Jump to content

bolovanje i otkaz


anonimno

Preporučene objave

  • 2 godina kasnije...

Anonimno je napisao:

znam da meni poslodavac ne može otkazati dok sam na bolovanju, ali mogu li ja dati otkaz (redoviti) dok sam na bolovanju? U ZOR ne piše da ne mogu tako da mislim da mogu, ali čisto da provjerim?

 

Afrika je u krivu

Prema ZOR-u,poslodavac može radniku otkazati ugovor o radu tijekom trajanja pr.nesposobnosti za rad ali činjenica da je radniku odluka o otkazu ugovora o radu uručena tjekom trajanja privremene nesposobnosti za rad, zaustavlja tijek otkaznog roka,tj. otkazni rok jene teće za vrijeme pr. nesposobnosti.

Isto vrijedi ( za Anonimusa) u obrnutom slučaju kad radnik daje otkaz za vrijeme pr.nesposobnosti naravno ako je otkaz redovit, mada baš ne vidim logike zbog koje bi radnik za vrijenme pr. nesposobnosti davao redoviti otkez.

Otkaz je zabranjen ptilikom trajanja pr. nesposobnosti uzrokovane povredom na radu, u trudnoći, prilikom koreištenja prava porodiljnog dopusta i 15 dana nakon korištenja istog te u još nekim slučejevima koje je odredio zakonodavac (NN137/04 ZOR)

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZZvone je napisao:

Molim savijet!

radim u maloj privatnoj firmi sa svega 6 zaposlenih. dobio sam odluku o otkazu, imam li pravo na žalbu iako to nigdje ne piše u odluci o otkazu?

 

ZZvone pozzz,

1. "uletjeli" ste u "tuđu" temu što nije preporučljivo no to ćemo prešutjeti.

2.Kakva je odloka poslodavca bila? Odnosno koji od ZOR-om predviđenih načina prestanka ugovora o radu:

-redoviti otkaz ugovora iz poslovno uvjetovanih razlodga(tehnolški višek)

-izvanredni otkaz zbog vašeg skrivljenog ponašanja

3. kakov ste ugovor o radu imali:

-na određeno ili neodređeno vrijeme?

4.Koliko ste dugo radili kod tog poslodavca?

5.Jeli vaš poslodavac obrtnik ili d.O.o.

 

Odgovorite mi na postavljena pitanja, pa bumo nastavili. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZZvone pozzz,

1. "uletjeli" ste u "tuđu" temu što nije preporučljivo no to ćemo prešutjeti.

2.Kakva je odloka poslodavca bila? Odnosno koji od ZOR-om predviđenih načina prestanka ugovora o radu:

-redoviti otkaz ugovora iz poslovno uvjetovanih razlodga(tehnolški višek)

-izvanredni otkaz zbog vašeg skrivljenog ponašanja

3. kakov ste ugovor o radu imali:

-na određeno ili neodređeno vrijeme?

4.Koliko ste dugo radili kod tog poslodavca?

5.Jeli vaš poslodavac obrtnik ili d.O.o.

 

Odgovorite mi na postavljena pitanja, pa bumo nastavili. :palac:

 

kao prvo ispricavam se na uskakanju u temu, friski sam na ovom podrucju.

 

otkaz ugovora zbog njihovog nezadovoljstva mojim radom

ugovor je na neodredeno uz probni rok od 3 mjeseca, a radio sam 2 mjeseca. poslodavac je d.O.o.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac je u skladu s zakonom dao otkaz s obrazloženjem kako niste zadovoljili probni rad- poštivao je i rok ( radili ste 2 mjeseca a ugovoren je probni rad od 3 mj). Vjerojatno je neopravdano zaključio kako niste dobro obavljali svoj posao, ali nažalost ništa nećete postići pisanjem prigovora na odluku otkaza. Da li je ostale obveze poslodavac ispoštovao( isplatio plaću, uplatio doprinose, izdao obračunsku listu...)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zzvone,

anavir je rekla sve. Na vašu žalost.

ja bih još samo dodao: nemojte se obeshrabriti i odmah potražite drugi posao. To je jedino riješenj. Potrudite se malo žešće jer su danas jako osjetljiva vremena i ponuda je na tržištu rada vrlo jaka pa poslodavci gledaju "dlaku u jejetu" što im se nikako nesmije zamjeriti. To je njihovo pravo a i dobro je za naš mentalitet. Volimo poćesto "zaspati" na radu i svemu u vezi sa njim.

Sretno. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 14 godina kasnije...

Mene isto zanima kao i anonimusa. Trenutno sam na bolovanju i ne mogu obavljati poslove u opisu radnog mjesta a poslodavac me ne želi rasporediti na drugo radno mjesto jer medicinska dokumentacija ne pokriva sve to. Operirao sam srce i imam problema prilikom noćnog rada i stresa a raspoređen sam na radno mjesto koje je sve to. Primoran sam dati otkaz i tražiti novi posao pa me zanima zašto nebi mogao vrijeme otkaznog roka provesti na bolovanju jer sam ja dao otkaz a ne da mi ga je poslodavac dao. Na kraju otkaznog roka odnosno kada bi zaključio bolovanje poslodavca bi tražio da mi isplati neiskorišteni godišnji. Istraživao sam i čitao ali nigdje nisam naišao na ovakav slučaj. Svugdje se spominje otkaz poslodavca zaposleniku koji je na bolovanju a nigdje nema obrnuto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mark22 je napisao:

Primoran sam dati otkaz

Onda dajte izvanredni otkaz zbog nemogućnosti nastavka radnog odnosa nastupanjem osobito važne činjenice bez povrede obveza ugovora o radu. U ovom slučaju nema otkaznog roka.

prije 1 sat, Mark22 je napisao:

zašto nebi mogao vrijeme otkaznog roka provesti na bolovanju jer sam ja dao otkaz a ne da mi ga je poslodavac

Možete, ali za to vrijeme ne teče otkazni rok. Osim, ako traje duže od 6. mjeseci, jer radniku prestaje radni odnos najkasnije istekom 6 mjeseci od dana uručenja odluke o otkazu ugovora o radu.

prije 1 sat, Mark22 je napisao:

Na kraju otkaznog roka odnosno kada bi zaključio bolovanje poslodavca bi tražio da mi isplati neiskorišteni godišnji.

Po zaključenju bolovanja, tek bi počeo teći otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Borbena7 je napisao:

Onda dajte izvanredni otkaz zbog nemogućnosti nastavka radnog odnosa nastupanjem osobito važne činjenice bez povrede obveza ugovora o radu. U ovom slučaju nema otkaznog roka.

Nažalost ni ovo ne mogu jer piše u zakonu:

Kod te vrste otkaza i poslodavac i radnik moraju dokazati postojanje opravdanog razloga, a otkaz se može dati samo u roku od 15 dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se otkaz temelji.

Ja sam za to saznao prije više od dva mjeseca, vratio se na posao, pokušao raditi ali nije išlo i opet završio na bolovanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija