Jump to content

Datum odlaska u mirovinu


vesna volf

Preporučene objave

prije 4 sati , vesna volf je napisao:

Pozdrav

Zanima me ako odem u mirovinu 15.12.2019. godine da li će mi otpremnina i 2019. godina ući u obračun mirovine.  

Kao sto vam je i napisao postovani sivko, nece.

Novcana primanja u godini u kojoj se odlazi u mirovinu ne uzimaju se za obracun mirovine vec se ta godina racuna ko prosjecni PVB za sve ostale godine rada.

Npr. ako vam je PVB 1,5 i ta zadnja godina rada biti ce vam racunana kao 1,5 mozda zeru manje jer ce vam faliti 15 dana da bi vam se racunala za cijelu godinu.

Ovdje se pretpostavljam radi o Drzavnim sluzbenicima i namjestenicima koji moraju donjeti odluku do 01.10. dali ce sa 15.12.2019.god uzeti otpremninu i otici u mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno radi se o državnim službenicima. Nije mi jasno što je to PVB i 1,5. Međutim zanima me ako sa nekim zasnujem radni odnos kao npr. kućna pomoćnica i odradim 1 mjesec što se tada događa?

 

 

Konkretno 15.07.2019.navršila sam 39 godina rada u državnoj službi ma kako god se ona korz ovaj vremenski period zvala.. Od toga mi se 17 godina uračunava kao rad kod zadnjeg poslodavca /caka iz Zakona o radu/. Iz bruto je isključen neoporezivi dio, a na oporezivi dio obračunati su mi doprinosi. Pa sam čula da to ulazi u prosjek mirovine. Plus toga sam majka 1 djeteta što mi donosi sljedećih 6 mjeseci radnog staža. Time mislim da ako se zaposlim na još 1 mjesec trebalo bi mi to sve ući u izračun mirovine. Kakvo je vaše mišljenje o ovom što sam iznijela. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PVB je prosjecni vrijednosni bod koji se koristi u formuli za izracun vase mirovine.

Dali ste si dali informativno izracunati mirovinu preko HZMO-a, ako niste bilo bi dobro da to napravite.

za izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.

Ako jos nemate uvjet za neku od mirovina „prijevremena starosna mirovina“ ili „starosna mirovina“ a takodjer ako imate uvjet za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“, postavite kod izracuna uvjet na „mirovinu bez uvjeta“.

Molim tocan datum rodjenja

Otpremnina ne ulazi u formulu za izracun mirovine, pretpostavljam da ce vam poslodavac isplatiti otpremninu u visini neoporezivog dijela.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rođena sam 6.1.1962. i ispunjavam uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu. I napravila sam informativni izračun mirovine koji iznosi oko 2.200 kn. Moja odluka o odlasku u mirovinu je konačna samo pokušavam saznati što je povoljnije za mene. Ali kako se previše mučim s razmišljanjima mislim da će to ipak biti 15. 12. kada mi prestaje radni odnos. Mislim da ću tada podnijeti zahtjev za mirovinu pa neka bude što biti ne može. S otpremninom ću otplatiti veći dio stambenog kredita i to je to. U svakom slučaju hvala vam na informacijama.  Pozdrav Vesna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno sa datumom 15.12.2019.god imate uvjete za "prijevremenu starosnu mirovinu" ali nazalost uz penalizaciju od 15,9 %, naime na taj datum kako navodite imali bi 57 godina 11 mjeseci i 09 dana starosti a kako vam za "starosnu mirovinu" do potrebnih 62 godine i 4 mjeseca u 2019.godini fali 53 mjeseca (53 x 0,3% = 15,9% umanjenja)

U tom informativnom izracunu nije vam dodano ovih 6 mjeseci za rodjenje jednog djeteta pa je ovaj vas postojeci informativni izracun stvarno samo informativan, a konacni izracun nakon sto podnesete zahtjev za umirovljenje biti ce zeru veci.

Pretpostavljam da je u iznosu inforativnog izracuna koji navodite od 2200 kn uracunat i dodatak od 27% ili... nije...

Ako je izracun ipak takav i sa uracunatim dodatkom od 27%, onda imate pravo na najanizu mirovinu od 2650,83 kn (ukupne pune godina rada x VB - vrijednosni bod, 39 x 67,97=2650,83 kn)

Postovana spominjali ste eventualno zaposlavanje kako bi presli u 2020 godinu pa bi onda predali i zatrazili mirovinu u 2020 godini, moram vam napomenuti da je onaj dio koji ste naveli u jednom gornjem postu moguc ( Iz bruto je isključen neoporezivi dio, a na oporezivi dio obračunati su mi doprinosi. Pa sam čula da to ulazi u prosjek mirovine ) ali kad se cita "Odluka o visini otpremnine državnim službenicima i namještenicima" u tocki IV. lijepo pise "da ce se otpremnina isplatiti u roku 60 dana od od dana prestanka drzavne sluzbe", znaci ta isplata nebi usla u 2019.god. i kao takva nebi se mogla racunati u primanja za 2019.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , malicovjek je napisao:

Tocno sa datumom 15.12.2019.god imate uvjete za "prijevremenu starosnu mirovinu" ali nazalost uz penalizaciju od 15,9 %, naime na taj datum kako navodite imali bi 57 godina 11 mjeseci i 09 dana starosti a kako vam za "starosnu mirovinu" do potrebnih 62 godine i 4 mjeseca u 2019.godini fali 53 mjeseca (53 x 0,3% = 15,9% umanjenja)

U tom informativnom izracunu nije vam dodano ovih 6 mjeseci za rodjenje jednog djeteta pa je ovaj vas postojeci informativni izracun stvarno samo informativan, a konacni izracun nakon sto podnesete zahtjev za umirovljenje biti ce zeru veci.

Pretpostavljam da je u iznosu inforativnog izracuna koji navodite od 2200 kn uracunat i dodatak od 27% ili... nije...

Ako je izracun ipak takav i sa uracunatim dodatkom od 27%, onda imate pravo na najanizu mirovinu od 2650,83 kn (ukupne pune godina rada x VB - vrijednosni bod, 39 x 67,97=2650,83 kn)

Postovana spominjali ste eventualno zaposlavanje kako bi presli u 2020 godinu pa bi onda predali i zatrazili mirovinu u 2020 godini, moram vam napomenuti da je onaj dio koji ste naveli u jednom gornjem postu moguc ( Iz bruto je isključen neoporezivi dio, a na oporezivi dio obračunati su mi doprinosi. Pa sam čula da to ulazi u prosjek mirovine ) ali kad se cita "Odluka o visini otpremnine državnim službenicima i namještenicima" u tocki IV. lijepo pise "da ce se otpremnina isplatiti u roku 60 dana od od dana prestanka drzavne sluzbe", znaci ta isplata nebi usla u 2019.god. i kao takva nebi se mogla racunati u primanja za 2019.god.

Samo da se ispravim, najniza mirovina ipak ce vam biti manja i iznositi cca 2230 kn, najme zaboravio sam da se i na najnizu mirovinu racuna penalizacija - umanjenje za navedenih 15,9%.

Racunica za najnizu mirovinu onda izgleda ovako 39 x 67,97 x 0,841 = 2230 kn

Iznos najnize mirovine od 2650 kn bi dobili da nemate penalizaciju - umanjenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MaricaK je napisao:

Isplata će ići između 15.12.-31.12 tako da je dio oporeziv, piše na informativnom  izračunu.

Kojem informativnom izracunu, ako se prijavljujete do 01.10.

Zar ste vec dobili koliko bi oni koji su se prijavili za odlazak u mirovinu dobili informativno otpremninu za taj sporazumni odlazak ili...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da dobili smo prošli tjedan informativni izračun otpremnine, priznaju nam za isplatu samo radni staž od 2004. godine(iako radimo stalno na istim poslovima-prije skupština općine, pa županija, pa ured državne uprave), tako da će skoro jedna trećina otpremnine biti oporezva jer će isplata ići prije nove godine. "Navodno" ćemo se moći prijaviti na Zavod za zapošljavanje uz naknadu, ali to nigdje ne piše, a rok je kratak za odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, MaricaK je napisao:

Da dobili smo prošli tjedan informativni izračun otpremnine, priznaju nam za isplatu samo radni staž od 2004. godine(iako radimo stalno na istim poslovima-prije skupština općine, pa županija, pa ured državne uprave), tako da će skoro jedna trećina otpremnine biti oporezva jer će isplata ići prije nove godine. "Navodno" ćemo se moći prijaviti na Zavod za zapošljavanje uz naknadu, ali to nigdje ne piše, a rok je kratak za odluku.

Vezano za ovaj boldani dio teksta, ako vam omoguce da kad se prijavite na burzu mozete primati naknadu onda vam je dobro doslo da ju primate barem tri mjeseca dok ona iznosi 70% prosjeka vase place zadnja 3 mjeseca, pa onda nakon sto vam isteknu ta tri mjeseca u 2020.god. pokrenete zahtjev za umirovljenje (primanja iz 2019.god. ce vam se tada priznati u izracun mirovine), jer ce vam iznos mirovine biti veci nego sto bi vam dalje bila naknada sa burze koja nakon ovih prvih 3 mjeseca iznosi 35%.

Ako i necete imati pravo na naknadu sa burze a zelite da vam primanja iz 2019.god. udje u izracun mirovine, nakon sto se prijavite na burzu ostanite na burzi mjesec dva i onda u 2020.god. pokrenite zahtjev za izracun mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MaricaK je napisao:

Da dobili smo prošli tjedan informativni izračun otpremnine, priznaju nam za isplatu samo radni staž od 2004. godine(iako radimo stalno na istim poslovima-prije skupština općine, pa županija, pa ured državne uprave), tako da će skoro jedna trećina otpremnine biti oporezva jer će isplata ići prije nove godine. "Navodno" ćemo se moći prijaviti na Zavod za zapošljavanje uz naknadu, ali to nigdje ne piše, a rok je kratak za odluku.

Ako vam se za obracun otpremnine uzima staz od 2004.god. znaci za zadnjih 15 godina onda bi to otprilike ovako utjecalo na izracun mirovine ako zahtjev za umirovljenje predate u 2020.god. kako bi vam i 2019.god usla u izracun mirovine

Prema dostupnim podacima iz vasih prijasnjih postova i vaseg prijasnjeg izracuna mirovine na dan 31.12.2019.god. koji sam vam vec prije informativno izracunao.

-          -  sa 15.12.2019.god. imate 39 godina, 1 mjesec i 14 dana radnog staza

-         -  sa 2018.god imate ukupni VB – vrijednosni bod 39,6317 za sve godine rada

-          - PVB – prosjecni vrijednosni bod vam iznosi 1,0389, zavrsno sa 2018.god.

Iz gore navedenih podataka moze se informativno pretpostaviti:

Iz navedenog VB za sve godine rada i PVB-a da vam bi vasa prosjecna bruto placa za 9 do 11 mjesec 2019.god. iznosila cca 8500 kn.

Kad se 8500 kn pomnozi sa 15 godina rada i od toga oduzme neoporezivi dio otpremnine ispada da je oporezivi dio otprilike  cca 30000 kn (8500 x 15 = 127500 kn) neoporezivi dio je (6500 x 15 = 97500 kn) kad se od ukupne otpremnine oduzme neoporeziva otpremnina (127500 – 97500 = 30000 kn) znaci 30000 kn se racuna u ukupni primitak bruto place u 2019.god.

Ako vam je mjesecna bruto placa 8500 kn onda bi za 2019.god ukupno zaradili cca 102000 kn a kad se na to doda jos oporezivi dio otpremnine onda je to ukupno 132000 kn.

VB se racuna tako da se vasa bruto placa podjeli sa prosjecnom bruto placom RH.

U 2018.god. ona je u RH iznosila 101376 kn, za pretpostaviti je da ce otprilike takva biti i u 2019.god.

Kad se usporede vasa bruto place za 2019.god i bruto RH (132000/101376 = 1,3021) to je vas VB za 2019.god.

Kad se sad VB za 2019.god doda VB-u za sve godine rada do 2019.god dobije se ukupni VB (39,6317 + 1,3021 = 40,9338) koji se podjeli sa svim godinama rada zavrsno sa 15.12.2019.god. (40,9338/39,1464 = 1,0456) znaci sada je sa 15.12.2019.god. PVB - 1,0456.

Na temelju svega navedenog moze se napravati informativni izracun vase mirovine sa 31.01.2020.god.

Nazalost morate znati da vam se mijenja odnos penalizacij pa vam sa 3% sa krajem 2019.god raste na 3,9% na pocetku 2020.god., jer vam se mijenjaju potrebne godine za odlazak u starosnu mirovinu na 62 godine i 8 mjeseci, a vama bi onda nedostajalo 13 mjeseci (13 x 0,3% = 3,9% penalizacije).

Na temelju donjeg izracuna (ako sam uspio priblizno informativno pretpostaviti gore navedene iznose vase bruto place u 2019.god. pa time i iznos isplacene otpremnine), ispada da bi izracun vase mirovine sa 31.01.2020.god. bio za vas nesto nepovoljnije (par kuna), nego da ste u mirovinu otisli sa 31.12.2019.god.

Izračun mirovine MaricaK_2020.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana prema najavama mirovinskog ministra u medijima mjenjat ce se i sistem penalizacije prijevremenih mirovina.

Pa tako po novim izmjenama penalizacija od 0,3% po mjesecu prijevremenog umirovljenja prije navrsenih potrebnih godina zivota za starosnu mirovinu smanjuje sa na 0,2% od 01.01.2020.god.

Stoga vam je u interesu da ipak sa datumom 15.12.2019.god. ne zatrazite odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu vec da to zatrazite kasnije u sljedecoj 2020.god.

Konkretno ako bi to bio datum 31.01.2020.god penalizacija po sadasanjim propisima iznosila bi za nedostajucih 13 mjeseci 3,9%, a po novom prijedlogu izmjena bilo bi vam 1,3% manje znaci 2,6%.

image.png.9edec78ad85017277e2c8f8da6c79538.png

I sam jos napomena kod pretpostavljenog informativnog izracuna vase otpremnine:

" Kad se 8500 kn pomnozi sa 15 godina rada i od toga oduzme neoporezivi dio otpremnine ispada da je oporezivi dio otprilike  cca 30000 kn (8500 x 15 = 127500 kn) neoporezivi dio je (6500 x 15 = 97500 kn) kad se od ukupne otpremnine oduzme neoporeziva otpremnina (127500 – 97500 = 30000 kn) znaci 30000 kn se racuna u ukupni primitak bruto place u 2019.god. "

Zaboravio sam kod tog izracuna koristiti i koeficijen od 1,3 na koji vi imate pravo po "Odluka o visini otpremnine državnim službenicima i namještenicima" jer potrebne godine za odlazak u starosnu mirovinu navrsavate u 2023.god. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 2 sati , Jasna65 je napisao:

Pozdrav! Imam jedno pitanje. Kada imam uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu po sadašnjim zakoni, a kada po najavljenim izmjenama. rođena sam 15.05.65. i imam 32 god. i 6 mj staža. Postoji li kakav informativni izračun makar okvirni za mirovinu  (imam dvoje djece)

Dali ce se mijenjati-vracati sa sadasnjih 4 mjeseca po godini na starih 3 mjeseca po godini, za svaku daljnju godinu od 01.01.2020.god. po prijelaznom periodu za zene to jos neznamo, ajdemo se drzati ovoga sad, a kad mozete u "prijevremenu starosnu mirovinu" napisao vam je postovani sivko, takva mirovine se penalizira-umanjuje jedini sto je pozitivno da ce umanjenje sa sadasnjih 0,30% po nedostajucem mjesecu po prijedlogu izmjena biti smanjeno na 0,20% po mjesecu prijevremenog umirovljenja.

"za izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.

Ako jos nemate uvjet za neku od mirovina „prijevremena starosna mirovina“ ili „starosna mirovina“ a takodjer ako imate uvjet za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“, postavite kod izracuna uvjet na „mirovinu bez uvjeta“."

Nakon sto znamo vas PVB onda nam je dalje lako racunati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija