Jump to content

Stjecanje vlasništva


Dane1024

Preporučene objave

Dobra večer, 

molio bih Vas kratke smjernice vezano za rješavanje mojih problema.

1. Koji bih postupak morao pokrenuti za stjecanje nekretnine koja nema knjižnih oznaka? Dakle, mojem djedu u centru mjesta je cesta odsjekla/uzela veliki dio parcele te mu je tada općina kako bi ga obeštetila dala u zamjenu dio zemljišta van centra mjesta. O tome ne postoji nikakav dokument ali postoje svjedoci koji bi to mogli potvrditi. Taj dio zemljišta je ograđen suhozidom već prije 50 tak godina te je na njemu izgrađena kamena poljska kućica.

 

2. Pojedinačni ispravni postupak? Druga nekretnina ima knjižne oznake te je u vlasništvu neke druge osobe koja nema nikakve veze s mojom obitelji a u posjedovnom listu je upisana žena (preminula) od brata (preminuo) majčinog oca. Ta nekretnina nije ušla u ostavinsku masu (dakle po drugoj liniji- koja nema veze s posjednikom) iza majčinog barbe (brat majčine majke) niti kao izvanknjižno vlasništvo. Ali je ista ugovorom o diobi između nasljednika pripala mojoj majci (ugovor nije ovjeravan). Sad me zanima što bi se u tom slučaju moglo napraviti.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. po mom mišljenju, stjecanje prava vlasništva neće biti moguće niti kroz katastar, a niti kroz zemljišnu knjigu, dok ta zemljišnoknjižna čestica ne bude označena. Jeste li sigurni da ona već nema neku oznaku, jeste li je pokušali potražiti kroz geoportal.dgu.hr?

2. Je li Vaša majka još živa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Dane1024 je napisao:

nekretnine koja nema knjižnih oznaka? 

 

prije 20 sati , Dane1024 je napisao:

Taj dio zemljišta je ograđen suhozidom već prije 50 tak godina te je na njemu izgrađena kamena poljska kućica.

Konkretni dio nekretnine nema svoju katastarsku oznaku jer nije izvršena parcelacija (cijepanje) nekretnine, no sasvim izvjesno da se taj dio nalazi u sastavu neke veće nekretnine koja ima svoj pravni identitet. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

1. po mom mišljenju, stjecanje prava vlasništva neće biti moguće niti kroz katastar, a niti kroz zemljišnu knjigu, dok ta zemljišnoknjižna čestica ne bude označena. Jeste li sigurni da ona već nema neku oznaku, jeste li je pokušali potražiti kroz geoportal.dgu.hr?

2. Je li Vaša majka još živa?

Pokušao sam je naći, ali oznake nema. Neke imaju oznake u blizini, al taj veliki dio nema ama baš nikakve oznake. Pa na koji način bi se mogla označiti ta čestica? To je dio označen crvenom bojom na slici.

Da, majka je živa.

 

, Ruby_Danderfluff je napisao:

 

 

Screenshot_20191126-213434_Samsung capture.jpg

uređeno: od Dane1024
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

 

Konkretni dio nekretnine nema svoju katastarsku oznaku jer nije izvršena parcelacija (cijepanje) nekretnine, no sasvim izvjesno da se taj dio nalazi u sastavu neke veće nekretnine koja ima svoj pravni identitet. 

4327/1 Gornji Humac. Znam da se ponavlja ali se nadam da će te prije vidjeti moju objavu i brže odgovoriti.

 

, Ruby_Danderfluff je napisao:

1. po mom mišljenju, stjecanje prava vlasništva neće biti moguće niti kroz katastar, a niti kroz zemljišnu knjigu, dok ta zemljišnoknjižna čestica ne bude označena. Jeste li sigurni da ona već nema neku oznaku, jeste li je pokušali potražiti kroz geoportal.dgu.hr?

2. Je li Vaša majka još živa?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija