Jump to content

Izvanbračna zajednica - imovinsko pravo


Renata4

Preporučene objave

Tražim nekoliko informacija na temu izvanbračne zajednice,

1. znam da se status izvanbračne zajednice dobiva nakon tri godine na istoj adresi ako nema zajedničke djece - barem je tako bilo. Mijenja li se što? Najavljivano je bilo da će biti potrebna izjava kod javnog bilježnika. A što je sa prestankom, tj. kada se smatra da izvanbračna zajednica više nepostoji? Da li je dovoljno da se ne živi više na istoj adresi?

2. Da li izvanbračni partner ima prava ista kao i moja djeca u slučaju moje smrti na podjelu imovine i da li se dijeli u svoj mojoj imovini ili samo onoj zajedničko stečenoj? Naime imam stan koji posjedujem sama, od prije nego živim u izvanbračnoj zajednici sa mojim partnerom, Kuću moje bake u kojoj sada živimo  nasljedila sam od moje majke i sada zajednički, odplaćujemo po pola kredit koji sam digla za renoviranje kuće. Željela bi zaštititi imovinu svoje djece, s obzirom da je to njihova djedovina. Brine me otplata kredita u slučaju moje smrti pošto je kuća založena banci, a kredit stoji samo na mene kao i ukupno vlasništvo. Na koji udio ima moj partner, odnosno njegova djeca iz prošlog braka u slučaju moje smrti prije otplate kredita? Da li se uzima u obzir nasljedno pravo i vrijednost nasljeđene nekretnine prije renoviranja, tj. djeli li se cijela vrijednost nekretnine ili se oduzina nasljeđena vrijednost prije renoviranja.

Ne bi željela da se partner osjeća zakinuto, no ne bi željela ni da mojoj djeci bude oduzeto nešto što im bi im trebalo pripasti. Da li i moja buduća nasljeđena imovina od roditelja također ulazi u koš koji se djeli na sve ili je ta nasljeđena imovina izuzeta iz prava mog partnera.

Naime osim kuće u kojoj moji roditelji sada žive, posjeduju i kuću za odmor. Zbog prirode odnosa sa djecom mog partnera - vidjela sam ih u osam godina zajedničkog života sa mojim partnerom svega nekoliko puta,  a djeca, moja i njegova, nam se međusobno ni ne poznaju - ne bi željela da imaju ikakvo pravo na imovinu mojih roditelja. Kako da to reguliram? Molim za savjet. Postoji li osim odricanja njegovog prava na moju imovinu još koji način?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. niste dobro shvatili, izvanbračna zajednica je faktična zajednica: počinje kad ljudi počnu živjeti zajedno, neovisno o prijavi prebivališta, a prestaje kad faktično prestane, a ne kad ljudi promijene prebivalište. Nikakva izjava u tom smislu nije potrebna, iako, ako mislite da će doći do spora kada je točno izvanbračna zajednica prestala, pribavite dokaze o tome (sms poruke, svjedoke itd.)

2. morate razlikovati što je izvanbračna stečevina (koja se dijeli ako prestane izvanbračna zajednica), a što u slučaju nasljeđivanja. Sva Vaša imovina koju imate u trenutku smrti ulazi u ostavinu, i ako nemate oporuku ili niste na drugi način regulirali svoju imovinu prije svoje smrti, zakonski nasljednici nasljeđuju sve na jednake dijelove. Dakle, ako Vaši roditelji umru prije Vas i Vi to naslijedite, to čini dio Vaše imovine koja će se dijeliti nakon Vaše smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija