Jump to content
Znatizeljni985

Raskid ugovora o radu

Preporučene objave

Pozdrav,

 

u situaciji sam da mi poslodavac želi prekinuti ugovor o radu na neodređeno.

 

Njegova ideja je sporazumni otkaz, što ne želim jer onda gubim čak i pravo na naknadu s burze ili opcija s aneksom ugovora od djelu.

Da li je moguće napraviti aneks ugovora kada je ugovor na neodređeno? I koja su moja prava oko toga, imam li pravo odbiti potpisati aneks i što onda slijedi?

Također, da li mi poslodavac mora pisano najaviti otkaz zbog otkaznog roka ili je dovoljna samo usmena napomena koja nigdje nije zabilježena?

Hvala unaprijed na pomoći.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Znatizeljni985 je napisao:

Njegova ideja je sporazumni otkaz, što ne želim jer onda gubim čak i pravo na naknadu s burze ili opcija s aneksom ugovora od djelu.

Niste dužni na ovo pristati.

, Znatizeljni985 je napisao:

Da li je moguće napraviti aneks ugovora kada je ugovor na neodređeno?

Kako bi glasio taj aneks?

, Znatizeljni985 je napisao:

Također, da li mi poslodavac mora pisano najaviti otkaz zbog otkaznog roka ili je dovoljna samo usmena napomena koja nigdje nije zabilježena?

Otkaz mora biti uručen tj. mora biti pisan i obrazložen.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Imam jedno pitanje.

Dakle, kratko radim kod jednog poslodavca i dobila sam 360kn prijevoza za tekući mjesec( u gotovini). Zanimaju me dvije stvari:

1) ukoliko raskinem taj radni odnos u ovom mjesecu, moram li vratiti novac za prijevoz?

2) ukoliko sam na probnom radu je li otkazni rok 7 dana ili ide po čl.122 st.1 i stavku 7.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 11 sati , nikolina94 je napisao:

1) ukoliko raskinem taj radni odnos u ovom mjesecu, moram li vratiti novac za prijevoz?

Da, srazmjerno sa brojem radnih dana koje ste odradili, odnosno koristili prijevoz.

prije 11 sati , nikolina94 je napisao:

2) ukoliko sam na probnom radu je li otkazni rok 7 dana ili ide po čl.122 st.1 i stavku 7.

Prvo se gledaju odredbe ugovora o radu, a ako se s njima ne regulira ovo pitanje onda se primjenjuje čl. 122. st. 1. toč. 1. Zakona o radu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...