Jump to content
ELady

naplata zadužnice

Preporučene objave

Poštovani,

Sudužnik sam na zadužnici potpisanoj privatnoj osobi, za nepodmirene troškove stanovanja. Radi se o iznosu od 6,500 kuna, s time da sam i u postupku jednostavnog stečaja potrošača. Vjerovnik je pustio zadužnicu i sada su i meni i dužniku sjeli s ovhom od 10.000 kuna + 1234 kune svakome dodatnih troškova FINA-e. Također, ovrhovoditelj je zadužnicu ustupio drugome, opunomoćio meni i dužniku nepoznatu osobu. Dakle, i dužnik i ja smo automatski u dugu 11.234 kune. Je li to zakonito? I nije li jedino logično i pošteno da su sjeli s pola svote svakome? Naime, ozbiljno razmišljam da ih utužim za protupravno stjecanje koristi, no mogu li nešto poduzeti i na FINA-i prije toga? Također, ako će zadužnica ići u provedbu, tj. naplata se provodi, samo nemaju šanse naplatiti se s obzirom na redoslijed plaćanja, kako ću ja znati da će biti "pošteni" i kada se naplate predati zadužnicu, ili će naplatu automatski obustaviti FINA nakon što se naplati iznos od 6,500 kuna, koliki je stvarni dug? Također, zadužnica je potpisana za dug za stanarinu od 1500 kuna i to samo dva mjeseca pod ugovorom, a oni se naplaćuju za više od 4 mjeseca? je li uopće pravno valjana takva zadužnica? 

Hvala Vam unaprijed.

Lp

Podijeli na drugim stranicama

Vjerojatno ste zadužnicom potpisali da solidarno odgovarate za dugove vjerovniku, vjerovnik će se naplatiti od oboje, a Vama će prepustiti da se regresno naplaćujete od sudužnika za dug koji otpada na njega. Solidarnost dužnika znači da vjerovnik od bilo kojega od dužnika može naplatiti dug u cijelosti.

Možete li reći, tko je stanovao, odnosno čiji je dug? Pretpostavljam da je zadužnica izdana na 10.000,00 kn, odnosno može biti da je dug uvećan za zateznu kamatu. Zadužnica je vrijednosni papir po viđenju, što znači da ste dug po istoj može prenijeti na drugoga (kao sredstvo plaćanja, i slično). Koliki je stvarni dug? Po Vama proizlazi da je dug 3.000,00 kn, a kolika je zatezna kamata? Zadužnica je također apstraktni pravni posao, što znači da se na primjenu zadužnice neće preispitivati kolika je i kakva tražbina utvrđena zadužnicom, već će se uzeti kao istinito da je zadužnica istinita, jer inače očigledno ne biste potpisali zadužnicu takvog sadržaja. Naravno, Vi možete dokazivati i suprotno.

FINA će prestati s ovrhom kad se u cijelosti naplati. Ne za iznos od 6.500,00 kn, nego za koliko glasi zadužnica. Ako se obustavi dug veći od onoga što je stvarna tražbina, Vi možete ići tužbom ili potencijalno protuovrhom za povrat toga duga.

Vaše opcije: ići prema sudu prijedlogom za odgodu pljenidbe i prijenosa, odnosno za oglašenje pljenidbe i prijenosa nedopuštenima, isticati ovo što ste isticali ovdje, ali ne znam s kakvim uspjehom, iskreno.

Poštovani, 

hvala na odgovoru. Stvarni dug je 3000 kuna prema ugovoru, no zadužnica je na 6500 i to jer smo bili budale, eto. Ali što želite reći, da će stati, i to FINA, s naplatom kada se naplati 10000 kuna ili će od svakoga skidati pa se na kraju naplatiti duplo, a ja ću morati tužiti za povrat? Ili? Budale smo jer smo potpisali zadužnicu na svojevrsnu ucjenu, jer se prijetilo dužniku izbacivanjem iz stana u roku tjedan dana, što se ne smije niti po zakonu, i to s maloljetnim djetetom, od 4 godine...Budale, eto to smo i dužnik i ja kao jamac. I da, ako bih išla na sud, jesu li važni datumi? Zadužinca je puštena, tj. ja sam 2. svibnja dobila obavijest o novoj naplati od FINA-e, ali kako ja imam 4000 kune svojeg duga koje ima pravo prvenstva, i u stečajnom sam postupku, ne znam kako će se naplatiti. Dužnik je u još većim, puno većim dugovima. Mogu li oni povući zadužnicu.? Jer da su imalo pametni, povukli bi je tako da sam kreditno sposobna i da mogu dići kredit i pokriti taj dug, ma koliko da moram...užas. :-(

i još nešto - dakle, oboma nam je prouzročena dodatna materijalna šteta jer je na svotu, u pravu ste, do 10 000 kuna išlo još svakome i onih 1 1234 ili 1324...dakle, najradije bi ih utužila.

Da, automatizmom će se naplaćivati dok se ne naplati dvostruko od oboje, ako ste solidarni dužnici, pa Vam je bolje da se s vjerovnikom pokušate dogovoriti tako da on makne svoje zadužnice s Vaših računa i to samo za iznos svoje tražbine. No zasada, ako stoji u redu, može Vam staviti soli na rep, laički rečeno, no ako postoji šansa da dođe na red, naplatit će se ne samo s 10.000,00 kn i troškovima FINE nego i svom zateznom kamatom koja je tekla u međuvremenu.

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio new2020
      Erste mi je prošli mjesec prebacio dug na agenciju za naplatu Svea ekonomi.
      Stanje duga je oko 4000 kuna.
      Danas su me prvi put zvali i rekli  da uplatim iznos od 500 kuna do 28og u mjesecu.
      Rečeno im je da sam trenutno nezaposlen i da počinjem sa radom u veljači.
      Ako ne uplatim rekli su da ide na prisilnu naplatu.
      Nisam u mogućnosti uplatiti iznos koji me traže pa me zanima jel bi trebao otvoriti zaštićeni račun i kako ide taj postupak prisilne naplate.
    • objavio DeeplySuperficial
      Pozdrav svima,

nadam se da sam ovo pitanje pokrenula u dobroj temi...
      Prošle smo godine sklopili ugovor o najmu našeg apartmana na moru sa turističkom agencijom, koja se obvezala platiti određeni iznos na kraju svakog mjeseca.
      Prvi mjesec nije bilo problema, drugi mjesec su iznos uplatili s kašnjenjem, i na naš upit, da bi posljednji iznos od nekih 10.000kn još uvijek dugovali.
      Ne odgovaraju na telefon, mailove... Ovim putem tražim za savjet koji bi bio najbolji način naplate dugovanja.
      Hvala unaprijed.
    • objavio VicPR
      Pozdrav,
      Zanima me na koji način se ispunjava bjanko zadužnica - odnosno, primjer situacije: tvrtka A će sufinancirati projekt tvrtki B. Tko ispunjava zadužnicu? Obje tvrtke ili samo dužnik? U kom trenutku se zadužnica ide ovjeravati kod javnog bilježnika i mora li osoba koja ide ovjeravati biti nadležna za tvrtku koju potpisuje? 

Hvala na odgovoru!
    • objavio Mare36
      Poštovani,
      Dobila sam od Općine od koje uredno zakupljujem javnu površinu ispred kafića još od ‘96.godine uplatnice za najam javne površine za 2019.god. u iznosu od 64% većom cijenom nego prijašnjih godina. Ugovor o zakupu mi nikad nije dostavljen na potpis, niti je javno objavljeno ikakvo povećanje cijena i tražena suglasnost.
      Na početku sezone (radimo sezonski od 1.6.-30.09.) dobili smo Zahtjev za najam javne površine (koji nikad inace ne dostavljaju prije sezone, tipicna lijena administracija)  i dostavili im ga, ali do sada nije nam poslan odgovor niti Ugovor o najmu na potpis, vec samo uplatnice sa suludim iznosom,
      Na moj email odgovaraju da osobno dodjem u ured na uvid i potpisati Ugovor i ne zele pismeno odgovoriti na prigovor. Zanima me sto mogu ocekivati ukoliko mi ne uvaze prigovor, odnosno ne odgovore pismeno, a ne uplatim dostavljene uplatnice? Imaju li pravo naplate bez prethodnog Ugovora i suglasnosti? 
      Hvala
    • objavio TDK
      Pozdrav svima.

Situacija je da se tvrtka prodaje (nema nikakvih dugova prema ikome), ali ima par potraživanja koja će vjerojatno biti riješena kroz idućih godinu - dvije.
      Na koji način vlasnik, koji danas proda tvrtku, može biti siguran da će novac koji potražuje biti isplaćen upravo njemu, a ne da novac od potraživanja za godinu dvije  "stigne" na račun firme kojom će tada upravljati neki novi vlasnik i tamo i ostane?

Ako netko ima savjet ili je imao istu/sličnu situaciju...molim pomoć.

Hvala
  • Online korisnici

• Napravi novi...