Jump to content
  1. Ruby_Danderfluff

Ruby_Danderfluff

2. drot13

drot13

3. Ragnarok

Ragnarok

• Similar Content

• objavio ameliedelis
      Pozdrav! Imam jedno pitanje vezano za godišnji odmor. Zaposlena sam 27.11. 2019. U firmi na određeno, ugovor mi istječe 31.7. Pa me zanima koliko dana imam pravo na godisnji? S tim da su prva 2 mj bila probni rok. Isto tako me zanima smije li mene poslodavac poslati na godišnji 3 dana ranije? Rekao mi je u petak.da mogu u ponedjeljak na godišnji. I za kraj, ako ja odlučim ne produžiti ugovor, mora li meni poslodavac isplatiti te dane godišnjeg kojeg nisam iskoristila? Hvala unaprijed!
    • objavio depeche
      Poštovani,

bila bih vrlo zahvalna kada bi mi netko pomogao pravnim savjetom vezano uz situaciju u kojoj se nalazi moj otac. Naime, on je u svibnju ove godine u RH ostvario pravo na mirovinu, dobio je rješenje po kojemu mu se isplaćuje mizerni mjesečni iznos mirovine.
      Međutim, kada je u 90.-ima izgubio posao u RH, zaposlio se u inozemstvu i tamo radio dugi niz godina. U ožujku ove godine, inozemni poslodavac je procijenio da moj otac više nije za rad, ali još nema 67 godina (ima 66) te ne može niti u mirovinu jer zakon te inozemne države također šalje u mirovinu sa napunjenih 67 godina. Situaciju su riješili tako što su mojeg oca stavili na neku vrstu čekanja mirovine dok ne napuni 67 godina te mu njihovo mirovinsko isplaćuje mjesečni iznos i tako će činiti sve dok ne navrši 67 godina i ne ode u mirovinu kada će dobivati iznos mirovine. Mojeg oca zanima je li po zakonu moguće da on dobiva i mirovinu u RH i iznos inozemnog mirovinskog dok ne ostvari pravo na inozemnu mirovinu? Mora li javiti nekome da je u takvoj situaciji ukoliko je navedeno protivno nekakvom zakonu ili propisu? Brine da će, ukoliko je u kakvom prekršaju, morati vraćati jedan od ta dva iznosa, a to nikako neće biti u mogućnosti jer iznosi nisu visoki.

Puno hvala na odgovorima.
    • objavio ivan792
      U članku 10. zakona o obavljanju studentskih poslova stoji:
      (5) Posrednik ne može posredovati za studenta koji je dva puta promijenio studijski program i treći puta upisuje prvu godinu iste razine.

Pošto sam ja tri puta promjenio studijski program, tj. četvrti put sam redovno upisao prvu godinu različitog studija, ispada da sam rupa u zakonu, zar ne?
      Ne bih se htio igrati sa zakonom jer se pri učlanjenju u servis potpisuje izjava kojom potvrđujem da ne spadam u spomenutu kategoriju, a i u zakonu također stoji da je studentski servis koji krši novi zakon dužan platiti do 100 000 kuna kazne što im sigurno ne bih htio učiniti.

Međutim, iako je očito da su se s ovom stavkom htjeli ograditi od ljudi koji iz godine u godinu upisuju studij samo radi iskorištavanja prava (što nije bio moj slučaj, već mi je život bio svakakav i nisam znao što radim), zakonodovac nije jasno definirao od koje se skupine studenata želi ograditi. Vjerojatno su mislili na ljude koji su po dva ili više puta promjenili studijski program. Pošto je meni treći put, a u zakonu se takav slučaj nigdje ne spominje, znači li to da ja zbog rupe u zakonu ipak imam pravo na rad odmah na prvoj godini trenutnog studija?

Svakako ću danas provjeriti u student servisu, ali me zanima mišljenje pravnih stručnjaka ili studenata sa sličnim iskustvom.

Lijep pozdrav i unaprijed hvala!
    • objavio Meri33
      Pozdrav, molim za pomoć nekoga tko ima provjerenu informaciju. Zaposlena sam u privatnoj firmi od travnja na neodređeno s probnim radom od 6 mjeseci, što znači da sam još uvijek na probnom radu. Nisam zadovoljna uvjetima koji su jako loši te sam našla novi posao. U ugovoru o radu piše da mi otkazni rok traje 30 dana u slučaju da ja dajem otkaz, a 15 dana ako daje poslodavac. Međutim, zakon pripisuje minimalni rok od 2 tj u slučaju rada kraćeg od godinu dana, a 7 dana u slučaju otkaza na probnom radu. Moj poslodavac tvrdi da zakon ne vrijedi za one koji su potpisali ugovor i da sam dužna odraditi 30 dana, no u Zakonu o radu piše da ako je neko radnikovo pravo različito uređeno u različitim pravnim aktima, primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo, što bi u mom slučaju bio kraći otkazni rok. Na raznim portalima pronašla sam informaciju da si u takvom slučaju radnik može izabrati što je za njega povoljnije, no poslodavac ne želi ni čuti za to. Je li istina da ugovor ima prednost nad ovom odredbom zakona? Ako ne i ako imam pravo na 2 tjedna ili tih 7 dana, kako se mogu zaštititi? Poslodavac ne želi potpisati moj pismeni otkaz dok ne pristanem na 30 dana, a još mi i duguje slobodne dane zbog prekovremenih sati. 
      Puno hvala na odgovoru. 
    • objavio deneo
      Pozdrav svima,
      Supruga će od jeseni vjerovatno ostati višak u područnom odjelu jedne OŠ. Znam da se radi lista zaposlenika proglašenih viškom, ali mi nije jasno jel se  popis radi od svih učitelja matične ustanove i područnih odjela ili samo na taj odjel. Ovo gdje ona radi nije područna škola, nego područni odjel, koji je samo izmješten i 12 km je od matične škole. U ugovoru joj stoji da joj je radno mjesto u tom odjelu, ali škola kao škola je jedna.
      Nemaju tamo voditelja škole niti smjene.  
      Našao sam ovaj pravilnik na internetu.   https://mzo.hr/sites/default/files/dokumenti/2018/OBRAZOVANJE/Osnovno-obrazovanje/Kolektivni/4._pravilnik_kriteriji.pdf
      Kome da se obratimo?

Hvala,
      Dejan

• Online korisnici

• Napravi novi...