Jump to content

Ostavinska rasprava/dug


Anka10000

Preporučene objave

Pozdrav svima, nadam se da će mi netko moći pomoći s nižim problemima.

Ukratko, nakon smrti oca (u trenutku smrti je bio jamac po kreditu, temeljem čega je na svoj njegvoj imovini upisana ovrha) - nismo bili pozvani na ostavinski postupak (ja, majka i sestre). Pretpostavljam da postupak nije pokrenut radi ovrha ali zapravo ne znam zašto nije.

Od smrti je pošlo preko 5 godina.

S obziorm da je moja majka imala spor sa vjerovnikom/ovrhovoditeljem za nedopuštenost ovrhe - ista nije provedena te ovrhe tako "stoje" na ZK izvatcima a mi i dalje koristimo imovinu, postupak je u tijeku i ovrhovoditelj će tražiti preuzimanje imovine te ovršnog postupka - nas svih kao

nasljednika.

Moja pitanja su sljedeća:

- može li nas vjerovnik prisiliti da se prihvatimo imovine,

- postoji li zastara za provođenje ostavinske rasprave / postupka - te ako da, koliko iznosi,

- da li bismo mi bili odgovorni za jamstvo oca - ovrhe su dakle upisane temeljem njegovog jamstva po kreditima pravne osobe, a ne duga (mada na kraju dođe na isto)

- ukoliko se mi ne "prihvatimo" imovine - može li se isto zahtijevati od RH ili jedinice lokalne samouprave? Znači li to da bi i jedinica lokalne samouprave ili RH odgovarala po dugovima tj. jamstvu? Zna li itko koliko bi to trajalo i može li jedinica lokalne samouprave/RH odbiti tu imovinu? Što ako odbije?

Kompleksno je ali unaprijed hvala na svakoj pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Anka10000 je napisao:

može li nas vjerovnik prisiliti da se prihvatimo imovine

Ne.

prije 4 sati , Anka10000 je napisao:

postoji li zastara za provođenje ostavinske rasprave / postupka - te ako da, koliko iznosi

Ne.

prije 4 sati , Anka10000 je napisao:

da li bismo mi bili odgovorni za jamstvo oca - ovrhe su dakle upisane temeljem njegovog jamstva po kreditima pravne osobe, a ne duga (mada na kraju dođe na isto)

Da, ukoliko se prihvatite nasljedstva.

prije 4 sati , Anka10000 je napisao:

ukoliko se mi ne "prihvatimo" imovine - može li se isto zahtijevati od RH ili jedinice lokalne samouprave? Znači li to da bi i jedinica lokalne samouprave ili RH odgovarala po dugovima tj. jamstvu? Zna li itko koliko bi to trajalo i može li jedinica lokalne samouprave/RH odbiti tu imovinu? Što ako odbije?

Da, isto kao i Vi ukoliko se prihvatite nasljedstva. I svi odgovarate do visine nasljednog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija