Jump to content

zastara potrazivanja po kreditu


Neko112

Preporučene objave

Poštovani,

Imam problem s blokiranim računom. Napisati ću kronologiju bitnih događaja.

 

-          2008. godine potpisujem ugovor sa PBZ bankom na kojem sam jamac (solidarni dužnik) za kredit za kupnju vozila

-          Do 2012. godine anuiteti se otplaćuju uredno i nemam problema

-          Tada počinje kašnjenje s otplatom anuiteta i banka meni i korisniku kredita sjeda preko FINE na plaću i vrši sredstva

-          Krajem 2012. godine zbog nemogućnosti banke da uredno naplati anuitete koji stižu na naplatu pokreće element osiguranja kredita i naplaćuje se u potpunosti za cijeli preostali iznos kredita od Croatia-e Osiguranja te ukida pljenidbu sredstava preko FINE

-          Od tog trenutka u 2012. godini po tom kreditu ni meni ni korisniku kredita nitko više do 2019. godine ne pokreće pljenidbu sredstava preko FINE

-          Croatia osiguranje koje je preuzelo kredit od PBZ banke na sebe, 19. studenog 2012. godine šalje obavijest o dugu, regresni zahtjev korisniku kredita i meni (nisam siguran da sam ikad vidio taj papir oslovljen na mene, ali pretpostavimo da su mi ga poslali)

-          U tom regresnom zahtjevu Croatia Osiguranje nas obavještava da su prilikom isplate osiguranja PBZ banci stekli pravo regresa za sredstava koja su uplatili PBZ banci od nekih 50 tisuća kuna, te nam daju rok od 15 dana za uplatu.

-          Uplata tih sredstava se nije dogodila već je korisnik kredita uplatio još dvije rate od cca 4 tisuće kuna, a zadnja uplata je bila 24. prosinca 2012. godine, nakon čega Croatia Osiguranje šalje neku treću tvrtku da oduzme vozilo.

-          Napominjem da u tom trenutku od preuzimanja kredita CO od PBZa ni na dalje do 2019. godine ni moj ni račun korisnika kredita nije bio ovršen po predmetu ni u jednom trenutku jer je PBZ povukao svoju ovrhu, a Croatia Osiguranje nikad nije pokrenula postupak do 2019. godine.

-          Početkom 2013. godine Croatia Osiguranje preko neke treće firme oduzima vozilo od korisnika kredita

-          U 2013. godini korisnik kredita potpisuje punomoć za prodaju vozila, zanimljivo je da korisnik kredita mijenja punomoć koja mu je poslana i nadodaje na istu da „ukoliko se vozilo proda da se više od njega ne potražuju nikakva sredstva po kreditu“ (nažalost nemam primjerak punomoći i nitko mi ne želi ustupiti kopiju), međutim vozilo se nije prodalo odmah.

-          12. srpnja 2013. godine korisnik kredita odjavljuje vozilo na policiji, ne znam tko je vlasnik.

-          Korisnik kredita meni govori kako oduzimanjem vozila više neću imati problema po kreditu jer je sad kao stvar gotova, ja nažalost vjerujem jer nemam nikakve ovrhe po računu nitko me ništa ne pita i super. Napominjem da ni korisniku kredita od 2012. godine nitko preko FINE nije „sjeo“ na račun po tom predmetu odnosno kreditu.

-          14. studenog 2014. godine netko prodaje vozilo (ne znam tko, vjerojatno CO) ne znam ni tko je vlasnik vozila u tom trenutku. Ono što znam je da su sredstva od vozila doznačena Croatia Osiguranju u ime korisnika kredita kao da je on uplatio sredstva a nije, već su sredstva dobivena prodajom auta.

-          Nakon toga događaja nemam nikakve dokumente i saznanja o kreditu do 26. kolovoza 2019. godine kada mi FINA blokira račun za temelju zadužnice koju sam potpisao kod potpisivanja ugovora o kreditu kada sam bio jamac. Zadužnica je iz 2008. godine.

-          Terete me za glavnicu od 20 tisuća kuna (to je valjda iznos koji je ostao kada se od prvobitnih 50 tisuća kuna prodajom vozila i uplatama koje sam gore spomenuo smanjilo na 20 tisuća) i kamatu od 23 tisuće kuna, znači nekih 43 tisuće kuna.

Sada imam par pitanja:

 

Kako PBZ banka koja je pokretanjem elementa osiguranja naplatila sva svoja potraživanja po kreditu još 2012. godine i nema više potraživanja, može tek sad u 2019. godini prebacivati prava dokumentima:

1.       Izjava o ustupu prava po ispravi

2.       Promjena vjerovnika i dostava stanja duga po osnovi za plaćanje(jer PBZ nema dug naplatio se 2012. godine)

Znači PBZ se je naplatio u potpunosti još 2012. godine i CO regresnim zahtjevom traže ukupan preostali iznos kredita koji nije bio plaćen(50 tisuća kuna), a PBZ kao sad tek prebacuje prava na CO taj dio ne razumijem. Niti nisam siguran da mogu prebacivati nešto što su odavna prebacili pokretanjem elementa osiguranja.

 

Ako me terete po zadužnici, zadužnica je bila instrument kojim sam jamčio da ću plaćati kredit odnosno anuitete po dospijeću. Zadnji anuitet po planu otplate kredita je trebao biti negdje u 2015. godini i time bi u 2019. godini svi anuiteti zastarjeli jer zastara po anuitetu je 3 godine. I napominjem nitko nije pokušao naplatiti iste od 2012. do sad 2019.

 

Ako me ipak terete po Regresnom zahtjevu, regresni zahtjev zastarijeva za 5 godina. Moj regresni zahtjev je nastao prilikom preuzimanja kredita, CO je preuzeo od PBZ potraživanja. i od 2012. godine, točnije 19. studenog 2012. kada nastaje regresno potraživanje mene nitko nije, a ni korisnika kredita nitko nije pitao niti pokušao preko FINE naplatiti ta sredstva od 2012. godine kada je regresni zahtjev nastao.

 

Može li prodaja vozila 14. studenog 2014. godine i sredstva koja su doznačena po predmetu imati utjecaj na zastaru. Nisam siguran tko je zapravo bio vlasnik tog vozila, banka, CO kada ga je oduzeo ili korisnik kredita.

 

 

Unaprijed Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste dobili isprave sa Fine, jer je bitno temeljem koje isprave su Vas blokirali?

Od FINE sam dobio papir: ZAHTJEV ZA IZRAVNU NAPLATU, zahtjeva se izravna naplata novčane tražbine na temelju zadužnice u dijelu prema specifikaciji u privitku.

 

Što točno piše u toj ispravi?

zaduznica.thumb.jpg.3df63b226540b34541c9b58d89274fdb.jpg

 

 I što je predmet ugovora o cesiji, koja isprava?

5da83ecc66459_izjavaoustupuprava.thumb.jpg.fe7545e75ad7d8cc1c7dc8ec662fa5f0.jpg5da83ed97f46c_promjenavjerovnika.thumb.jpg.5f568453f37cc16db20a712c769f4c33.jpg

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Neko112 je napisao:

Znači PBZ se je naplatio u potpunosti još 2012. godine i CO regresnim zahtjevom traže ukupan preostali iznos kredita koji nije bio plaćen(50 tisuća kuna), a PBZ kao sad tek prebacuje prava na CO taj dio ne razumijem. Niti nisam siguran da mogu prebacivati nešto što su odavna prebacili pokretanjem elementa osiguranja.

Pbz se naplatio, ali i dalje posjeduje ovršnu ispravu tj. zadužnicu temeljem koje se naplatio, te istu kasnije ustupa CO koji na to ima pravo, jer on samo na temelju te zadužnice kao ovršne isprave, može dalje potraživati svoja prava u ovršnom postupku u odnosu na Vas.

prije 6 sati , Neko112 je napisao:

Ako me terete po zadužnici, zadužnica je bila instrument kojim sam jamčio da ću plaćati kredit odnosno anuitete po dospijeću. Zadnji anuitet po planu otplate kredita je trebao biti negdje u 2015. godini i time bi u 2019. godini svi anuiteti zastarjeli jer zastara po anuitetu je 3 godine. I napominjem nitko nije pokušao naplatiti iste od 2012. do sad 2019.

Ako me ipak terete po Regresnom zahtjevu, regresni zahtjev zastarijeva za 5 godina. Moj regresni zahtjev je nastao prilikom preuzimanja kredita, CO je preuzeo od PBZ potraživanja. i od 2012. godine, točnije 19. studenog 2012. kada nastaje regresno potraživanje mene nitko nije, a ni korisnika kredita nitko nije pitao niti pokušao preko FINE naplatiti ta sredstva od 2012. godine kada je regresni zahtjev nastao.

Kada su 2012. godine pokušali naplatu preko Fine, tada je prekinut zastarni rok, tako da ovdje nema zastare. I terete Vas temeljem zadužnice, ali koja ima učinke pravomoćnog rješenja o ovrsi tj. koja je ovršna isprava.

prije 6 sati , Neko112 je napisao:

Može li prodaja vozila 14. studenog 2014. godine i sredstva koja su doznačena po predmetu imati utjecaj na zastaru.

Ne, ovim se zastarni rok ne prekida.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija