Jump to content

Blokirani račun-socijalna pomoć i jednokratna pomoć


kbszeljko

Preporučene objave

 

Dragi prijatelji, ajde mi pomozite.

Imam tumor na plućima i prošao sam operaciju--tako da mi je izvađeno lijevo plućno krilo.

Prijatelji me upoznaše da navodno svi onkološki bolesnici imaju pravo na socijalnu pomoć i jednokratnu pomoć svaki mjesec. Zna li itko nešto više o tome i što trebam napraviti da to dobijem.

Imam još jedan veći problem---račun mi je blokiran, pa neznam može li se ta pomoć dobiti na zaštičeni račun ili ide na blokirani, pa onda sve državi?

Nadam se da se netko bude smilovao tko zna pa me uputio i pomogao odgovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , kbszeljko je napisao:

Prijatelji me upoznaše da navodno svi onkološki bolesnici imaju pravo na socijalnu pomoć i jednokratnu pomoć svaki mjesec. Zna li itko nešto više o tome i što trebam napraviti da to dobijem.

Ovo što nazivate ˝pomoć za onkološke bolesnike˝ je zapravo doplatak za pomoć i njegu. Ukoliko je priznat u punom iznosu onda je to 600,00 kn, a ako je priznat u smanjenom iznosu onda je to 420,00 kn.

Ovo pravo se ostvaruje na način da trebate predati zahtjev nadležnom CZSS i uz zahtjev prilažete svu potrebnu dokumentaciju s kojom raspolažete, a koja vam ide u prilog ostvarenja ovog prava. Potom Vas pozivaju na Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, a gdje se zapravo određuje težina Vašeg invaliditeta, može biti teški ili teži. Dalje postupanje ovisi ovom mišljenju, odnosno da li kao podnositelj zahtjeva ostvarujete ili ne ostvarujete pravo na doplatak za pomoć i njegu.

Zakonom je propisano da se pravo na doplatak za pomoć i njegu priznaje osobi koja ne može sama udovoljiti osnovnim životnim potrebama i zbog čega joj je potrebna pomoć druge osobe (npr. za nabavu, kuhanje, čišćenje stambenog prostora itd). Međutim, Zakon ne priznaje ovo pravo osobama koje koji imaju sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, zatim osobama koje imaju drugi stan ili kuću (osim onoga u kojemu stanuju) ili osobama koje imaju poslovni prostor koji se ne koristi za registriranu djelatnost, pa zatim ne priznaje ako prosječni mjesečni prihod samca prelazi iznos od 1250,00 kn ili ako prosječni mjesečni prihod članova kućanstva prelazi iznos od 1000,00 kn i to 3 mjeseca prije podnošenja zahtjeva, pa ne priznaje ni osobi koja već dobiva osobnu invalidninu…

A ako se vještačenjem utvrdi teži invaliditet, pravo na doplatak priznaje se neovisno o imovinskom i prihodovnom cenzusu, kojeg sam navela prethodno u ovoj objavi.

prije 5 sati , kbszeljko je napisao:

Imam još jedan veći problem---račun mi je blokiran, pa neznam može li se ta pomoć dobiti na zaštičeni račun ili ide na blokirani, pa onda sve državi?

Ovisi zbog čega ste blokirani. Naime, čl. 173. Ovršnog zakona jasno kaže da se ovrha na primanju invalida po osnovi novčane naknade za tjelesno oštećenje i doplatak za tuđu pomoć i njegu može provesti, ali samo radi naplate tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, i to do iznosa od jedne polovice toga primanja. Ukoliko se ne radi o blokadi Vašeg računa po ovim osnovama, tada je ovakav oblik primanja izuzet od ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija