Jump to content

Uknjižba prava vlastništva u zemljišnje knjige - strana osoba


Primoz1406

Preporučene objave

Poštovani.

Molim vas za pomoč.

Kao stranac, državljan Republike Slovenije, kupio sam zemljište (ŠUMA, Izgrađeno zemljište).

Kupoprodajni ugovor smo ovjerili kod javnog bilježnika i željeli da napravi i elektronski upis u zemljišnju knjigu.

Gospa mi je rekla, da kao stranac za upis trebam neko uvjerenje, da parcela stoji u stambenom području ili nešto tako. Nije mi znala tačno reči šta mi treba.

Molim vas za pomoč. Šta mi je potrebno i kako do tog uvjerenja da napravimo i upis u ZK.

Hvala i ljep pozdrav

Primož

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Primoz1406 je napisao:

Poštovani.

Molim vas za pomoč.

Kao stranac, državljan Republike Slovenije, kupio sam zemljište (ŠUMA, Izgrađeno zemljište).

Kupoprodajni ugovor smo ovjerili kod javnog bilježnika i željeli da napravi i elektronski upis u zemljišnju knjigu.

Gospa mi je rekla, da kao stranac za upis trebam neko uvjerenje, da parcela stoji u stambenom području ili nešto tako. Nije mi znala tačno reči šta mi treba.

Molim vas za pomoč. Šta mi je potrebno i kako do tog uvjerenja da napravimo i upis u ZK.

Hvala i ljep pozdrav

Primož

Pozdrav.

Jedina potvrda koja odgovara onome što ste naveli je ova "uvjerenje upravnog tijela nadležnog za urbanizam i prostorno uređenje, prema mjestu na kojem se nalazi nekretnina, o pravnom statusu nekretnine (nalazi li se nekretnina u granicama građevinskog područja predviđenim urbanističkim planom)". Samo problem je što se ova potvrda traži kada stranac koji nije državljanin neke od EU zemalja kupuje nekretninu. Vi ste naveli da ste državljanin Republike Slovenije pa ne vidim razloga zašto se traži od Vas ova potvrda. Jedina iznimka zbog koje se traži ova potvrda jest kada je riječ o nekretninama u izuzetom području (poljoprivredno zemljište). Probajte osobno otići do nadležnog zemljoknjižnog suda i tamo osobno podnijeti zahtjev za uknjižbu prava vlasništva te ukoliko će nešto nedostajati od dokumentacije oni će vas uputiti što i kako dalje. Samo što vam znači ovo izgrađeno zemljište? Nalazi se na parceli neka nekretnina?

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija