnjeno....???? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

OK! To je jasno, međutim i dalje mi nije najjasnije da li se u tih 35g računa beneficirani staž? Ovako kako sad stoji izgleda da se ne računa? Mislim da ne bih mogao (sukladno trenutnim propisima) raditi nakon 55 god. života te bih tada imao 48 ili čak 49 g mirovinskog staža ali ako se ne može ostvariti ta tkz bonifikacija ne vidim u tome neki smisao. Ispada što više staža ista-manja mirovina??? 

Benificirani staz se ne racuna za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" po ZOMO-u (60 god. zivota i 41 god. efektivnog  radnog staza) ali se racuna u opcoj starosnoj mirovini po ZOMO-u i to po osnovi rada na poslovima s otezanim uvjetima rada na kojima se staz osiguranja racuna s povecanim trajanjem, i prije 65. godine zivota.

Za koliko vremena se smanjuju te potrebne godine starosti ovisi u kojem sistemu radis 12/14, 12/15, 12/16 ili 12/18, prema tome mozda i upadnes i u taj sistem bonifikacije ako ces ici u opcu starosnu mirovinu po ZOMO-u.

I da, da se ispravim dodatna bonifikacija nije kao sto sam napisao 0,3% vec 0,34%, pa se za 5 godina duzeg rada (60 mjeseci) moze povecati mirovina za kako ste dobro napisali 20,4%.

Sa duljim radom (godinama staza) i mirovina bi trebala biti veca.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

Ne, to nije točno jer Zakon o službi OSRH kaže da je za moj čin propisano 55 g života i 40 g mirovinskog staža te onda po sili zakona MORAM u mirovinu.

Piše zbog potreba službe a ako potreba službe zahtjeva ostanak možeš ostat.A ionako te mogu umirovit i sutra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

Piše zbog potreba službe a ako potreba službe zahtjeva ostanak možeš ostat.A ionako te mogu umirovit i sutra.

Poštovani Sivko! 

Mislim da niste u pravu vezano za umirovljavanje po sili zakona. Do promjena je došlo sa novim Zakonom o službi od 01.05.2018.Lijepo piše kako sam i naveo za moj čin 55 g života i 40 g mirovinskog staža. Točno tako. Šta se tiče dužeg ostanka piše i to da ga poslije ovog šta sam citirao:NEMA! I ne mogu me umiroviti po potrebi službe prije ispunjena oba uvjeta koja sam gore naveo. To je uvedeno baš poradi raznih slučajeva produžavanje ostanka koja nisu baš bila transparentna......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , malicovjek je napisao:

Benificirani staz se ne racuna za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" po ZOMO-u (60 god. zivota i 41 god. efektivnog  radnog staza) ali se racuna u opcoj starosnoj mirovini po ZOMO-u i to po osnovi rada na poslovima s otezanim uvjetima rada na kojima se staz osiguranja racuna s povecanim trajanjem, i prije 65. godine zivota.

Za koliko vremena se smanjuju te potrebne godine starosti ovisi u kojem sistemu radis 12/14, 12/15, 12/16 ili 12/18, prema tome mozda i upadnes i u taj sistem bonifikacije ako ces ici u opcu starosnu mirovinu po ZOMO-u.

I da, da se ispravim dodatna bonifikacija nije kao sto sam napisao 0,3% vec 0,34%, pa se za 5 godina duzeg rada (60 mjeseci) moze povecati mirovina za kako ste dobro napisali 20,4%.

Sa duljim radom (godinama staza) i mirovina bi trebala biti veca.

Poštovani"mali čovjek"

Zahvaljujem na dosadašnjim inf. Evo još nekih inf. Trenutno imam 39 g mir. staža, a od toga 26 g efektivnog staža te 13 g beneficija. Imam 40 mj 12/24, 45 mj 12/18, 56 mj 12/16. Ako možete iz tih podataka izračunati to smanjenje bio bih vam zahvalan...... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani Sivko! 

Mislim da niste u pravu vezano za umirovljavanje po sili zakona. Do promjena je došlo sa novim Zakonom o službi od 01.05.2018.Lijepo piše kako sam i naveo za moj čin 55 g života i 40 g mirovinskog staža. Točno tako. Šta se tiče dužeg ostanka piše i to da ga poslije ovog šta sam citirao:NEMA! I ne mogu me umiroviti po potrebi službe prije ispunjena oba uvjeta koja sam gore naveo. To je uvedeno baš poradi raznih slučajeva produžavanje ostanka koja nisu baš bila transparentna......

Dobiješ rješenje po čl.6 i odlaziš.Ispunjen uvjet od 30 god mirovinskog imaš.Ne bi bio ni prvi ni zadnji.Potreba službe je rastezljiv pojam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani Sivko! 

Mislim da niste u pravu vezano za umirovljavanje po sili zakona. Do promjena je došlo sa novim Zakonom o službi od 01.05.2018.Lijepo piše kako sam i naveo za moj čin 55 g života i 40 g mirovinskog staža. Točno tako. Šta se tiče dužeg ostanka piše i to da ga poslije ovog šta sam citirao:NEMA! I ne mogu me umiroviti po potrebi službe prije ispunjena oba uvjeta koja sam gore naveo. To je uvedeno baš poradi raznih slučajeva produžavanje ostanka koja nisu baš bila transparentna......

Ako su to napisali u "Zakonu o oruzanim snagama" iz 2018.god., isto nisu promjenili u "Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba" zadnja promjena 2012.god., a na stranicama HZMO-a stoji:

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=1203

A kako sto ti je napisao sivko potreba sluzbe je rastezljiv pojam.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , sivko je napisao:

Dobiješ rješenje po čl.6 i odlaziš.Ispunjen uvjet od 30 god mirovinskog imaš.Ne bi bio ni prvi ni zadnji.Potreba službe je rastezljiv pojam.

A pa kod nas je sve moguće. Sudeći po dosadašnjoj praksi čini mi se da ipak poštuju te propise. Šta će biti u budućnosti vidjet ćemo. Od donošenja promjena ZOS-a (01.05.2018.)nisu to radili,a da je to moguće-kako već rekoh sve je moguće. Da se ne bi dogodilo kao i u MUP-u da nas poslije dižu iz mirovine? Eto u MUP-u ne daju ići u mirovinu na osobni zahtjev nego tek kad ispunite uvjete za punu starosnu mirovinu tako da....? Iskreno neću se iznenaditi na bilo kakav razvoj događaja nakon što napunim 40 g mir. staža...... Da li možda netko od cijenjene gospode može odgovoriti na moje drugo pitanje vezano za smanjenje godina starosti i staž sa povećanim trajanjem??? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema sadasnjem stanju i mojoj racunici (ako je tocna), po opcem ZOMO-u i braniteljskom ZOHBDR-u, umanjenje potrebnih godina iznosi ti 40 mjeseci - 3 godine i 4 mjeseca (za 12/24 a to bi trebalo biti ucestvovanje u DR) i jos na 12/16 - 1 godina (ostaje ti 8 mjeseci) i na 12/18 - 1 godina (ostaje ti 9 mjeseci).

Sto bi onda po sadasnjem stanju benificiranog i posebnog staza umanjenje godina zivota za odlazak u starosnu mirovinu smanjilo za 5 godina i 4 mjeseca, znaci ovaj cas bi morao imati 59 godina i 8 mjeseci starosti i minimalno 15 godina staza.

Preosatali staz 8 i 9 mjeseci se zbrajaju i onda se usporedjuju po najnizem mogucem (12/14 gdje bi morao imati takvog zbrojenog staza najmanje 6 godina da bi ti se godine zivota umanjile za jos 1 godinu) a kako to iznosi 1 godinu i 5 mjeseci za sad to ostaje u zraku.

Ako u racunici grijesim neka me neko ispravi.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, malicovjek je napisao:

Prema sadasnjem stanju i mojoj racunici (ako je tocna), po opcem ZOMO-u i braniteljskom ZOHBDR-u, umanjenje potrebnih godina iznosi ti 40 mjeseci - 3 godine i 4 mjeseca (za 12/24 a to bi trebalo biti ucestvovanje u DR) i jos na 12/16 - 1 godina (ostaje ti 8 mjeseci) i na 12/18 - 1 godina (ostaje ti 9 mjeseci).

Sto bi onda po sadasnjem stanju benificiranog i posebnog staza umanjenje godina zivota za odlazak u starosnu mirovinu smanjilo za 5 godina i 4 mjeseca, znaci ovaj cas bi morao imati 59 godina i 8 mjeseci starosti i minimalno 15 godina staza.

Preosatali staz 8 i 9 mjeseci se zbrajaju i onda se usporedjuju po najnizem mogucem (12/14 gdje bi morao imati takvog zbrojenog staza najmanje 6 godina da bi ti se godine zivota umanjile za jos 1 godinu) a kako to iznosi 1 godinu i 5 mjeseci za sad to ostaje u zraku.

Ako u racunici grijesim neka me neko ispravi.

OK. Puno hvala na info. Zanima me kako to dalje funkcionira? Od 65 g se od uzima tih cca 6g i šta onda? Za što mi je to bitno? Kad navršim tih propisanih 59 i nešto sitno što onda? Možete li mi to malo pojasniti obzirom da prilično dobro poznajete problematiku? S tim gubim/dobivam što točno? Kakva je uopće veza tog smanjenja sa tom tkz bonifikacijom ako je uopće ima? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

OK. Puno hvala na info. Zanima me kako to dalje funkcionira? Od 65 g se od uzima tih cca 6g i šta onda? Za što mi je to bitno? Kad navršim tih propisanih 59 i nešto sitno što onda? Možete li mi to malo pojasniti obzirom da prilično dobro poznajete problematiku? S tim gubim/dobivam što točno? Kakva je uopće veza tog smanjenja sa tom tkz bonifikacijom ako je uopće ima? 

Ispričavam se ali primijetio sam grešku:168 mjeseci(14g-168 mj) sam imao beneficiju 12/16 pa vas molim da to uzmete u obzir kod vašeg izračuna.... Ostalo što sam napisao je OK..... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani"mali čovjek"

Zahvaljujem na dosadašnjim inf. Evo još nekih inf. Trenutno imam 39 g mir. staža, a od toga 26 g efektivnog staža te 13 g beneficija. Imam 40 mj 12/24, 45 mj 12/18, 56 mj 12/16. Ako možete iz tih podataka izračunati to smanjenje bio bih vam zahvalan...... 

 

Prije 10 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Ispričavam se ali primijetio sam grešku:168 mjeseci(14g-168 mj) sam imao beneficiju 12/16 pa vas molim da to uzmete u obzir kod vašeg izračuna.... Ostalo što sam napisao je OK..... 

Hajdmo sad u cistopis da bude potpuno jasno koliko cega tocno imate. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani"mali čovjek"

Zahvaljujem na dosadašnjim inf. Evo još nekih inf. Trenutno imam 39 g mir. staža, a od toga 26 g efektivnog staža te 13 g beneficija. Imam 40 mj 12/24, 45 mj 12/18, 56 mj 12/16. Ako možete iz tih podataka izračunati to smanjenje bio bih vam zahvalan...... 

 

Prije 19 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Ovako bi to išlo:40mj - 12/24, 45mj-12/18, 168 mj 12/16 i 24 mj 12/15.To bi bilo to....... 

Uf od kuda najedanput tolika razlika u odnosu na prvotnu informaciju. :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, malicovjek je napisao:

 

Uf od kuda najedanput tolika razlika u odnosu na prvotnu informaciju. :vrti:

Nisam siguran kako se to računa? Ali evo kako i sam sebe zbunjujem objasnit ću to ovako:40 mj sam radio sa stažem 12/24,45 mj sam radio sa stažem 12/18,168mj sam radio sa stažem 12/15 i 24 mjeseca sa stažem 12/15.Jasnije? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mojoj racunici (ako je tocna), umanjenje potrebnih godina iznosi, za 40 mjeseci - 3 godine i 4 mjeseca (za 12/24 a to bi trebalo biti ucestvovanje u DR) i jos na 12/16  (168 mj) - 3 godina (ostaje ti 2 godine), na 12/18  (45 mjeseci) - 1 godina (ostaje ti 9 mjeseci) i na 12/15 (24 mjeseca) - 0 godina i ostaje ti 2 godine

Sto bi onda po sadasnjem stanju benificiranog i posebnog staza umanjenje godina zivota za odlazak u starosnu mirovinu smanjilo za 7 godina i 4 mjeseca, znaci ovaj cas bi morao imati 57 godina i 8 mjeseci starosti i minimalno 15 godina staza (ti imas pises 39 godina staza).

Preosatali staz 2 godine +  9 mjeseci + 2 godine se zbrajaju i zajedno iznose 4 godine i 9 mjeseci koji se usporedjuju po najnizem mogucem (12/14 gdje bi morao imati takvog zbrojenog staza najmanje 6 godina da bi ti se godine zivota umanjile za jos 1 godinu) a kako to iznosi trenutno manje za sad to ostaje u zraku.

Znaci da sad trenutno imas te godine starosti 57 godina i 8 mjeseci sa 01.09.2019,god. i nastavis dalje raditi, za svaki mjesec daljnjeg rada dobio bi dodatak na mirovinu od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada, a najduze 5 godina.

Ako u racunici grijesim neka me neko ispravi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, malicovjek je napisao:

Po mojoj racunici (ako je tocna), umanjenje potrebnih godina iznosi, za 40 mjeseci - 3 godine i 4 mjeseca (za 12/24 a to bi trebalo biti ucestvovanje u DR) i jos na 12/16  (168 mj) - 3 godina (ostaje ti 2 godine), na 12/18  (45 mjeseci) - 1 godina (ostaje ti 9 mjeseci) i na 12/15 (24 mjeseca) - 0 godina i ostaje ti 2 godine

Sto bi onda po sadasnjem stanju benificiranog i posebnog staza umanjenje godina zivota za odlazak u starosnu mirovinu smanjilo za 7 godina i 4 mjeseca, znaci ovaj cas bi morao imati 57 godina i 8 mjeseci starosti i minimalno 15 godina staza (ti imas pises 39 godina staza).

Preosatali staz 2 godine +  9 mjeseci + 2 godine se zbrajaju i zajedno iznose 4 godine i 9 mjeseci koji se usporedjuju po najnizem mogucem (12/14 gdje bi morao imati takvog zbrojenog staza najmanje 6 godina da bi ti se godine zivota umanjile za jos 1 godinu) a kako to iznosi trenutno manje za sad to ostaje u zraku.

Znaci da sad trenutno imas te godine starosti 57 godina i 8 mjeseci sa 01.09.2019,god. i nastavis dalje raditi, za svaki mjesec daljnjeg rada dobio bi dodatak na mirovinu od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada, a najduze 5 godina.

Ako u racunici grijesim neka me neko ispravi.

 

OK. Puno hvala na zaista detaljnim inf. Iz svega navedenog da se zaključiti da ja tu famoznu bonifikaciju nemogu imati jer kao što sam već napisao trenutno imam 47g života i ako uzmemo da bih u najboljem slučaju radio dok ne napunim 55 g života(a vjerojatno bih radio sa stažem 12/15)mislim da to ne bih mogao ostvariti? Molim ispravite Vi mene ako sam pogriješio? To bi opet bio novi izračun i smanjenje za godinu ili čak i više? Znam da tu ima dosta"ako i ali"....., ali volio bih znati makar nešto okvirno.......? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

 Da se ne bi dogodilo kao i u MUP-u da nas poslije dižu iz mirovine? Eto u MUP-u ne daju ići u mirovinu na osobni zahtjev nego tek kad ispunite uvjete za punu starosnu mirovinu tako da....? Iskreno neću se iznenaditi na bilo kakav razvoj događaja nakon što napunim 40 g mir. staža...... Da li možda netko od cijenjene gospode može odgovoriti na moje drugo pitanje vezano za smanjenje godina starosti i staž sa povećanim trajanjem??? 

MUP ne može dignut ni jednoga ako umirovljenik ne želi u pričuvu.Čak i ako želi mora proći liječnički.Može se ići na osnovu osobnog zahtjeva.

Kako kaže poštovani Mali čovjek nema dodatka/povećanja prije nego napuniš 57 god +koji mjesec života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

OK. Puno hvala na zaista detaljnim inf. Iz svega navedenog da se zaključiti da ja tu famoznu bonifikaciju nemogu imati jer kao što sam već napisao trenutno imam 47g života i ako uzmemo da bih u najboljem slučaju radio dok ne napunim 55 g života(a vjerojatno bih radio sa stažem 12/15)mislim da to ne bih mogao ostvariti? Molim ispravite Vi mene ako sam pogriješio? To bi opet bio novi izračun i smanjenje za godinu ili čak i više? Znam da tu ima dosta"ako i ali"....., ali volio bih znati makar nešto okvirno.......? 

Nisi pogrijesio okvirno ti je to to, a taj "ako ili ali" ti je uvjek prisutan, citajuci "Zakonu o oruzanim snagama" mislim da sam procitao da ti tvojih 55 godina zivota mogu produziti za jos 2 godine sve prema "ako ili ali".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija