Jump to content
  1. Borbena7

Borbena7

• Similar Content

• objavio Rblegalis
      Poštovani

Zanima me koliko se čeka na pravomoćno rješenje nakon ostavinske rasprave kada se pošalje obavijest potomcima koji su u inozemstvu, da ih se obavijesti tko su nasljednici?
    • objavio ivan792
      Poštovani, pokojni otac je vlastoručnom oporukom ostavio, kako je napisao "sve nekretnine i pokretnine" kćeri, a postoje kao nasljednici još dva sina. Na ostavinsku raspravu će doći i odvjetnik gđe koja se smatra nevjenčanom suprugom i nasljednicom. Vrijednost nepokretne imovine je cca 400 000 eura.
      Oporučna nasljednica želi se u korist braće odreći nekih udjela u nekretninama. Jednom bratu nudi 1/6 kuće (koja ima 270m2 + podrum s bazenom i garažu), a drugom za pola više od toga i pola garaže. Pod uvjetom da pristanu, vodit će parnicu s nevjenčanom suprugom pokojnoga oca.
      1. Je li moguće na ostavini tako što napraviti, tj. odreći se u korist braće, ako jedan od potencijalnih nasljednika pokreće parnicu (nevjenčana supruga?) protiv oporučne nasljednice?
      Također, kuća u kojoj se nude udjeli nije etažirana pa bi podjela bila stvar dogovora, a ne zna se hoće li nevjenčana supruga tražiti udio (na ime nužnog dijela). 
      2. Treba li  brat, kojemu se nudi 1/6 neetažirane kuće zatražiti nužni dio na ostavini? Znači li to, ako sestra pristane na nužni dio, automatsko uknjižavanje na 1/8 nasljedstva (na svim nekretninama) ili se namirenje nužnog dijela dogovara s oporučnom nasljednicom na nekom dogovorenom dijelu (nekretnini, pokretnini ) . 
      S obzirom na to da je ostavinska rasprava za dva dana, molim vas hitan odgovor! 

• objavio Rexlex
      Poštovani,
      zanima me na koji je način moguće odustati od ostavinske rasprave koja je pokrenuta zbog naknadno pronađene imovine pokojnika (koju sam sam pokrenuo), nakon što je već zaprimljen poziv na nju? Odustao bih iz razloga jer se radi o malom udjelu u zk česticama i ne isplati mi se postupak.
      Je li potrebno odazvati se sudu i pritom kazati da odustajem ili je dovoljno ne doći na sud?
    • objavio And Zox
      Ovako, moja je svekrva uplasena da ce joj Banka sjesti na 1/4 kuce, na kojoj je upisan njen bivsi muz, od kojeg je rastavljena vec 30 godina, ali taj dio kuce je jos uvijek glasio na njega u trenu njegove smrti. Poslije njegove smrti saznalo se da ima dugova, oko 12 tis eura, mozda i vise, to se ne zna tocno koliko. Imao je on i zemju, 2-3 gradilista i nesto sume u unutrasnjosti u trenu smrti.
      Da li postoji neka zakonska regulativa da se vjerovnici/drzava, ili kome je vec bio duzan, naplate od prodaje njegove zemlje, a da svekrvu ostave na miru, posto ona zivi u svojoj kuci i naravno da ne zeli da je banka istjera iz kuce zbog te 1/4, 
      kome se obratiti za pravno savjetovanje. Naslijednici bi mu bili  po zakonu njegovi sin i kcer, koji ne zele ni nasljedstvo ni dugove. Ostavinska rasprava jos nije bila, i nitko od djece ne zeli je pokrenuti, jer su culi da onaj koji pokrene
      ostavinsku, taj mora placati sve troskove postupka, i preuzima automatski pokojnikov dug.
      Osim te zemlje i sume, imao je i trosoban stan, kojeg je darovnim ugovorom poklonio bivsoj snahi deset dana prije smrti. Ali od tog stana nece biti naplate, jer se bivsa snaha osigurala kod odvjetnika da se stan ne dira zbog dugova. Ima li kakve nade za svekrvu da izbjegne dozivotno placanje tudjih dugova?

• objavio tomislavbrizic30@gmail.com
      Dali supruga odgovara za dug supruga prema poreznoj upravi hvala
  • Online korisnici

• Napravi novi...