Jump to content

Nasljedno pravo


ASIJA

Preporučene objave

, ASIJA je napisao:

A postoje li neki drugi uvjeti da može tražiti povrat, notar je napravio ugovor o poklonu. 

 

mi smo iz BiH

U nedostatku pravnih propisa u BiH, na ugovore o poklonu još uvijek se primjenjuju pravna pravila zakona koji vuče korijene iz Austrougarske monarhije ( OGZ), pa tako isti uređuje i vaš konkretan upit. 

IMG_20191111_195029.png

IMG_20191111_195103.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovanje, 

prije 11 godina, moj stric je putem ugovora o poklonu, poklonio mom ocu 5 dunuma zemlje. Moj otac je umro 2016. i sva njegova imovina prešla je na mamu, mene i sestru. Sad stric prijeti da ce opozvati ugovor i traziti povrat poklona. Zanima me, može li to uraditi, i kolike su šanse da to ishodi. Želi opozvati ugovor jer je odjednom shvatio sta je izgubio, bukvalno malo mu je cijeli svijet. Stric je puno bolje ekonomske situacije od nas. Ugovor je napravljen kod jednog notara u BiH. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ali on može navesti neki drugi razlog tj. izmisliti što mu odgovara. Da li je u okolnostima koje sam naveo, da je ugovor potpisan prije 11 godina, da je poklonoprimaoc umro, i da je poklon sad nasljedstvo njegove djece-moguce pobiti taj ugovor, i da li je to jednostavno ili teško sudski ostvariti. Sta da mi ucinimo ako dođe do spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, ASIJA je napisao:

ali on može navesti neki drugi razlog tj. izmisliti što mu odgovara

Svi možemo izmišljati, no opća pravila parničnog postupka određuju da se tvrdnje moraju dokazati, u suprotnom se takva nedokazana tvrdnja ima smatrati "gola činjenica" ili baš "izmišljotina". 

 

Prije 32 minuta, ASIJA je napisao:

Sta da mi ucinimo ako dođe do spora.

Parnica počinje teći dostavom tužbe tuženiku na odgovor, što će reči da za početak treba odgovoriti na tužbu. 

 

Prije 34 minuta, ASIJA je napisao:

i da li je to jednostavno ili teško sudski ostvariti.

Parnični postupci nisu jednostavni, pa tako ni ovaj konkretno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija