Jump to content

mirovinsko pravo, produženo osiguranje


zora2323

Preporučene objave

Predali ste zahtjev za mirovinom (kojeg tocno datuma) i sad bi odustali, nema nekog odredjenog roka ako niste jos dobili mirovinsko rjesenje otidjite tamo gdje ste predali zahtjev i recite da bi zahtjev povukli.

Kako ste pokrenuli placanje produzenjo osiguranje tako ga mozete i prekinuti odlaskom tamo gdje ste ga i pokrenuli svojom izjavom da ga vise ne zelite placati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako sam vam zahvalna na odgovoru za produženo osiguranje jer sam se bojala da ga neću moći prekinuti.

Evo moje kompletme priče kronološkim redom.

31. 8. 2019. mi je prestao radni odnos (65 godina starosti) a nisam uspjela nakupiti 35 godina staža pa ne mogu ostvariti bonifikaciju ( fali mi 7 mjeseci). 

9. 9. 2019. sam podnijela zahtjev za ostvarivanje prava na mirovinu.

Nakon toga sam saznala za mogućnost produženog osiguranja i podnijela zahtjev za produženo osiguranje 25. 9. 2019.

30. 9. 2019. sam urudžbirala zahtjev u kojem sam navela da povlačim Zahtjev za  ostvarivanje prava na mirovinu.

U međuvremenu je rješenje bilo gotovo što nisam znala.

U poštanskom sandučiću sam našla obavijest o nekakvoj pošiljci koju sam išla podići na pošti 1. 10. 2019.Ta pošiljka je bilo Rješenje o mirovini.

Što sada napraviti?

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , zora2323 je napisao:

Jako sam vam zahvalna na odgovoru za produženo osiguranje jer sam se bojala da ga neću moći prekinuti.

Evo moje kompletme priče kronološkim redom.

31. 8. 2019. mi je prestao radni odnos (65 godina starosti) a nisam uspjela nakupiti 35 godina staža pa ne mogu ostvariti bonifikaciju ( fali mi 7 mjeseci). 

9. 9. 2019. sam podnijela zahtjev za ostvarivanje prava na mirovinu.

Nakon toga sam saznala za mogućnost produženog osiguranja i podnijela zahtjev za produženo osiguranje 25. 9. 2019.

30. 9. 2019. sam urudžbirala zahtjev u kojem sam navela da povlačim Zahtjev za  ostvarivanje prava na mirovinu.

U međuvremenu je rješenje bilo gotovo što nisam znala.

U poštanskom sandučiću sam našla obavijest o nekakvoj pošiljci koju sam išla podići na pošti 1. 10. 2019.Ta pošiljka je bilo Rješenje o mirovini.

Što sada napraviti?

Može li mi netko odgovoriti ako se žalim na Rješenje i tražim poništenje Rješenja je li to moguće budući da sam ga primila nakon što sam podnijela Zahtjev za povlačenje Zahtjeva za mirovinu?

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebali ste odmah iznjeti kompletan slucaj a ne samo postaviti ona dva suhoparna pitanja, a jos vaznije trebali ste se ovdje interesirati o vasem umirovljenju davno prije.

Imate ispunjene uvijete za punu "starosnu mirovinu" i vi ste sad u mirovini, tesko da ce vam sad neko donjeti neko drugacije rijesenje.

Ako niste sa 01.09.2019.god. bili prijavljeni na burzi (a na burzi vas niko nece drzati jer imate uvjete za "starosnu mirovinu") niste ni mogli pokrenuti postupak za placanje produzeno osiguranje, ne znam ali cudno ako su vam izdali rijesenje za placanje produzenog osiguranja.

Otidjite u najblizi podrucni ured HZMO-a kod pravnika pa priupitajte sta vam je ciniti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala na odgovorima.Nisam još dobila rješenje za produženo osiguranje, inače sam čula da se više ne treba biti prijavljen na burzi da bi se išlo na produženo osiguranje.Također ako sam na produženom osiguranju ne mogu primati mirovinu.Samo ne znam kako su mi mogli poslati uplatu mirovine 7. 10. kad imaju evidentiran moj zahtjev za produženo osiguranje.

PRODUŽENO OSIGURANJE 1.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HZMO je veliki sustav unutar kojeg ima dosta sluzbi, od kad se nesto zaprimi i iz te sluzbe zaprimanja dodje u namjenjenu sluzbu prodje nesto vremena - dana, nije to trenutno, usprkos digitalizaciji - informatizaciji jos uvijek to zna potrajati.

Pitanje je kad je vase mirovinsko rijesenje bilo gotovo ali je cekalo na otpremu i tako prodju dani, a jednom napisano rijesenje ide u primjenu, mirovina vam je redovno isplacena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem posljednji dio rečenice.Na računu nemam još ništa a na rješenju stoji datum kada je rješeno (24. 9.).Međutim, referentica mi je na moj upit odgovorila da će Rješenje vjerojatno biti poništeno.Morat ću ponovo nazvati i pitati.Što kažete na tekst u privitku koji sam vam poslala (upiti građana na njihovim korisničkim stranicama)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, zora2323 je napisao:

Ne razumijem posljednji dio rečenice.Na računu nemam još ništa a na rješenju stoji datum kada je rješeno (24. 9.).Međutim, referentica mi je na moj upit odgovorila da će Rješenje vjerojatno biti poništeno.Morat ću ponovo nazvati i pitati.Što kažete na tekst u privitku koji sam vam poslala (upiti građana na njihovim korisničkim stranicama)?

Pa u svom postu ste napisali " Samo ne znam kako su mi mogli poslati uplatu mirovine 7. 10. ", a sad navodite da na racunu jos nema nista.

Neznam sta bi vam rekao osim onoga stao sam vam vec napisao, uzmite sve te papire sto imate i u najblizi podrucni ured HZMO-a i probajte to rijesiti kod njihovog paravnika-savjetnika onako kako mozete i kako vama odgovara, ako uspijete.

Imate PP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako ne gledate u vas "postanski sanducic" tu na forumu i ne javljate mi se na moju poruku, pokusa cu simulirati iznos vase izracunate mirovine na dan 01.09.,2019.god. sa stazem od 34 godine i 5 mjeseci i na datum 01.04.2020.god. nakon sto bi kroz produzeno osiguranje uplatitie nedostajucih 7 mjeseci radnog staza kako bi imali ukupnih 35 godina radnog staza potrebnih za ispunjenje uvijeta po ZOMO-u za dodatak od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada nakon navrsenja potrebnih godina za "starosnu mirovinu" a to je u 2020.god. 62 godine i 6 mjeseci zivota.

Znaci na datum 01.04.2020.god. vas dulji rad bio bi 30 mjeseci (30 x 0,34% = 10,2%) na navedeni datum kod izracuna mirovine ista bi bila uvecana za 10,2%

Kako je za izracun mirovine bitan "prosjecni vrijednosni bod - PVB" za sve godine rada a njega neznam, u izracunu cemo simulirati da je on 1,0.

Zuti dio tablice bio bi sadasnja mirovina na datum 01.09.2019.god., a plavi dio tablice eventualna mirovina sa dodatkom bonifikacije na datum 01.04.2020.god.:

image.png.c4be21b46f8a7772c8a62e701361c488.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam baš vješta s internetom pa nisam ni znala za poštanski sandučić.

To je valjda onaj znak s pismom koji sam sada pogledala.

Trenutno me najviše muči pitanje ako se poništi Rješenje o mirovini kao što mi je rekla moja ref. jel to znači da se sve vraća na početak kao da nisam ni ušla u status umirovljenika.

Inače imam izračune informativne jer sam u sustavu e-Građani.Hvala vam na trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ako se ponisti rijesenje onda ste u zraku, niste u radnom odnosu, niste na burzi a niste ni u mirovini, kad otplatite tih 7 - 8 mjeseci (sveukupno cca 4000 do 5000 kn) koliko vam fali, ponovo napisite zahtjev za umirovljenje sa datumom kad cete imati navrsenih punih 35 godina osiguranja.

Zar nije to to sto bi vi zeljeli, javite se referentici kako su vam odgovorili sa HZMO-a i to ju pitajte.

Normalno ako ste primili tu mirovinu za rujan mjesec istu cete im morati vratiti.

Ako vas PVB nije za tudje oci OK, htio sam samo pomoci da lakse dobijete sliku koliko bi vam otprilike iznosila mirovina sa dodatkom.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije podnasanja slijedeceg zahtjeva za umirovljenje dobro provjeriti dali imate potrebnih 35 godina radnog staza, nadalje prenosim vam sa stranica HZMO-a slijedeci tekst vezan na rokove i mogucnosti kod podnasanja zahtjeva za umirovljenje na koje treba pripaziti:

" U slučaju kada zahtjev za mirovinu podnese nezaposlena osoba, odnosno osoba koja nije u osiguranju , pravo na mirovinu pripada najranije od prvog idućeg dana nakon prestanka radnog odnosa ako je zahtjev podnesen u roku od šest mjeseci od prestanka osiguranja, a ako je zahtjev podnesen nakon isteka navedenog roka, osiguranik ima pravo na mirovinu najranije šest mjeseci unatrag računajući od prvog dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva. Unutar navedenih razdoblja osiguranik može birati datum od kada želi da mu se prizna pravo na mirovinu. "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je važna napomena da treba provjeriti punih 35 godina staža pa sam spremna biti na produženom osiguranju i 2 mjeseca duže.O tome sam već razmišljala jer ako mi informativni izračun pokaže 35 godina i 1 dan  to mi nije sigurno jer to je ipak samo informativni izračun.

Danas sam nazvala moju referenticu koja mi je rekla da će Rješenje biti poništeno i da mi staž ide normalno od 1.9.Radila sam do 31. 8. zaključno.

Fali mi nešto više od 7 mjeseci staža a ja planiram biti na produženom osiguranju do 1. 7. ili i duže ako financijski izdržim jer mi se tako povećava mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobivanjem rijesenja za mirovinu sa 01.09. imate tocno izracunati radni staz na dan 31.08.2019.god., ako vam fali malo vise od 7 mjeseci onda uplacujte produzeno osiguranje najmanje 8 mjeseci od 01.09.2019.god. do 30.04.2020.god., za dalje nemate potrebe uplacivati, a ako bas hocete biti ziher ukljucite jos i mjesec svibanj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav moje pitanje je vezano za produženo osiguranje pa ne bi otvarao novu temu kad već postoji.

Imam 58 godina života i 38 god staža napunjenog u 1 mj.2021.
Otišao sam iz firme sa datumom 31.01.2021 uz otpremninu i pokušavao pronaći rješenja kako do najoptimalnijeg rješenja za mirovinu.
Dilema mi je bila da li otići sa 60 god u prijevremenu uz 12% penalizacije ili uhvatiti starosnu za dugogodišnjeg osiguranika sa doplatom produženog osiguranja do 41g staža..

60g života punim u 4 mj.2023, a 41g staža uz plaćanje produženog osig. punim u 1 mj 2024.
Po mojoj računici ispalo je da mi se isplati plaćati skoro 3 godine produženo osiguranje.
Mjesečni iznos za produženo je sada oko 700 kn a 12 % penalizacije bi za moju buduću mirovinu bilo oko 720 kn, tako da bi za 3 godine korištenja pune mirovine "povratio" uplate u produženo koje sam plaćao 3 godine.
Ovo sam sve izračunao uz moju projekciju buduće mirovine od oko 6000 kn, PVB mi je sada 1,6064 ( možda će biti i malo veći jer imam uplatu bruto iznosa otpremnine koja još nije vidljiva)

Imam i 20 mjeseci provedenog u domovinskom ratu  koje će se poslije dodati na staž pa bi u konačnici imao 42 god i 8 mjeseci staža.

Probao sam izračunati i mirovinu po braniteljskom zakonu ali mi je ispalo manje nego po ZOMO.

Može li mi netko pomoći jesu li ovi moji izračuni ok i koliko ima 3 godine uplate produženog staža utjecaj na iznos buduće mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sizif,

vidim da imate dileme oko produženog mirovinskog osiguranja ?   Mislim da puno toga više znate o pravima na mirovinu, nego ste nam napisali ali ipak mislim da se kod vas radi o propustu u računu.

Dok primate prijevremenu starosnu mirovinu od 60 te godine, mjesečno kapne cca 5.300 kn.

Odlukom da plaćate produženo mirovinsko osiguranje tri godine, tog prihoda nema ali imate rashod od cca 700 kn.

1. Kojim prihodom mislite pokriti ove dvije godine života do 60 -tog rođendana ?

2. Kojim prihodom mislite pokriti 1 godinu života a da vam je standard na 5.300 kn mjesečno (+ 700 kn rashoda na produženo mirovinsko osiguranje) do ostvarenja prava na starosnu mirovinu ?

3. Jeli vam poznato koliko iznosi pvb za godinu dana uplata produženog mirovinskog osiguranja od 8.400 kn ?

4. možete li iskoristiti priložene tablice za simulaciju vaše prijevremene starosne mirovine odmah i starosne mirovine za 3 godine ?

prijevremena starosna mirovina.jpg

starosna mirovina.jpg

sizif prijevremene starosne mirovine.makroenabled.xlsm sizif starosna mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof,

drago mi je da ste mi baš vi odgovorili jer ste , koliko pratim ovaj forum, jedan od najvećih stručnjaka za mirovinske probleme i izračune.

Drago mi je da mislite da znam puno o mirovinskim pravima, ja mislim da ne znam dovoljno tj imam još dosta nepoznanica i dilema.

Pripremam se za mirovinu već par godina, jer sam znao da neću dočekati punu mirovinu u radnom odnosu, došla je "nemoralna "ponuda za odlazak uz otpremninu i sad sam na čekanju ( uz HZZ naknadu 15 mjeseci).

Pokušat ću ukratko odgovoriti na vaše upite:

1. i 2. napisao sam da sam otišao iz firme uz otpremninu koja je srećom za naše prilike relativno velika pa ću s njom preživjeti ove 2-3 godine do mirovine.

3. Ne znam koliko produženo osiguranje utječe na PVB , zato sam i pitao pojašnjenje, pretpostavljam da uopće ne utječe na PVB jer se plaćaju doprinosi za minimalnu plaću,

ali pretpostavljam da je ipak bolje nego ne plaćati jer bi onda PVB vjerojatno nakon 3 godine bio manji

4. ubacio sam svoje podatke u tablicu, meni ispada oko 6000 kn

 

Ne bih htio puno širiti priču, samo sam se htio uvjeriti u ispravnost mojih postupaka, jer me dosta ljudi uvjerava da se ne isplati dugo plaćati produženo osig.

Stvar je jednostavna, ako idem u prijevremenu sa 60 god života (5.4.2023) imat ću 6000 - 720 ( 12% penalizacije) = 5380 kn

Ako plaćam produženo do uvjeta za starosne za dugogod. osig. (do 1.1.2024), nakon toga imat ću punu mirovinu 6000 kn.

Za tih 3 god ću platiti 3*8400=25200 produženog osiguranja.

Nakon 3 godine "uživanja" pune mirovine, nadoknadit ću tih 25400 koj sam platio za produženo ( jer će mirovima biti 720 kn veća) i nakon toga je sve dalje "dobitak", naravno uz uvjet da treba to doživjeti i proživjeti što duže....


image.thumb.png.93297f5507e4dcb82cfc6fd65aeaf1aa.png

Sad mi je malo čudno, po ovoj tablici skoro i da nema razlike ako idem po ZOMO ili po braniteljskom zakonu
 

 

 

image.png

uređeno: od sizif63
kriva tablica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razlika izmedju civilne i braniteljske vam je 1% u korist civilne, po ZOMO-u imate dodatak od 27%, a po ZOHBDR-u kao dragovoljac 26%.

Hm, na tri godine placanja produzenog osiguranja uz minimalnu uplatu doprinosa za mirovinsko, sadasnji PVB za 38 godina radnog staza 1,6064 bi vam mogao pasti na cca 1,54 za 41 godinu radnog staza.

To za produzeno osiguranje i visinu PVB-a nakon toga, provjerite si u pravnoj sluzbi HZMO-a, kako bi bili tocno upoznati prilikom odluke, placati ili ne placati produzeno osiguranje.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof. zahvaljujem na trudu i tablicama, do nedjelje navečer nisam pri računalu pa se ne mogu kvalitetno baviti tablicama, koliko vidim na ovoj zadnjoj pvb bi pao na 1,54 i uz koeficijent 0,88 za prijevremenu... to mi ne izgleda dobro i zato bi svakako želio doći do pune mirovine 60 god/41 staž a to mogu samo uz produženo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sizif,

simulacija iznosa starosnih mirovina na 61 rođendan i 41g. efektivnog radnog staža, uključivo da ste cca 38 mjeseci plaćali produženo mirovinsko osiguranje cca 700 kn na mjesec.

Pvb za ukupni radni staž pada zbog 3 godine minimalnih uplata za produženi mirovinsko osiguranje, zbog minimalnih uplata godišnji pvb iznosi samo cca 0,4.

Odluka o svemu ostaje i dalje samo na vama.

starosne mirovine.jpg

sizif starosna mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od otpremnine ne racuna vam se cjela otpremnina koju ste dobili, vec samo onaj dio koji je oporeziv, a neoporezivo je do 6500 kn po godini staza, znaci samo onaj dio otpremnine koji je vise preko isplacenih cca 250000 kn, i na taj dio preko tog iznosa su placeni doprinosi...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , sizif63 je napisao:

Mislim da će pvb ipak biti u konačnici  veći i konačna mirovina bliže 6000 jer za 2021 imam uplaćene 3 pune bruto plaće + otpremnina a to će biti vidljivo tek sredinom 2022 kad se dodaju prihodi za 2021. Ovaj zadnji scenarij uz malo veći pvb mi odgovara. 

To bi bilo super, onda je bolja matematika, to jest iznos starosne mirovine.

Važno je da se što prije odlučite o uplatama u produženo mirovinsko osiguranje a najkasnije u roku do 12 mjeseci od prestanka radnog odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sizif,

ako ste plaćali doprinose u II mirovinski stup i ako vam je poznat iznos dosadašnjih uplata u II mirovinski stup, jednostavnim korištenjem priloženog linka dolazite do iznosa dijela vaše mirovine iz II mirovinskog stupa.

http://www.rmod.hr/default.aspx?id=169

Probajte preko porezne uprave na e građanin ustanoviti uplate tijekom 2021.g. u mirovinsko osiguranje, tri bruto plaće + uplata iz otpremnine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof

plaćam doprinose u 2.stup od početka. 

Preko HZMO Informativnog izračuna sa mojim podacima i stažom, Mirovina bez uvjeta,  ispada mi povoljniji Izračun mirovine u cijelosti iz generacijske solidarnosti nego onaj drugi Izračun za oba stupa, i to prilično velika razlika skoro 17 %.

Što se tiče produženog platio sam za prošla 4 mjeseca tako da nemam rupu u stažu.

To je moja odluka pa dalje kako bude, a tko zna za 2-3 godine možda i bude kakva zakonska promjena, uz naše političare nikad se ne zna ...

Što se tiče uplata za 2021 to sam utvrdio preko e-porezne jer mi je to bitno znati kako bi izračunao povrat poreza u 2022. Kod upate bruto iznosa otpremnine uvijek bude povrat poreza iduće godine.

uređeno: od sizif63
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

ukjlučila bih se u ovu temu s pitanjem. Naime imam VSS i 20 i sitno god staža, cijeli radni vijek sam odradila u privatnim poduzećima gdje je većinu tog vremena bilo "normalno" biti prijavljen na minimum za stručnu spremu ( u mom slučaju minimum za VSS ), a ostatak je išao na ruke. Unatočom mnogim pokušajima (natječajima) da se izvućem iz toga nisam uspjela. Sad radim povremeno na Ugovor o djelu gdje se ostvaruje radni staž,ali po drugoj osnovi pa vremenski je to manje, a i ne radim cijelu godinu, pa se nakupi kakvih 4 mj staža u godini. Sa 50 god, 4 operacije kralježnice itd...nisam baš u kategoriji lako zapošljivih. Iz toga razloga razmišljam o uplati produženog mirovinskog staža.

Međutim, pitanje koje me baca u veliku nedoumicu je - koliko je meni to isplativo ? Ono što me najviše brine jest da mi je rečeno da bi mi uplata od 640,oo kn koliko je minimalno u stvari spustila prosjek. Tj. da se prilikom odlaska u mirovinu zbrajaju sve godine ( uplate) te, kako sam ipak bila prijavljena na minimalac VSS, sad ići uplaćivati minimum minimuma značilo bi ići u minus. s jedne strane, dok s druge strane bi nakupljala godine....Neke veće uplate od te ne mogu podnijeti. Unaprijed zahvaljujem na mišljenju svih koji mi se jave. Znam da mi nitko ne može reći što vrijeme donosi, ali sam sigurna da više ljudi,više zna. Hvala unaprijed i srdačan pozdrav svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Miljko,

mislim da niste u pravu, godišnji pvb za uplatu od cca 680 kn mjesečno produženog mirovinskog osiguranja je oko 0,4 i dosta ruši prosjek onih sa dobrim primanjima.

Poštovana millan,

sami morate razmisliti o matematici oko vaše mirovine:

1 godina radnog staža donosi vam 69,81 kn minimalne starosne mirovine.

20 godina radnog staža donosi vam 1.396,20 kn minimalne starosne mirovine (dosadašnji staž).

35 godina radnog staža donosi vam 2.443,35 kn minimalne starosne mirovine uz plaćanje 8.160 kn godišnje narednih 15 godina.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Miljko,

kako kaže čovjek koji radi u HZMO-u, u praksi bi izgledalo ovako:

Zaposlio sam se sa 19.g. u SAS Zadar i u toj godini ostvario dobra primanja uz prosječni vrijednosni bod od 3,00. Nakon toga dao sam otkaz i narednih 45.g. plaćao produženo mirovinsko osiguranje od cca 8.100 kn godišnje i ostvarivao godišnji pvb od cca 0,4, skoro dvostruko manji od uplata za minimalnu plaću.  

Krajem ove godine navršavam 46.g. mirovinskog staža (nikakav braniteljski staž) i ostvarujem pravo na maksimalnu starosnu mirovinu po ZOMO za svoj mirovinski staž zbog plaćanja doprinosa za mirovinsko osiguranje dvostruko manje od onog tko je cijeli radni vijek imao minimalnu plaću.

Čovjek radi u HZMO-u Izracun mirovine.jpg

Čovjek radi u HZMO-u, starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 13. 07. 2021. at 19:59, Miljko je napisao:

Ne znam jesam li ili nisam u pravu ali znam ovo. Čovjek radi u HZMO-u pa valjda zna bolje nego ja

Poštovani Miljko, taj čovjek na čiji se post pozivati ne radi u HZMO-o i u tom  postu nije mislio na 15godisnje plaćanje produženoj osiguranja već na cca do eventualno godinu , možda dvije...

Za mirovinu vam se računaju sve uplate za sve godine rada, osim godine u kojoj se ide u mirovinu i iz toga vam se izračunava PVB koji je ključni faktor u formuli za izracun iznosa mirovine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek,

dobro vi velite ali u ovom konkretnom predmetu, kojoj mirovini se ja mogu nadati, onoj kako kaže čovjek koji radi u HZMO-u :

- najvišoj mirovini za moj radni staž od 12.203,90 kn  ili kako ja mislim

- najnižoj mirovini za moj radni staž od  3.211,26 kn

Nisu baš slični iznosi mirovina ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
Dana 11. 06. 2021. u 23:36, sizif63 je napisao:

Mislim da će pvb ipak biti u konačnici  veći i konačna mirovina bliže 6000 jer za 2021 imam uplaćene 3 pune bruto plaće + otpremnina a to će biti vidljivo tek sredinom 2022 kad se dodaju prihodi za 2021. Ovaj zadnji scenarij uz malo veći pvb mi odgovara. 

Poštovani sizif63,

ide li sve po planu, jeste li zadovoljni uplatama u 2021.g. ?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani prof, samo info da je sa mojom mirovinom sve ispalo kako sam planirao i očekivao, puno hvala na savjetima i pomoći.

Iznos prema Vašim tablicama je točan.

Čim sam navršio 60g života, mirovina za dugogodišnjeg osiguranika je aktivirana sa 41g i 3mj ukupnog staža ( efektivni staž+dupli braniteljski+produženo osiguranje )

Naravno uz braniteljske povlastice 24% osobni bodovi su malo manji ali primit ću 10 mirovina više pa to zanemarujem.

A i slijedeće usklađivanje će to izravnati 🙂.

 

Još jedno hvala na svemu i pozdrav svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija