Jump to content

Doprinosi kod minimalne direktorske place


John Onion

Preporučene objave

Postovanje, zanima me sta se desava ako se direktor ne prijavi na minimalnu direktorsku placu nego na minimalac radnika. Naime, u 3 mj. 2017 godine je otvorena firma sa direktoricom kao jedinim zaposlenim i prijavljena je direktorska placa prvi mjesec dana, nakon toga dolazi financijska inspektorica i preporuca da se smanji placa na minimalac radnika da doprinosi budu manji i da se to moze. Danas dolazi do zatvaranja tog jdoo obrta, dugovanja nema....hoce li bit problema kod zatvaranja firme, (zbog neisplate direktorskih doprinosa nego radnickih ) koliko bi  kostalo zatvaranje ili bi se vise isplatilo poklonit firmu zaposleniku u drzavnom sektoru ako je to moguce?

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je j.d.o.o., tada je isti morao skončati ili likvidacijom, koja je prilično dugotrajna, ili stečajem. U oba slučaja, razlika između direktorske osnovice i minimalne plaće, glede doprinosa, teretit će direktora, koliko je meni poznato, a ne poduzeće. Poslovni udjel u tom j.d.o.o.-u se može prodati, odnosno ustupiti trećoj osobi i treća osoba može biti imenovana direktorom, ali to ne znači da će za ovo razdoblje dok je direktoru bila isplaćivana plaća po nižoj osnovici, biti oproštena razlika doprinosa. 

Ja se čudim tome da je financijska inspektorica takvo nešto savjetovala, jeste li sigurni da nije savjetovala da se direktor prijavi na manji broj sati od punog radnog vremena (na četiri sata, dva sata i slično)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako je j.d.o.o., tada je isti morao skončati ili likvidacijom, koja je prilično dugotrajna, ili stečajem. U oba slučaja, razlika između direktorske osnovice i minimalne plaće, glede doprinosa, teretit će direktora, koliko je meni poznato, a ne poduzeće. Poslovni udjel u tom j.d.o.o.-u se može prodati, odnosno ustupiti trećoj osobi i treća osoba može biti imenovana direktorom, ali to ne znači da će za ovo razdoblje dok je direktoru bila isplaćivana plaća po nižoj osnovici, biti oproštena razlika doprinosa. 

Ja se čudim tome da je financijska inspektorica takvo nešto savjetovala, jeste li sigurni da nije savjetovala da se direktor prijavi na manji broj sati od punog radnog vremena (na četiri sata, dva sata i slično)?

Gospodin je gore naveo da poduzeće nema dugova pa zar ne ide onda likvidacija po novom zakonu koji kaže da ako nema dugova da se samo podnosi izjava o likvidaciji? Kako bi poduzeće iniciralo stečaj ako su djelatniku isplaćivane plaće i doprinosi (sad ovdje nema veze što je to ispod minimuma) jer nema temelja da djelatnik pokrene stečaj ako su prema njemu obaveze izmirene?

 

, John Onion je napisao:

Postovanje, zanima me sta se desava ako se direktor ne prijavi na minimalnu direktorsku placu nego na minimalac radnika. Naime, u 3 mj. 2017 godine je otvorena firma sa direktoricom kao jedinim zaposlenim i prijavljena je direktorska placa prvi mjesec dana, nakon toga dolazi financijska inspektorica i preporuca da se smanji placa na minimalac radnika da doprinosi budu manji i da se to moze. Danas dolazi do zatvaranja tog jdoo obrta, dugovanja nema....hoce li bit problema kod zatvaranja firme, (zbog neisplate direktorskih doprinosa nego radnickih ) koliko bi  kostalo zatvaranje ili bi se vise isplatilo poklonit firmu zaposleniku u drzavnom sektoru ako je to moguce?

Lp.

Na temelju čega znate da poduzeće nema dugova? Jeste li bili u poreznoj i ako jeste jesu li vam dali potvrdu o nepostojanju dugova? Da li je taj jedini zaposleni radio samo kod vas u j.d.o.o.? Da li je djelatnik bio zaposlen kao djelatnik ili kao direktor? Jeste li vi bili zaposleni kao nezaposleni direktor koji je negdje drugdje radio ili ste radili u j.d.o.o.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , BRKICA00 je napisao:

Gospodin je gore naveo da poduzeće nema dugova pa zar ne ide onda likvidacija po novom zakonu koji kaže da ako nema dugova da se samo podnosi izjava o likvidaciji? Kako bi poduzeće iniciralo stečaj ako su djelatniku isplaćivane plaće i doprinosi (sad ovdje nema veze što je to ispod minimuma) jer nema temelja da djelatnik pokrene stečaj ako su prema njemu obaveze izmirene?

Slažem se s Vama, govorila sam općenito. Da budem detaljnija, trgovačko društvo u praksi najčešće prestaje stečajem, likvidacijom, ili sad po novome, skraćenim postupkom brisanja bez likvidacije, no ne znam kakva je praksa po tom pitanju, jer je izmjena zakona u tom smislu stupila na snagu u travnju ove godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako je j.d.o.o., tada je isti morao skončati ili likvidacijom, koja je prilično dugotrajna, ili stečajem. U oba slučaja, razlika između direktorske osnovice i minimalne plaće, glede doprinosa, teretit će direktora, koliko je meni poznato, a ne poduzeće. Poslovni udjel u tom j.d.o.o.-u se može prodati, odnosno ustupiti trećoj osobi i treća osoba može biti imenovana direktorom, ali to ne znači da će za ovo razdoblje dok je direktoru bila isplaćivana plaća po nižoj osnovici, biti oproštena razlika doprinosa. 

Ja se čudim tome da je financijska inspektorica takvo nešto savjetovala, jeste li sigurni da nije savjetovala da se direktor prijavi na manji broj sati od punog radnog vremena (na četiri sata, dva sata i slično)?

Pardon nije financijska bila nego inspektorica rada. Ne, nije bilo govora o smanjenju radnih sati, njihov savjet je bio da si direktorica kao jedini zaposleni radnik ispacuje minimalac radnika a ne direktora pa da joj samim time i doprinosi budu manji. Zavrsni racuni su dvije godine prosli bez ikakvih upozorenja na to ili na moguce dugovanje. Da li je prolaz zavrsnog racuna dokaz da je s tim sve u redu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, BRKICA00 je napisao:

Gospodin je gore naveo da poduzeće nema dugova pa zar ne ide onda likvidacija po novom zakonu koji kaže da ako nema dugova da se samo podnosi izjava o likvidaciji? Kako bi poduzeće iniciralo stečaj ako su djelatniku isplaćivane plaće i doprinosi (sad ovdje nema veze što je to ispod minimuma) jer nema temelja da djelatnik pokrene stečaj ako su prema njemu obaveze izmirene?

 

Na temelju čega znate da poduzeće nema dugova? Jeste li bili u poreznoj i ako jeste jesu li vam dali potvrdu o nepostojanju dugova? Da li je taj jedini zaposleni radio samo kod vas u j.d.o.o.? Da li je djelatnik bio zaposlen kao djelatnik ili kao direktor? Jeste li vi bili zaposleni kao nezaposleni direktor koji je negdje drugdje radio ili ste radili u j.d.o.o.?

Da nema dugovanja znamo po zavrsnom racunu koji je uredno prosao zadnje dvije godine. Ako se po tome moze to zakljuciti jer osobno nismo isli na poreznu provjeravati!? Znaci j.d.o.o je otvorila samostalno osoba koja je bila i direktor i jedini radnik tj.jos uvijek je. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A je li savjetovala i da direktorica imenuje nekog drugog za direktora (nekoga tko ima plaću u visini direktorske), a sebe, primjerice, premjesti na radno mjesto prokurista? 

Naime, ja znam da su se direktori prijavljivali na manji broj sati (onda su od ove godine i to prijavili), ali ne znam da su se prijavljivali na minimalac, i većina niti računovođa, a posebno ne inspektori rada ne znam da su savjetovali. Naravno, u slučaju kontrole radnika to možda ne bi bilo zamijećeno, ali kad ta direktorica bude tražila neka mirovinska prava za sebe (mirovinu i sl.), možda će biti zamijećeno pa će morati platiti razliku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija