Jump to content
  1. Borbena7

Borbena7

2. Biker1901

Biker1901

• Similar Content

• objavio GUEST-0120
      Pozdrav,
      Tražim savjet što učiniti. U suvlasništvu sam s nepokretnom majkom i bratom u dvije kuće i jednom stanu.
      Prvi kuća, u kojoj ja živim, a njegov sin ima radionu podijeljena je pola majci, četvrtina bratu i četvrtina meni. Samo režije iznose mjesečno preko 2500 kuna. 
      Druga kuća podjeljena je na trećine i koristi se kao vikendica. Prosječne režije su oko 800 kuna mjesečno kad bi se podijelilo kroz godinu.
      Stan koji je u 100% vlasništvu mame brat iznajmljuje i uzima najam mjesečno oko 2000 kuna već oko 15 godina.
      Ja sam 4 godine brinula o majci i raspolagala njenom mirovinom te iz toga prema želji moje majke plaćala sve režije i brinula o obje kuće i njihovim okućnicama. Sada je majka u domu i od njene mirovine ostaje oko 1000 kuna s kojima ja raspolažem.
      Brat se ne želi podijeliti niti prodati jer realno nigdje ne plaća niti jedan trošak, a koristi u većoj ili manjoj mjeri sve nekretnine i još dodatno ubire najamninu iz maminog stana.
      Ja plaćam sve režije i uređujem i održavam obje kuće i okućnice.
      1. Da li ga i kako mogu prisiliti da počne sudjelovati u plaćanju režija nekretnina?
      2. Koliko režija mogu tražiti od njega s obzirom da mi je nerealno da jedna osoba potroši 2500 kuna mjesečno?
      3. Kako se pravno vrednuje održavanje kuće? Konkretno mislim na obilaženje nekretnine, pronalaženje, zvanje i nadgledanje koje kakvih radova, košenje trave, uređivanje okućnice i sve ostalo što ja odradim, a kad njega tražim on to ignorira.
      Očajna sam i ne znam više što da radim jer ne mogu pokriti sve troškove.
    • objavio danijela007
      Poštovanje, molila bih pravni odgovor.
      Plaćam li porez na svoju prvu nekretninu koju sam oporučno naslijedila (pri čemu naglašavam da nisam zakonski nasljednik) i u kojem postotku od vrijednosti nekretnine? Ako je bitno za odgovor, napominjem da je riječ o stanu u Zagrebu.
      Unaprijed hvala!
    • objavio Neo67
      Molim za pomoć, -
      Otac mi je bio nositelj stanarskog prava u stanu za otkup. Stan mi je darovao Ugovorom o darivanju 2004. godine, u kojem je naveo da rate otkupa ja plaćam, što sam činila sve do 2006. godine. Po isplati otkupnine sam se i uknjižila kao vlasnica.

Majka je umrla 2010. godine.
      Majka je 2003. godine svojem suprugu, a mojem ocu, oporučeno ostavila svu svoju imovinu, oporuka je proglašena 2011. godine.

Otac je umro 2012. godine.
      Otac je sačinio Ugovor o doživotnom uzdržavanju 2011. godine, kojim sam ja uzdržavateljica, dakle nasljednica cjelokupne imovine.

Napominjem: vlasnica stana nisam bila u trenutku vremenskog perioda kad je moja majka sačinila oporuku kojom ostavlja svu svoju imovinu suprugu, mojem ocu.
      Živjeli su u bračnoj zajednici.
      U stanu živim već 46 godina, a sada i s obitelji, stan sam ja otplatila, i ja ga održavala, i plaćala sve režije.

Pitanje: sada kad je ostavinski postupak u tijeku, moj brat je podnio tužbu za ništetnost darovnog ugovora i traži da se odmah uknjiži na pola (1/2) nekretnine - stana.
      Molim vas da mi odgovorite, što mogu očekivati i kako se braniti, da se moj brat ne uknjiži u nekretninu - stan.
    • objavio Anica30
      Lijep pozdrav, suprug i ja smo 12.8. potpisali privremeni kupoprodaji ugovor za kupnju stana putem APN - a. Kada su se vratili ugovori i odobrena subvencija i konačni kupoprodajni ugovor. Kredit je isplaćen i u ugovoru stoji da u posjed stana ulazimo 30 dana od isplate kupoprodajne cjene. Rok od 30 dana je protekao i bivša vlasnica se ne želi iseliti. Mi smo otkazali najam stana i praktično smo na ulici. Koje su nam zakonske alternative i kako ju prisiliti da se 6seliniz našeg stana. 
    • objavio cs1942
      Pokretanje ovrhe
      Imam pravomoćnu i ovršnu presudu suda u Trstu protiv dužnika s stalnim prebivalištem u Trstu. On ima ima hrvatsko i talijansko državljanstvo. Osim presude imam upis duga u gruntovnicu njegove kuće, koja je upisana u gruntovnicu na njegovu suprugu. Ona ima još jedan apartman na Pagu. Obzirom da je ovršni postupak je u Italiji vrlo skup, a osim toga mogu dobiti samo jedan (manji) dio troškova ovršnog postupka želio bi pokrenuti ovršni postupak u Hrvatskoj- 
      Moje pitanje:
      Da li mogu pokrenuti ovršni postupak u Pagu na nekretninu koja je upisana na suprugu dužnika.
      Zahvaljujem se na odgovoru.
  • Online korisnici

• Napravi novi...