Jump to content
Sign in to follow this  
drmrgood

Problem sa susjedom i pristupnim putem

Preporučene objave

Poštovanje!

Imamo situaciju da jedna čestica ima dva suvlasnika - moj otac i moj stric. Na čestici se nalaze dvije obiteljske kuće - naša i stričeva. Čekamo legalizaciju oba objekta te namjeravamo napraviti cijepanje čestice tj. razvrgnuće zajednice. Stric je godinama prolazio posred našeg dvorišta međutim u zadnje vrijeme nakon zahlađenja odnosa sa njim i njegovim dijelom obitelji on traži pješački prilaz do svoje buduće čestice. Mi smo mu voljni dati taj prilaz međutim javlja se problem sa zajedničkim susjedom koji ne želi da diramo zajednički zid na međi. Naša namjera nije da rušimo zid već da srušimo dio našeg zida i uz zajednički zid na međi napravimo taj pristupni put.

situacija.thumb.jpg.76c3473276997fc7e5bc3fd22b1b0943.jpg

Žuto - naša čestica

Plavo - buduća stričeva čestica sa njegovom kućom

Zeleno - planirani pješački put

Crveno - naš zid uz cestu

Bijelo - čestica od susjeda koji ne želi da mi radimo taj put.

Naš plan je da se naš zid uz cestu sruši u širini cca 2 metra i tu se napravi otvor kojim će stric ići do svoje čestice. Međutim, naša čestica(žuto) je 2 metra viša od susjedove(bijelo) te bi se nakon što se sruši dio našeg zida(zeleni dio u nastavku crvene linije) trebalo raditi iskop i to uz zid koji se nalazi na međi(zeleno). Prilikom tog iskopa nemoguće je ne oštetiti postojeći zid na međi pa se susjed ne slaže s tim jer tvrdi da ćemo prilikom radova oštetiti zid i on ne dozvoljava nikakve radove.
Da li je zakonski moguće napraviti taj iskop na način da se eventualno mi obavežemo da ćemo sve vratiti u postojeće stanje i čak i pojačati njegov zid(pošto više neće biti spojen na kutu sa našim zidom a nije baš najbolje sazidan)?

Uređeno od drmrgood

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Posto nitko nije odgovorio napisat cu sam sebi odgovor nakon sto sam se raspitao: Ja imam pravo ukloniti koliko god zelim zemlje sa svog zemljista pritom se obavezujuci da cu nadoknaditi svu eventualnu stetu na zidu. U slucaju da ju ne nadoknadim susjed me ima pravo tuziti.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Sign in to follow this  

• Similar Content

• objavio megan18
      Pozdrav. 
      Planiramo kupiti veću parcelu sa građevinom, medjutim nema ucrtani put. 
      Put bi prolazio po drugoj maloj čestici koju bi dobili kupnjom parcele sa građevinom, te imali bismo udio 1/2 te manje parcele..
      Ostali suvlasnici parcele (njih 4) se sa time slažu, no rečeno nam je da ne možemo dobiti pravo služnosti puta ukoliko smo suvlasnici te čestice? 
      Da li je to točno, te na koji način onda riješiti put do naše parcele odnosno građevine? 
      Hvalaa!!

• objavio branovich15
      Poštovani,
      Uskoro bi trebao ići na službeni put u Njemačku i to na 5 dana. Te se radi o putovanju avionom.
      Razlog puta je edukacija za rad na stroju.
      Zanima me, na koji način se obračunavaju dnevnice za takav put?

hvala
    • objavio Rega Katalenić
      Vlasnici smo vikend kuće i vinograda u Zagorju već 20 godina. Za pretpostaviti je da imamo problem sa susjedom, ali ne zbog međe! Naime, mi gotovo svakodnevno dolazimo i radimo u vinogradu i vrtu te na kući. Čim primijete da nešto krenemo raditi već pitaju da li imamo dozvolu, da će nas u protivnom prijaviti. Kažemo mi..sve imamo, nemojte nam prijetiti. Mi njima ne smetamo, razdvaja nas cesta. Netko im je potrgao ogradu (zapravo samo svinuo žicu) vele oni, to je sigurno netko tko je bio kod nas dok se okretao. Muž je vidio tko je udario u žicu ali taj je zalutao u našu ulicu, okrenuo se i otišao. Ovaj neće čuti, veli da smo mi krivi i da će nas prijaviti. Zatim, bio je doček Nove godine, pričekao nas je nakon toga, veli da su naša djeca (odrasli ljudi) njemu bacala petarde na dvorište, kako je on star čovjek i da ga uznemiravamo! Naša djeca uopće nisu bila tamo na dočeku! Kao što rekoh, uglavnom tu dolazimo raditi, ali ponekad si napravimo i druženje s prijateljima. Kad je berba ili neki rođendan. 2-3 puta kroz godinu! Normalni smo, obiteljski ljudi i nikada nikog nismo uznemiravali. Naša terasa gleda na suprotnu stranu, između nas je naša kuća, cesta i njegovo dvorište, uopće do njega ne dopire neki zvuk ali njemu smeta! Čim vidi da su više od dva auta na parkiralištu, dolazi se prijetiti. Dva put nam je zvao policiju. Naravno da su se okrenuli i otišli. Nije stvar u tome da nas dođe upozoriti a mi smo i dalje preglasni. Dobro, stišat ćemo se! Ali on nam zove policiju bez upozorenja. Napominjem da je to vikend naselje i da se on sa ženom tu doselio iz grada kad su otišli u mirovinu. I sad ja vas pitam, tko tu koga uznemirava? I naše strpljenje ima granicu! Mogu li mu reći da ću ga prijaviti za maltretiranje, uznemiravanje? Ima li uopće kakve pravne osnove za takvo nešto? 
    • objavio Lifty420
      Poštovanje korisnicima foruma,
      Zanima me što se može poduzeti u vezi susjede koja ima nekih 6-7 pasa i to sve ona mala gamad kada krenu lajati to je za ubiti se ne može se tolerirati koliko je glasno, ja to slušam već godinama i više ne mogu u zadnje vrijeme sam počeo bacati sve što mi dodje pod ruku, možete me osuđivati zbog toga ali ne zanima me, da vas stavim u istu situaciju vidio bih vas, znači zanima me kako se to može riješiti a da ne nastradaju te životinje, i sam imam psa i suosjećajan sam prema životinjama nisu one krive, ali to je i zasrano dvorište i smrdi ona se ne brine uopće o tim životinjama nisu u šetnji bili niti jednom. Radi se o psihički bolesnoj osobi koja je ujedino i kvazi poznata novinarka sa otv,z1 pa prvoj susjedi daje 1000 kuna mjesecno za ''čišćenje'' i ne vjerujem da bih imao njenu podršku (Iako ih udara metlom kada ove nema doma jer i njoj smeta, znači prodana duša). Uz to ima i par susjeda koji se slažu sa mojim mišljenjem. Također ako išta pomaže bavim se glazbom od doma i to j....no lajanje utječe na moju produktivnost i ometa me u obavljanju moje djelatnosti, student sam kada učim također dođe mi da ih podavim ali to se nikada neće desiti jer znam da životinje nisu krive ponavljam .Bio bih zahvalan na bilokakvom savjetu koji mi može pomoći da se taj problem riješi. 
    • objavio hr1u00
      Poštovani,

suvlasnik sam čestice koje se vodi kao putu ZK  i u stvarnosti jest put koji vodi do moje parcele i susjedne parcele. Nas četiri okolna vlasnika smo od djelova svojih parcela davno formirali taj put, upisan je u ZK kao zasebna čestica, put.
      Put je u takvom stanju da zarastao i nije moguće voziti automobil po njemu.  Ja bih htio taj put urediti na način da u njega ukopam struju, vodu i slilčno, tamponiram put i uredim ga da se može njime voziti auto, bicikla i hodati na korist svih suvlasnika, o svom trošku.
      To bih napravio jer mi je to jedini put do moje parcele na kojoj gradim na osnovu pravomoćne dozvole.
      E sad jedan od suvlasnika ima problem s mojom gradnjom kuće i ne želi dati suglasnost za takve radove na zajedničkom putu.
      Zanima me da li je navedene radove moguće podvesti pod poslove redovite uprave u suvlasničkoj zajednici kako bi mogao iskoristiti to što je taj susjed u debeloj manjini po suvlasničkom udjelu, budući da svi ostali suvlasnici će potpisati suglasnost ?

Hvala
      Lp
  • Online korisnici

• Napravi novi...