Jump to content

Gradnja ulice preko mog dvorišta


Krov

Preporučene objave

Molim kompetentne znalce za informaciju, savjet, komentar.

Gradski ured za prostorno uredjenje na zahtjev Grada Zagreba izdao je lokacijsku dozvolu za izgradnju ulice ukupne širine 17m koja je idejnim projektom zamišljena tako da zahvaća cca 2 m mojeg dvorišta na kojem je kuća i gdje živimo, a 15 metara susjednu parcelu koja je u naravi neizgrađena livada širine 40 - 50 metara te u nastavku prolazi i preko niza ostalih parcela.  Pozvani su svi vlasnici zahvaćenih parcela da se izjasnimo.  Budući da ta zamišljena cesta naočigled sasvim nepotrebno zahvaća moje dvorište iako na susjednoj livadi ima i previše mjesta za takvu ulicu, moj prigovor nije prihvaćen već sam upućen da se u žalbenom roku žalim Ministarstvu graditeljstva. To namjeravam i učiniti. 

Inače, prije cca 10 godina gotovo identična situacija za izgradnju spomenute ceste. I tada su u idejnom projektu zamislili cestu preko mog dvorišta doduše cca 1 metar. Na pozivu da se izjasnimo protivio sam se i predložio da cesta ide do moje međe. Taj moj prigovor su Grad Zagreb i projektant uvažili. Medjutim, gradja nije započeta bilo iz razloga što su se i drugi protivili ili Grad nije imao novaca ili što već. Uglavnom projekt je stao da bi sada opet oživio i to opet preko mog dvorišta, sad 2 metra.

Pitanje koje me muči jest da li Grad Zagreb može silom oteti dio mog dvorišta tj. izvlastiti me bez mog pristanka ? Jer, ni u kom slučaju neću pristati dragovoljno bez obzira koliko nudili (a znamo kako se plaća za oduzeta zemljišta). Naime, meni sve miriše na korupciju i pogodovanje vlasniku susjedne parcele kako bi mu se omogućilo da nakon gradnje ceste i komunalne infrastrukture ovdje sagradi zgrade sa stanovima, jer ta njegova parcela je dosta dugačka. Naravno tu tvrdnju ne mogu dokazati, samo ozbiljno sumnjam jer od svih vlasnika parcela koje buduća cesta zahvaća jedini on izjasnio se da nema nikakvih primjedaba.

U razgovorima sa ostalima i susjedima (redom pravni laici) ljudi tvrde da me ne mogu silom izvlastiti jer da to mogu samo ako se radi o državnom interesu. Ne znam kako se definira državni interes tko to određuje, te da li je ovo državni interes ili nije.

U lokacijskoj dozvoli napisali su da ta cesta ima status "glavne gradske ulice".

 

Hvala lijepa na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Krov je napisao:

Molim kompetentne znalce za informaciju, savjet, komentar.

Gradski ured za prostorno uredjenje na zahtjev Grada Zagreba izdao je lokacijsku dozvolu za izgradnju ulice ukupne širine 17m koja je idejnim projektom zamišljena tako da zahvaća cca 2 m mojeg dvorišta na kojem je kuća i gdje živimo, a 15 metara susjednu parcelu koja je u naravi neizgrađena livada širine 40 - 50 metara te u nastavku prolazi i preko niza ostalih parcela.  Pozvani su svi vlasnici zahvaćenih parcela da se izjasnimo.  Budući da ta zamišljena cesta naočigled sasvim nepotrebno zahvaća moje dvorište iako na susjednoj livadi ima i previše mjesta za takvu ulicu, moj prigovor nije prihvaćen već sam upućen da se u žalbenom roku žalim Ministarstvu graditeljstva. To namjeravam i učiniti. 

Inače, prije cca 10 godina gotovo identična situacija za izgradnju spomenute ceste. I tada su u idejnom projektu zamislili cestu preko mog dvorišta doduše cca 1 metar. Na pozivu da se izjasnimo protivio sam se i predložio da cesta ide do moje međe. Taj moj prigovor su Grad Zagreb i projektant uvažili. Medjutim, gradja nije započeta bilo iz razloga što su se i drugi protivili ili Grad nije imao novaca ili što već. Uglavnom projekt je stao da bi sada opet oživio i to opet preko mog dvorišta, sad 2 metra.

Pitanje koje me muči jest da li Grad Zagreb može silom oteti dio mog dvorišta tj. izvlastiti me bez mog pristanka ? Jer, ni u kom slučaju neću pristati dragovoljno bez obzira koliko nudili (a znamo kako se plaća za oduzeta zemljišta). Naime, meni sve miriše na korupciju i pogodovanje vlasniku susjedne parcele kako bi mu se omogućilo da nakon gradnje ceste i komunalne infrastrukture ovdje sagradi zgrade sa stanovima, jer ta njegova parcela je dosta dugačka. Naravno tu tvrdnju ne mogu dokazati, samo ozbiljno sumnjam jer od svih vlasnika parcela koje buduća cesta zahvaća jedini on izjasnio se da nema nikakvih primjedaba.

U razgovorima sa ostalima i susjedima (redom pravni laici) ljudi tvrde da me ne mogu silom izvlastiti jer da to mogu samo ako se radi o državnom interesu. Ne znam kako se definira državni interes tko to određuje, te da li je ovo državni interes ili nije.

U lokacijskoj dozvoli napisali su da ta cesta ima status "glavne gradske ulice".

 

Hvala lijepa na odgovorima!

Screenshot_20191028-101639_Chrome.thumb.jpg.18882a273a97aeedb482b2088ed6aa8d.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala alenford01, mozda imate dobro iskustvo u to ne dvojim, no naši su interesi izgleda suprotni. Ja se ne želim odreći dvorišta dok ste vi očekivali objektivnu cifru za obeštećenje.

 

Proučavajući dalje našao sam da ovaj moj problem dotiču:

Zakon o cestama,  poglavlje 7 čl.36 st.1 "Građenje rekonstrukcija i održavanje cesta u interesu je RH"

Zakon o izvlaštenju čl. 2 "Nekretnina se može izvlastiti  radi izgradnje građevine u interesu RH ...."

Ovo jedno i drugo izgleda meni ne ide u prilog. Ili, mozda ipak postoji način da se zaštitim ?

Još jedna je stvar meni čudna, naime  Idejni nacrt iz lokacijske dozvole gdje je ucrtana cesta preko mog dvorišta nije u skladu s važećim GUP--om i UPU-om. 

U oba dokumenta cesta je ucrtana na mojoj međi a ne preko nje na dvorište. Smiju li se zaobići GUP i UPU i dati takva lokacijska ?

 

uređeno: od Krov
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne nisam bio u Ministarstvu, ono je sad tek po proceduri na redu. tj. sad imam rok 15 dana žalbe na Ministarstvo...

Bio sam jedino u Gradskom uredu za prostorno uređenje radi izjašnjavanja  oko idejnog projekta gdje sam predao i svoje očitovanje tj. protivljenje i tamo sam naveo da je u GUP-u cesta ucrtana na međi a u idejnom projektu preko mog dvorišta. Predao sam im i nacrtane prijedloge rjesenja, google-maps karte, preslike iz GUP-a gdje se se vidi ali badava.

Nakon toga, na adresu mi je stigao dopis sa lokacijskom dozvolom gdje je samo konstatirano da se protivim ali je ostalo ucrtano isto bez promjene te me upucuju da se mogu zaliti na Ministarstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija