Jump to content

Plaća u ugovoru i ugovorena plaća


Iva_zg

Preporučene objave

Pozdrav,

malo sam u zabludi vezano za neke stavke koje sam primjetila kod svog poslodavca . 
na ugovoru o radu mi piše da će mi se isplaćivati plaća od 7.958,70 kn brutto, sa svim porezima, prirezima i davanjima koja su propisana zakonom.

Na platnoj listi sam primjetila dio gdje su navedeni podaci o proračunu gdje piše ugovorena bruto plaća 6,999,59 kn. Na to sumu su mi uračunati svi doprinosi, piše ovako (doprinosi za mio gener.sol, dop.za mio kapit.štednja i dop.na plaće za zo), Još imaju neke stavke porezna olakšica, porez na dohodak osnovica za porez na dohodak  i na kraju piše utvrđena svota plaće-naknade 5.090,00 kn i pod rubrikom dodaci i obustave imam navedeno naknada za rezultate rada 550kn i prijevoz 360 kn. Suma za isplatu je 6000 kn. 
Može mi netko objasniti zašto je u ugovoru navedeno jedna suma, a na platnoj listi se drugačije računa? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Iva_zg je napisao:

Pozdrav,

malo sam u zabludi vezano za neke stavke koje sam primjetila kod svog poslodavca . 
na ugovoru o radu mi piše da će mi se isplaćivati plaća od 7.958,70 kn brutto, sa svim porezima, prirezima i davanjima koja su propisana zakonom.

Na platnoj listi sam primjetila dio gdje su navedeni podaci o proračunu gdje piše ugovorena bruto plaća 6,999,59 kn. Na to sumu su mi uračunati svi doprinosi, piše ovako (doprinosi za mio gener.sol, dop.za mio kapit.štednja i dop.na plaće za zo), Još imaju neke stavke porezna olakšica, porez na dohodak osnovica za porez na dohodak  i na kraju piše utvrđena svota plaće-naknade 5.090,00 kn i pod rubrikom dodaci i obustave imam navedeno naknada za rezultate rada 550kn i prijevoz 360 kn. Suma za isplatu je 6000 kn. 
Može mi netko objasniti zašto je u ugovoru navedeno jedna suma, a na platnoj listi se drugačije računa? Hvala

Plaće u Hrvatskoj se ugovaraju u brutto iznosu. Tako da kada dođe do promjene ima prostora za povećanje/smanjenje plaće. Ovih 5.090 vam je netto što znači laički rečeno da je to vaša plaća (ono što vama sjedne na račun) plus prijevoz i naknada za rezultate (tvrtka u kojoj radite dobro je radila taj mjesec pa ste dobili nagradu ili ste vi radili dobro pa ste dobili nagradu). Sad ide brutto 1- u njega ulazi vaša netto plaća plus izdatci za mirovinski sustav (to vam je ovih 6,999,59 odnosno doprinos koji za vas uplaćuje poslodavac kako biste imali mirovinu kada dođe vrijeme za to. Nakon toga ide brutto 2 koji je zbroj brutta 1 plus troškovi zdravstvenog osiguranja, poreza i pireza. To vam je najveći iznos na platnoj listi koji kod vas iznosi ovih 7.958,70.

Porezna olakšica predstavlja iznos plaće koji vam se može isplatiti bez oporezivanja.

Porez na dohodak plaćate jer vam plaća iznosi više od 3800 koliko se u RH može isplatiti radniku bez plaćanja poreza.

Po zakonu poslodavac ne smije staviti u ugovor iznos koji piše vama na platnoj listi već mora pisati brutto iznos i zbog toga imate razliku u iznosima na ugovoru i platnoj listi.

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod zapošljavanja potpisala sam ugovor o radu, gdje mi je navedena plaća od 5.579,00 kn u brutto iznosu, Pri kupovini stana poslodavac mi je 23.10.2018 povećao plaću na brutto iznos od 7.958,70 kn. Te smo na tu plaću sklopili aneks ugovora. Tada mi je platnoj listi poslao nakon svih doprinosa, poreza i prireza pisalo da mi je netto plaća 5640 kn +360 kn prijevoza , što je u konačnici 6000 kn. To je trajalo 3 mjeseca koliko mi je bilo potrebno da prođe na banci kako bi mogla ući u proces za dobivanje kredita ( taj iznos mi stoji u REGOSU), nakon toga ostala mi je ta plaća, ali je na platnoj listi naveden iznos ugovorene plaće 6,999,59. Kad mi se oduzmu svi porezi prirezi i doprinosi iznos moja neto plaća iznosi 5.090,00 kn + naknada za rezultate rada 550 kn i prijevoz od 360 kn, što u konačnici iznosi 6000 kn. Poslodavac mi je rekao da će mi plaća biti smanjena jer ja nisam htjela sudjelovati u nekim cinkanjima i ogovaranjima kolega kojih se on htio riješiti na način da pod prisilom daju otkaz( možda je nekome to čudno, ali ja nisam htjela sudjelovati u tome)U 9 mjesecu bila sam na bolovanju 4 dana. I dobila sam plaću od 4.436,26 kn + 360 kn .Ne razumijem o čemu se sve tu radi? Je li to sve po zakonu ili ne, kako on meni može smanjiti plaću ako imam ugovor na tu placu (veću) bez potpisivanja novog ? Nigdje mi nije navedeno vremensko trajanje tog ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija