Jump to content

Tabularna izjava


Tin123

Preporučene objave

Dobar dan,

Moje pitanje je sljedeće:

Ja, mama i brat smo vlasnici jedne nekretnine, svatko u 1/3. Moj brat je svoj dio prodao na način da je kupio obrazac u Ugovor o kupoprodaji nekretnina u NN novinama i popunio ga sa kupcem i nakon toga su ga ovjerili kod javnog bilježnika. Na obrasce je ispisano sve osim da se radi o 1/3. Tabularna izjava nije potpisana. Zanima me jeli se kupac mogao uknjižit u gruntovnici ako nema tabularne izjave?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

U članku III. stoji....Prodavatelj(i) ovlašćuje(u) kupca(e) da, bez bilo kakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja, može(gu) u zemljišnim knjigama ili u drugim javnim očevidnicima ishoditi uknjižbu prava vlasništva kupljenih nekretnina iz točke I. ovog ugovora na svoje ime.

Vjerovatno onda po ovom članku može se upisati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Tin123 je napisao:

U članku III. stoji....Prodavatelj(i) ovlašćuje(u) kupca(e) da, bez bilo kakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja, može(gu) u zemljišnim knjigama ili u drugim javnim očevidnicima ishoditi uknjižbu prava vlasništva kupljenih nekretnina iz točke I. ovog ugovora na svoje ime.

Citirano, odnosno članak III. ugovora (clausula intabulandi) predstavlja tabularnu ispravu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ja, mama i taj "treći" sada smo vlasnici svatko u jednoj trećini...taj "treći" želi pokrenuti razvrgnuće suvlasničke zajednice (ispravite me ako sam krivo napisala), kako ide postupak oko toga...imamo li ja i mama kakva veće prava od njega s obzirom da nas dvije činimo 2/3 skupa npr. mora li sud najprije nama ponuditi kupnju njegovog dijela ili nešto slično...što bi meni i mami bilo najprihvatljivije s obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao suvlasnici bilo koji od Vas može otkupiti njegov dio, da, mada moram priznati da ne vidim njegovu logiku, zašto bi kupio 1/3 nekretnine da bi je sada opet prodao natrag Vama, Vašoj obitelji, veća je vjerojatnost da će kroz razvrgnuće pokušati on otkupiti Vaše suvlasničke udjele.

Kako postupak ide? Prvo sud odredi vještačenje nekretnine da se vidi može li se nekretnina fizički (geometrijski) podijeliti, kuće obično ne mogu, pa onda sud određuje civilnu diobu na način da cijela kuća ide na javnu dražbu po procijenjenoj vrijednosti, pa se onda kuća prodaje, a novac dijeli, te su sve kombinacije za kupovinu moguće (jedni isplatiti druge, treća osoba kao kupac sva tri dijela...), a prodaja je prisilne naravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija