Jump to content

mBlonde

Preporučene objave

Pozdrav,

Pardon ako otvaram istu ili sličnu temu, no trebam savjet pod hitno.
Naime, prije 2 dana desila se situacija u kojoj je dotična osoba bez pitanja i svojom odlukom odlučila rušiti drva u šumi koja je u vlasništvu mog oca. Nakon saznanja što je učinjeno prvi dan, drugi dan je moj otac pozvao policiju, nakon što se počinitelj vratio da uzme sve što je prethodni dan porušio. Počinitelj je tvrdio da su drva i šuma u njegovom vlasništvu, a u katastru i svim drugim mogućim dokumentima vidljiva je međa i pravo vlasništvo navedene parcele. Nije priznao krivnju, te je napomenuo da će nastaviti sa rušenjem. Policija je napravila zapisnik. I sad me zanima koja je daljnja procedura?? Pretpostavljam da je potencijalni dogovor nemoguće oćekivati, stoga planiramo tužbu. Kako, i na koji način?? koji su očekivani troškovi??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija će voditi kazneni postupak protiv onoga koji je rušio šumu u Vašem vlasništvu, te ćete unutar kaznenog postupka moći potraživati štetu u visini koja Vam je nastala. Ako Vas kazneni sud uputi u parnicu, tada ćete pokrenuti parnicu. Očekivani troškovi ovise o visini štete koju ste pretrpjeli, bit će tu vjerojatno potrebno provesti i vještačenje po vještaku šumarske struke koji će utvrditi visinu štete, to može biti nekoliko tisuća kuna, ali koji će Vam se troškovi vratiti u slučaju uspjeha u sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Policija će voditi kazneni postupak protiv onoga koji je rušio šumu u Vašem vlasništvu, te ćete unutar kaznenog postupka moći potraživati štetu u visini koja Vam je nastala. Ako Vas kazneni sud uputi u parnicu, tada ćete pokrenuti parnicu. Očekivani troškovi ovise o visini štete koju ste pretrpjeli, bit će tu vjerojatno potrebno provesti i vještačenje po vještaku šumarske struke koji će utvrditi visinu štete, to može biti nekoliko tisuća kuna, ali koji će Vam se troškovi vratiti u slučaju uspjeha u sporu.

Zahvaljujem na odgovoru. Sad ne znam da li mi trebamo kontaktirati policiju o daljnjim koracima ili ćemo dobiti neku povratnu informaciju kada započne kazneni postupak. Nismo dobili barem kopiju zapisnika, stoga ne znam što je napisano. Osim da zatražimo isti u PU...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete tražiti zapisnik u PU, platite pristojbu i bit će Vam izdan. Izvide vodi Općinsko državno odvjetništvo, oni će Vam dati sve druge informacije (oni daju nalog policiji, policija saslušava osobe i utvrđuje činjenice, na temelju istih se ako ima osnove da je počinjeno kazneno djelo podiže optužnica, o kojoj ćete biti obaviješteni i moći ćete sudjelovati kao oštećenik u kaznenom postupku).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Možete tražiti zapisnik u PU, platite pristojbu i bit će Vam izdan. Izvide vodi Općinsko državno odvjetništvo, oni će Vam dati sve druge informacije (oni daju nalog policiji, policija saslušava osobe i utvrđuje činjenice, na temelju istih se ako ima osnove da je počinjeno kazneno djelo podiže optužnica, o kojoj ćete biti obaviješteni i moći ćete sudjelovati kao oštećenik u kaznenom postupku).

Hvala! Maloprije sam kontaktirala šumarskog inspektora, te mi je rečeno da ukoliko šteta nije veća od 5.000,00kn da se ne isplati ulaziti u bilo kakakv sudski spor jer su troškovi tužbe puno veći. A šteta sigurno ne prelazi navedenu cifru. Nije toliko bitna ni nadoknada štete, koliko neko osiguranje zbog prijetnje počinjtelja da će i dalje rušiti drva u našoj šumi. Nebih htjela da ostane na ovome, pa da za mjesec dana napravi isto, i opet nikome ništa. Čekam neku povratnu informaciju policije, jer trenutno nemam pojma u kojoj je fazi u ovih tjedan dana nastala situacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako policija i državno odvjetništvo budu vodili kazneni postupak, tada Vi nikakve troškove sudskog spora nećete imati, a moći ćete postaviti imovinskopravni zahtjev unutar kaznenog postupka. Međutim, čak i da je šteta manja od 5.000,00 kn, svi eventualni troškovi koje biste imali vođenjem postupka bi u slučaju uspjeha u sporu pali na teret protivne strane (Vi biste ih predujmili, a on bi Vam ih morao vratiti ako bi izgubio sudski spor, sada govorim o eventualnom građanskom postupku radi naknade štete, u kaznenom postupku do nikakve naknade troškova Vama ne bi došlo).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako policija i državno odvjetništvo budu vodili kazneni postupak, tada Vi nikakve troškove sudskog spora nećete imati, a moći ćete postaviti imovinskopravni zahtjev unutar kaznenog postupka. Međutim, čak i da je šteta manja od 5.000,00 kn, svi eventualni troškovi koje biste imali vođenjem postupka bi u slučaju uspjeha u sporu pali na teret protivne strane (Vi biste ih predujmili, a on bi Vam ih morao vratiti ako bi izgubio sudski spor, sada govorim o eventualnom građanskom postupku radi naknade štete, u kaznenom postupku do nikakve naknade troškova Vama ne bi došlo).

Rekla mi je šumarska inspektorica da ukoliko policija utvrdi da je zaista riječ o krađi, da tada pokreće kazneni postupak, tada se angažira sudski vještak koji će utvrditi štetu, te se slučaj prosljeđuje također šumarskom inspektoru...Znači ja moram vjerojatno čekati neku obavijest od strane policije...netko mi je spomenuo već prije da bih trebala donijeti posjedovni list na policiju da potvrdim da se radi o našoj šumi. Tisuće pitanja, a sve je tak teško saznati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija