Jump to content

Ostavinska rasprava i dugovanje


Bluehotelonanlonelyisland

Preporučene objave

Majka koja je bila u udomiteljskoj obitelji jer je bila nepokretna, je umrla. S obzirom da nije mogla svojom mirovinom sama pokriti troškove smještaja, ostatak je nadoplaćivalo ministarstvo socijalne politike i mladih. S obzirom da sam jedinica i nemam ugovor o radu za stalno, zanima me može li se na ostavinskoj raspravi prihvatiti samo dio duga (recimo na kuću, ali ne na njive i šume) ili moram sve prihvatiti što je ona posjedovala? Isto tako s obzirom da sam jedinica i da smo bili socijalni slučaj dok sam se ja školovala imam li kakvo pravo na oprost bar dijela duga i kako to zatražiti ako imam? Što se duga tiče, mora li se on otplaćivati na način da dignem kredit u banci i sve isplatim državi odjednom ili se mogu nekako nagoditi da plaćam direktno državi na rate (jer kredit ne mogu dobiti)? Hvala svima koji znaju nešto. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Bluehotelonanlonelyisland je napisao:

zanima me može li se na ostavinskoj raspravi prihvatiti samo dio duga (recimo na kuću, ali ne na njive i šume) ili moram sve prihvatiti što je ona posjedovala?

Kako ovo mislite, dio duga? Ne prihvaćate se duga već nasljednog dijela. I kakvo je stanje tih nekretnina u zk, jer vjerujem da se država upisala u teretni list, pa se u slučaju može namiriti i iz vrijednosti tih nekretnina. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Borbena7 je napisao:

Kako ovo mislite, dio duga? Ne prihvaćate se duga već nasljednog dijela. I kakvo je stanje tih nekretnina u zk, jer vjerujem da se država upisala u teretni list, pa se u slučaju može namiriti i iz vrijednosti tih nekretnina. 

 

Još nije bila ostavinska rasprava, ali u riješenju koje je mama napisala se država tereti u iznosu koliko je dužna na svu njenu imovinu (koliko sam shvatila). Rekli su mi da me ne može nitko istjerati iz kuće jer imam pola dijela koje je samo moje, a pola je mamino na koje će se teretiti država. Ukoliko taj nasljedni dio prihvatim onda ću morati prihvatiti i to što država se tereti, ako sam dobro shvatila? Hvala puno na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Bluehotelonanlonelyisland je napisao:

Još nije bila ostavinska rasprava, ali u riješenju koje je mama napisala se država tereti u iznosu koliko je dužna na svu njenu imovinu (koliko sam shvatila). Rekli su mi da me ne može nitko istjerati iz kuće jer imam pola dijela koje je samo moje, a pola je mamino na koje će se teretiti država. Ukoliko taj nasljedni dio prihvatim onda ću morati prihvatiti i to što država se tereti, ako sam dobro shvatila? Hvala puno na odgovoru

Ukoliko se prihvatite nasljednog dijela tada odgovarate za majčine dugove i to do visine vrijednosti tog svog nasljednog dijela. Ukoliko je država upisana u teretni list kuće, a dug se dobrovoljno ne podmiri, tada država ukoliko je dug veći od 20.000,oo kn, može pokrenuti ovrhu na nekretnini tj. kući za taj dio na koji je upisana. Znate li o kolikom je dugu riječ, a kolika bi bila vrijednost naslijeđene imovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Borbena7 je napisao:

Ukoliko se prihvatite nasljednog dijela tada odgovarate za majčine dugove i to do visine vrijednosti tog svog nasljednog dijela. Ukoliko je država upisana u teretni list kuće, a dug se dobrovoljno ne podmiri, tada država ukoliko je dug veći od 20.000,oo kn, može pokrenuti ovrhu na nekretnini tj. kući za taj dio na koji je upisana. Znate li o kolikom je dugu riječ, a kolika bi bila vrijednost naslijeđene imovine?

Dug je oko 100.000,00kn. Iskreno ne znam kolika je vrijednost naslijeđene imovine, ali to je kuća na selu udaljenom od najbližeg grada oko 45km koja nije na nekom turistički zahvaćenom području tako da sumnjam ima li neku veliku vrijednost. Ostalo su isto oranice i šume koje su odavno zapuštene. Jel znate možda kakvi su procesi kad bih prihvatila dug i postoji li mogućnost nagodbe s ministarstvom socijalne politike i mladih (na čije ime se tereti) da se taj dug smanji? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Bluehotelonanlonelyisland je napisao:

Jel znate možda kakvi su procesi kad bih prihvatila dug i postoji li mogućnost nagodbe s ministarstvom socijalne politike i mladih (na čije ime se tereti) da se taj dug smanji? 

S njima možete pregovarati o načinu otplate, a o smanjenju bojim se da ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Bluehotelonanlonelyisland je napisao:

Jel znate možda kakvi su procesi kad bih prihvatila dug

Ako se prihvatite nasljedstva, onda se i prihvaćate duga, naravno do visine tog svog nasljednog dijela. Ukoliko ne postignete dogovor o obročnoj otplati, tada će se oni pokušati namiriti prisilnim putem, a s obzirom na visinu duga, gotovo pa je sigurno da će pokušati ovrhu na nekretninama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako se prihvatite nasljedstva, onda se i prihvaćate duga, naravno do visine tog svog nasljednog dijela. Ukoliko ne postignete dogovor o obročnoj otplati, tada će se oni pokušati namiriti prisilnim putem, a s obzirom na visinu duga, gotovo pa je sigurno da će pokušati ovrhu na nekretninama.

Htjela bih vas još pitati što se tiče ostavinske rasprave, trebam li odvjetnika za to i s obzirom da će se država teretiti hoće li tamo biti i državni predstavnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Bluehotelonanlonelyisland je napisao:

Htjela bih vas još pitati što se tiče ostavinske rasprave, trebam li odvjetnika za to i s obzirom da će se država teretiti hoće li tamo biti i državni predstavnik?

Ne treba Vam odvjetnik, bitno je da Vi sami odlučite, želite li se prihvatiti nasljedstva (a tim i odgovornosti za dug do visine vrijednosti tog svog nasljedstva) ili se ne želite prihvatiti. Na ostavinsku raspravu pozivaju se i zainteresirane osobe, kao što su potencijalni nasljednici, zapisovnici, izvršitelj oporuke i drugi, tako da s obzirom na ovo što ste prethodno naveli, vjerujem da ćete biti sami.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Ne treba Vam odvjetnik, bitno je da Vi sami odlučite, želite li se prihvatiti nasljedstva (a tim i odgovornosti za dug do visine vrijednosti tog svog nasljedstva) ili se ne želite prihvatiti. Na ostavinsku raspravu pozivaju se i zainteresirane osobe, kao što su potencijalni nasljednici, zapisovnici, izvršitelj oporuke i drugi, tako da s obzirom na ovo što ste prethodno naveli, vjerujem da ćete biti sami.

Hvala Vam puno na odgovorima i malo razbistravanja situacije :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija