Jump to content

Plodouživanje i eventulna ograničenja


gajobulat

Preporučene objave

U pitanju je stan pokojnog oca.

U zemljišniku sam 1/1 upisan ja. U stanu živi maćeha. Trenutačno smo u sporu oko vlasništva.

Pokušavajući se nagoditi ja joj nudim stanouživanje, dok ona traži plodouživanje.

Postoji par stvari koje su mi principijelno neprihvatljive. Radi se o komercijalnom iskorištavanju (najam stana i sl.) i o boravku treće osobe u stanu (vremenski dužem boravku tipa pola godine i više).

Maćeha tvrdi da joj ni jedna ni druga stvar ne padaju napamet, tj. da su joj neproblematične.

S druge strane problem joj je da bih ja mogao doći u stan i/ili boraviti u njemu ... (navodno).

Ja joj nudim da ću se pismeno odreći bilo čega sličnoga, no ona ipak inzistira na plodouživanju jer je to kao forma koja bi ju osigurala.

 

Da li i jedno i drugo (stano i plodouživanje) trpe nekakve dodatke ili ograničenja ?

Tj. da li bih ja kroz njeno plodouživanje, ali s mojim dodacima (zabrana komercijalnog iskorištavanja i dužeg vremenskog boravka trećih osoba)

mogao dobiti željeno ? 

Ili ja ipak moram inzistirati na mojoj verziji (stanouživanje) ukoliko hoću dobiti željeno ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi dobro da se koristite zakonskim definicijama iz Zakona o vlasništvu. Dakle, Vaša definicija - pravo uporabe i stanovanja, ograničeno je na uživatelja tog prava služnosti i članove njegova kućanstva u tome da smije koristiti stan sukladno njegovoj svrsi i stanovati u njemu. Pravo plodouživanja daje uživatelju prava služnosti i da ubire eventualne plodove i koristi od tog stana, kao što kažete (dakle, najamninu i sl.) 

Vi možete sklopiti ugovor o davanju služnosti uporabe i stanovanja, koji po samom Zakonu o vlasništvu ovlašćuje Vašu maćehu da Vas isključi od izvršavanja prava vlasništva, pa i posjedovanja i korištenja istog stana, čime je ona apsolutno zaštićena

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija