Jump to content

Prava stanodavca u slucaju ne placanja stanarine


Nina K

Preporučene objave

Postovani,

Trebali bi iznajmiti stan samohranoj majci sa troje djece. 

Zanima me koja su nam prava u slucaju da podstanari ne plate rezije i stanarinu jedan mjesec? (Te ako razlog ne placanja bude nedostatak primanja ili nezaposlenost..)

Sto navesti u ugovoru da bi se zastitili? 

(Naime gospodja jos ne prima alimentaciju od bivseg supruga te obecaje da ce stan placati muz od njene sestre ako ona ne bude mogla.)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
prije 5 sati , Tirak je napisao:

Mozete li molim vas pojasniti ovo sa zaduznicom? O cemu se tocno radi i kako to funkcionira? Hvala.

Bjanko zadužnica je privatna isprava potvrđena kod javnog bilježnika kojom dužnik daje suglasnost da se radi naplate tražbine čiji će iznos biti naknadno upisan u ispravi zaplijene svi njegovi računi kod banaka. bjanko zadužnicom dužnik potvrđuje da se novčana sredstva s tih računa izravno s računa isplate vjerovniku. Znači kad bude bilo novaca na računu vama se isplaćuje odmah i ne morate tužiti podstanarku i trošiti novac na odvjetnika i ostale troškove. Iselite obitelj, sve što su vam dužni napišete na zadužnicu te pokrenete ovrhu pa kad bude bilo novaca na računu se naplatite. Ili malo po malo kako bude sjedalo. Ukoliko sestra ima stalan posao bolje vam je da ona bude nositelj na zadužnici. Dosta često zna biti problema s naplatom alimentacije.

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , BRKICA00 je napisao:

Bjanko zadužnica je privatna isprava potvrđena kod javnog bilježnika kojom dužnik daje suglasnost da se radi naplate tražbine čiji će iznos biti naknadno upisan u ispravi zaplijene svi njegovi računi kod banaka. bjanko zadužnicom dužnik potvrđuje da se novčana sredstva s tih računa izravno s računa isplate vjerovniku. Znači kad bude bilo novaca na računu vama se isplaćuje odmah i ne morate tužiti podstanarku i trošiti novac na odvjetnika i ostale troškove. Iselite obitelj, sve što su vam dužni napišete na zadužnicu te pokrenete ovrhu pa kad bude bilo novaca na računu se naplatite. Ili malo po malo kako bude sjedalo. Ukoliko sestra ima stalan posao bolje vam je da ona bude nositelj na zadužnici. Dosta često zna biti problema s naplatom alimentacije.

Hvala na odgovoru. A kako se podstanari mogu zastititi u tom slucaju, odnosno sto sprjecava stanodavca da naknadno upise vise nego sto podstanari duguju?

Dakle, bez ove zaduznice, stanodavac nema drugih opcija osim privatne tuzbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Tirak je napisao:

Hvala na odgovoru. A kako se podstanari mogu zastititi u tom slucaju, odnosno sto sprjecava stanodavca da naknadno upise vise nego sto podstanari duguju?

Dakle, bez ove zaduznice, stanodavac nema drugih opcija osim privatne tuzbe?

Nekako mi je logično da se ubaci u ugovor klauzula da stanodavac ima pravo od podstanara naplatiti ono što mu je ostao dužan plus neplaćeni iznos režija uvećano za sve možebitne troškove plus štetu koju su mogli napravit (ovo ne znam kako bi se reguliralo ali bi bilo pametno da i to napravite jer su ljudima znali odnijeti pola stana ali doslovno). I obavezno plaćanje stanarine na račun pa ako dođe do raskida ugovora da se lako može utvrditi koliko stranarine nije plaćeno.

Nažalost da ukoliko želite naplatiti svoje potraživanje od podstanara.

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav. 

Imam problema s podstanarom koji se u zadnja 2 mj (od 8 kojih zivi kod mene u stanu).

Ne radi zadnja 2 mj jer je objekt gdje radi prisilno zatvoren i prima sad minimalac od sefa. Poceo je doma pit iz zezancije sa zenom i poceli se tuc svaka 3 dana , a malu bebu imaju. Razbio staklokeramicku plocu od 3500kn , auto vozi neregistriran 2mjeseca itd.

Imamo sklopljen ugovor i sve , jel ja mogu raskinut ugovor iz tih navedenih razloga , da se ne smatra kao da je zbog corone. Vec prosli mjesec sam mu oprostio najam , samo je rezije imo. Zena ne zeli ic radit, a on od svoje place sve placa. Nije humano od mene izbacit ih s bebom , ali ti slucajevi razbijanja gdje ostale (moje ) podstanare uznemiravaju i sto policija dolazi svaka 3 dana nine takoder humano. Moja duznost je opremit stan i brinut se o zajednickim prostorijama a ne pomirivat parove i cuvat im djecu.

Sami moraju biti svjesni posljedica (za koje i sami znaju koje su) ali i dalje ignoriraju.

Polog je u visini jedne stanarine koja ne moze ni staklokeramicku plocu otplatit a ne jos krecenje koje je ugovorom obavezan platit. Drugim rijecima dovoljno je da samo jednu stvar pokida vec mi odlazi cijeli polog i minus imam. Nisam racunao na nekulturne stanare u kulturnim stanovima (s namjerom sam ih uredio tako kako jesam).

uređeno: od Borbena7
Neprimjerno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ugovoru pise 30 dana. Ugovor je sklopljen 1.5.2019. Pa traje do 1.5.2020. Ali mi jedan kolega sto na moru radnicima iznajmljuje na duze kaze da mi je to nevazece. Da je neki novi zakon izasao gdje je otkazni rok minimalno 90dana.

Sad sam malo zbunjen posto.... Ne moze netko meni govorit koliko ce otkazni rok trajat. 

uređeno: od Borbena7
Neprimjerno izražavanje i nepotrebno
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Mrak111 je napisao:

Sad sam malo zbunjen posto.... Ne moze netko meni govorit koliko ce otkazni rok trajat. 

Može, jer ste dužni poštivati zakone.

Prije 25 minuta, Mrak111 je napisao:

U ugovoru pise 30 dana. Ugovor je sklopljen 1.5.2019. Pa traje do 1.5.2020.

Ugovor o najmu stana sklopljen na određeno vrijeme smatrat će se prešutno obnovljenim za isto vrijeme trajanja, ako ni jedna ugovorna strana najmanje 30 dana prije isteka ugovorenog vremena ne obavijesti u pisanom obliku drugu ugovornu stranu da ne namjerava sklopiti ugovor na određeno vrijeme za daljnje razdoblje. Tako da se ovaj ugovor smatra prešutno obnovljenim na još jedan rok od godine dana.

prije 12 sati , Mrak111 je napisao:

Razbio staklokeramicku plocu od 3500kn , auto vozi neregistriran 2mjeseca itd.

Je li podmirio štetu? A kakav auto vozi Vas kao najmoprimca ne bi trebalo zanimati.

prije 12 sati , Mrak111 je napisao:

Vec prosli mjesec sam mu oprostio najam , samo je rezije imo.

Jesu li režije pravovremeno podmirene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Režije je platio s minimalnim zakašnjenjem. Štetu nije podmirio jer smo u ugovoru naveli da pri iseljenju "najmoprimac pri napustanju stana stan vraća u stanje u kojem je bio na dan useljenja ". Na to se misli krečenje i plaćanje nastale štete ukoliko je ima (kao što je staklokeramička ploča). 

To "kakav auto vozi" sam naveo čisto da dočaram ozbiljnost situacije jer izbjegava plaćat nešto važno , a umjesto toga kupi alkohol i felge (koje drži na sred hodnika na ulazu u zgradu unatoč silnom opominjanju da to skloni pa makar u sam auto) pa mene moljaka za odgodu/oprost najma.

Hvala vam na brzom odgovoru i pojašnjenju nekih dijelova koje prvotno nisam bio shvatio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mrak111 je napisao:

Režije je platio s minimalnim zakašnjenjem.

Ukoliko želite okončati suradnju sa ovim najmoprimcem, proučite malo Zakon o najmu stanova ( https://www.zakon.hr/z/168/Zakon-o-najmu-stanova ), a posebno obratite pozornost na čl. 19. i 20. koji navode razloge za raskid ugovora o najmu i tu tražite svoju priliku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,također pitanje vezano za ovu temu.Imali smo podstanarke koje su vrsile presing na nas da im smanjimo stanarinu,kako na to nismo pristali,odlucile su u zadnji tren ,pred kraj mj,reci da izlaze.

Sva sreca da imamo ugovor kod javnog biljeznika i urednu su prijavljene i na policiji i na poreznoj.

Otkaz stana im je 60 dana,s obzirom da smo se sazalili nad njima,dali smo im da izadju kroz 30 dana,u tih 30 dana su sto brze pokupile stvari ,kriomice ostavile kljuceve u sanducicu,i odbijaju platiti rezije,a sada se niti ne javljaju na mobitele.

Zanima me sto poduzeti u ovoj situaciji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Lale111 je napisao:

Imali smo,u visini jedne stanarine,jer umjesto da sada 1.6 platr stanarinu smo im pustili da to bude polog i to smo im izasli u susret,a niti rezije nisu placene.

U tom slučaju režije možete namiriti iz danog pologa, ali onda dugovanje na ime stanarine jedino možete potraživati sudskim putem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Poštovani, 

imam pitanje vezano za bjanko zadužnice prilikom useljenja u stan. Naime, vlasnik stana u koji bih se trebao useliti kao garanciju traži polog, ali također i bjanko zadužnice ovjeren kod javnog bilježnika od 7000€ kao garanciju da će se naplatiti u slučaju da mu stan bude uništen. Meni je to sasvim u redu, ali me zanima koliko je sigurno pristati na takvo što te postoji li mogućnost da recimo netko unatoč činjenici da nema veće štete u stanu naplati navedeni iznos. Također me zanima može li se striktno definirati u kojem slučaju bi se naplatio iznos te tko utvrđuje opravdanost naplate ukoliko bi najmodavac pokrenuo postupak naplate na temelju istog. 

Lp 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , kemicar23 je napisao:

vlasnik stana u koji bih se trebao useliti kao garanciju traži polog

A kako je navedeno, da polog služi za što?

prije 23 sati , kemicar23 je napisao:

Meni je to sasvim u redu

Meni baš i nije.

prije 23 sati , kemicar23 je napisao:

ali me zanima koliko je sigurno pristati na takvo što te postoji li mogućnost da recimo netko unatoč činjenici da nema veće štete u stanu naplati navedeni iznos.

Da, bar da Vam budu zaplijenjena sredstva po računima dok u parnici ne dokažete da nema osnove za naplatu.

prije 23 sati , kemicar23 je napisao:

Također me zanima može li se striktno definirati u kojem slučaju bi se naplatio iznos te tko utvrđuje opravdanost naplate ukoliko bi najmodavac pokrenuo postupak naplate na temelju istog

Može se definirati, ali odluka o tome da li će se pokušati naplatiti ili ne je isključivo u ovlasti najmodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija